• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Ольга Шевченко: Іноді ми відкриваємо магазини буквально кожен день

Успішний топ-менеджер, що протистоїть кризі, — це завжди цікаво. Особливо якщо стратегія обрана взаємодопомога: діловим партнерам, клієнтам, лікарям і ін У такому випадку навіть обвал продажів не дає приводу сумніватися в довгостроковому успіху компанії
Реклама на dsnews.ua

Досвідом ділиться ГЕНЕРАЛЬНИЙ директор компанії "РУШ", керівник лінією магазинів EVA Ольга Шевченко.

- Лінія магазинів EVA - лідер українського drogerie-рітейлу. Які інвестиції в розвиток мережі в останні роки?

- Дійсно, лідер: стійкий і незмінний. 2014 рік - це була перезавантаження, військовий був рік, ми багато втрачали, закривали на певних територіях магазини. Але з 2014 року вже близько 1,6 млрд грн вклали в розвиток мережі.
На даний момент працюють трохи більше тисячі магазинів. Іноді ми відкриваємо магазини EVA буквально кожен день, і я не встигаю за точним числом. Всього з 2014-го був відкритий 871 магазин. Наростаюча динаміка. 105 магазинів було відкрито в 2015-му, 127 - у 2016-му, 168 - в 2017-му, 178 - у 2018-м. В 2019 році відкрито найбільше магазинів - 219.

- Ви відчули на собі ефект відкладеного попиту після ослаблення карантину?

- Ні, не відчули. Відкладений попит - це коли люди не купували, не купували, а потім прийшли і купили багато. Звичайно, продажу зростають у порівнянні з карантинним періодом, але на колишній рівень ще не вийшли, не вийшли на плани, які ставилися на цей рік.

До того ж в карантин ми практично не торгували тим, що ми називаємо "товарами краси": декоративною косметикою, парфумерією. У цих категоріях, звичайно, люди прийшли і інтенсивніше купують. Але, наприклад, є група товарів, на які серйозно впав попит, - помади. Під маскою губи жінці немає сенсу фарбувати.

- Я знаю, що під час карантину ви зайнялися соціальними проектами, допомогою медиків. Що це було?

Реклама на dsnews.ua

- Це було бажання допомогти. Адже як тільки в країні щось трапляється, то допомагає тільки бізнес. Коли почався карантин, стало зрозуміло, що медики не забезпечені, ми запитали їх, чим допомогти. Дізналися, і на 500 тис. грн привезли захисних костюмів. З'ясували, які лікарні найбільше потребують, - їм і віддали.

Коли ми звернулися до лікарень, вони попросили дати найелементарніше: товари гігієни, порошок, санитайзеры. У підсумку ми реалізували чотири проекти, включаючи забезпечення 242 опорних лікарень всіма засобами, які були необхідні. Це були прості насущні потреби, і це були тонни і тонни товарів.
Ми розуміли, потрібна взаємодопомога: бізнесу, клієнтів, суспільства, всіх. Не просто прийти, передати товар і сфотографуватися. Важливо почути, що необхідно людям, які зараз знаходяться на першій лінії допомоги суспільству.

- У всьому, що відбувається, в цьому раптовому кризі є якісь позитивні моменти?

- Думаю, є. Знаєте, ніщо не приходить даремно. Всі випробування даються для чогось- і людині, і бізнесу. По-перше, на віддаленій роботі ми стали набагато відповідальніше. Всі завдання виконуються швидше, як не дивно. Ми навчилися оперативніше приймати рішення і менше групами обговорювати, це дуже додало нам швидкості і мобільності.
Ми навчилися працювати віддалено і тепер розуміємо, що деякі команди взагалі можуть подовгу не збиратися в офісі. Хоча присутність в офісі все одно важливо, тому що тільки там люди можуть насичуватися корпоративною культурою і духом компанії.
Можливо, ми не будемо збільшувати площу офісу. Ми тільки переїхали в січні і вже планували влітку розширюватися, добирати ще кілька поверхів. Тепер вирішили, що впораємося і так.

Для своїх магазинів ми розробили систему захисту, захисні екрани, ми зараз їх робимо красивими, стаціонарними. Використання окулярів, рукавичок, заміри температури - все це хочемо залишити. Не буде коронавіруса - буде грип, ще щось. Це все не зайве, це все правильне, і воно має прижитися і залишитися в нашому житті.

- Завдання розвитку компанії ніхто не відміняв. Як ви їх будете реалізовувати тепер, в нових умовах?

- До карантину і до нового споживчого поведінки ми зробили новий формат магазина. Він призначався в основному для ТРЦ. Це магазин трохи більшої площі, ніж звичайна EVA, і в ньому не присутні такі категорії, як побутова хімія, папір, дитяча категорія (підгузки і т. д.).

Це магазини тільки з товарами "краси і догляду", з розширеними консультативними зонами і із збільшеною кількістю різних можливостей спробувати: тестові зони, зони макіяжу, зони тестування шкіри, тестування волосся, для визначення потреб, щоб жінки могли правильно зорієнтуватися в тій косметичної продукції, яка потрібна конкретно її типу шкіри і типу волосся плюс візаж. Всякі такі речі емоційні, дозволяють отримати подвійну користь: і зробити покупку (але в той же час зробити її правильно), і від цього відчути задоволення.
Розважитися трохи, спробувати щось новеньке, подивитися якісь новинки в косметичній галузі. Багато з'являється інноваційних продуктів, якими не всі жінки вміють користуватися і навіть часто не знають, що це таке і для чого. У таких магазинах багато консультантів, передбачалася робота б'юті-блогерів. Тобто це такий шопінг плюс розвага плюс тематична тусовка. Ми встигли відкрити один такий магазин в кінці грудня 2019 року у Дніпрі в торговому центрі. І збиралися "марширувати" з цим проектом по Україні.

- А як тепер помінялися плани?

- Наші плани змінилися несуттєво: поки тільки на третій квартал, ми їх трохи скоротили. Але зберегли всю свою структуру та особливо працівників, які безпосередньо зайняті пошуком, оцінкою локацій, прогнозуванням нових магазинів. Ми розраховуємо, що, може бути, навіть у четвертому кварталі ми свої плани знову відновимо і доберемо, що не добрали в третьому кварталі.

Тобто в цілому по магазинам ми обережно зменшили розвиток. Що ж стосується нового формату... З одного боку, зараз хороша ситуація. Багато торгові центри, які були зайняті і туди неможливо було потрапити, зараз, навпаки, самі пропонують площа, кажуть: "будь Ласка, заходьте". Але, з іншого боку, трафік в ТРЦ суттєво впав, і незрозуміло, коли він відновиться. Купівельне поведінка в цілому змінилося. З цієї точки зору варто почекати, подивитися, як будуть розвиватися події.

Але знову ж таки не дає спокою, що зараз є дуже цікаві пропозиції з ТРЦ. Поки думаємо, дивимося, вважаємо. Може, вже навіть в цьому році формат beauty-магазину ми продовжимо розвивати.

Що стосується інших стратегічних напрямків, таких як онлайн, логістика, ІТ, ми не скоротили, в деяких випадках навіть збільшили фінансування. Продовжуємо інвестувати в нові складські площі, автоматизацію складських процесів, сайт, в нові ІТ-продукти і технологічні рішення.

    Реклама на dsnews.ua