• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.3
Спецпроєкти

Росію штовхнули під рубль. Як одна компанія опустила російську валюту

На цьому тижні російський рубль знецінився нижче психологічної планки у 80 руб./$ і продовжує падіння. Чи контрольована ця тенденція і як вона вплине на економіку ворога? 

Виведення коштів від продажу іноземних активів стало дуже помітним фактором курсоутворення
Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Торік, попри санкційний тиск на країну-агресора, рубль тримав міцні позиції з причин високих цін на енергоносії, падіння імпорту, закриття ринку капіталу тощо. Точніше, після обвалу до 100+ руб./$ з початком нападу на Україну, "дерев´яний" завдяки цим та іншим факторам зміг посилитися майже до 50 руб/$ у червні, а потім до грудня тримався біля позначки 60 руб./$. З того часу проявилася тенденція до зниження вартості російської валюти, яка особливо помітно посилилася на цьому тижні. 6 квітня за долар давали понад 80 руб. (і понад 88 за євро), а вже сьогодні — понад 83 руб. (і понад 90 за євро). Хоча наприкінці торгів на Мосбіржі відбулася корекція до 81,1 руб./$.

Що далі, обвал чи нормалізація курсу? І що це означає для економіки?

Причини падіння

Частково відповісти на ці питання можна, з´ясувавши причини ослаблення валюти ворога.

"Тут є фундаментальні причини, і є тимчасові, які підштовхнули. Фундаментальні — це невиконання бюджету, значний бюджетний дефіцит, розуміння того, що ситуація в країні погіршується. Є проблеми з юанем, тією кількістю, яка там реалізована", — коментує директор Інституту соціально-економічної трансформації, керівник аналітичного напряму мережі "АНТС" Ілля Несходовський. 

Нагадаємо, що лише за січень-лютий дефіцит федерального бюджету сягнув 2,6 трлн руб., що співмірно з річним планом у 2,9 трлн руб. за цим показником (і за неофіційними підрахунками, може сягнути 4 трлн руб. у першому кварталі). Основні причини — обвал нафтогазових доходів за січень-березень на 45%, до 1,6 трлн руб. та одночасне збільшення витрат на понад 50% рік до року. Для покриття дефіциту у січні-березні Мінфін РФ у рамках нового бюджетного правила продав із Фонду національного добробуту юанів майже на 300 млрд руб. (також розпродається золото).

"Але головна тимчасова причина, яка підштовхнула ситуацію остаточно, є рішення щодо виходу компанії Shell і продажу її активів. І, звичайно, це підвищило попит на валюту", — наголошує Ілля Несходовський.

Реклама на dsnews.ua

Йдеться про те, що британський нафтогазовий гігант Shell нарешті отримав дозвіл на виведення коштів за кордон від запланованого продажу російській НОВАТЕК своєї 27,5% частки у проекті "Сахалін-2", яка оцінюється у 94,8 млрд руб. По суті гроші перерахують на іноземний банківський рахунок Shell, а це означає, що в Росії створюється додатковий попит на понад $1,2 млрд. Враховуюи, що обсяги торгів у парі "долар-рубль" кратно скоротилися після вторгнення в Україну, цього виявилося достатньо, щоб помітно придавити російську валюту.

Важливо розуміти, що ситуація з Shell — це виключення з правила. Згідно з указом російського диктатора Володимира Путіна від 30 червня 2022 р., іноземній інвестор мав би отримали гроші за свою частку лише на рахунок типу "С" у Росії, де вони б лишилися заблокованими. Взагалі продажі своїх активів іноземні компанії мають погоджувати з владою. І це одна з причин, чому вони так довго чекають на вихід з російського ринку. За оцінками Bloomberg, торік іноземні компанії, що покидають РФ, продали активів на загальну суму $15–20 млрд, а з початку 2023-го виділяються угоди з продажу норвезького готелю Wenaas Hotel Russia, 11 заводів Henkel AG & Co. і російського підрозділу Nokian Tyres.

Якщо виведення коштів від продажу іноземних активів стало настільки помітним фактором курсоутворення, то варто нагадати, скільки саме зарубіжних компаній стоять у черзі на вихід з Росії. За даними Financial Times, таких близько 2000! Звичайно, не всі фірми мають "за порєбріком" такі дорогі активи, як Shell, зрозуміло, що більшості з них не світить у ближчому майбутньому віза Путіна "согласен", але поступово росіяни будуть випускати з валютою іноземний бізнес в обмін на якісь послаблення від "недружніх країн".

"Почали активізуватися системи взаємозаліку, коли частину активів на Заході розблоковують, а росіяни порціями випускають з проектів західних інвесторів. Зараз апробується ця ситуація з Shell. Таких проектів ще буде з десяток", — прогнозує фінансовий аналітик Олексій Кущ.

Ілля Несходовський також вказує, що домовленості про вихід іноземних компаній з грошима від продажу їхніх активів, відбуваються на вищому політичному рівні між країнами, і це складний процес.

"Швидше за все дозвіл на вихід компанії Shell з проекту "Сахалін-2" був отриманий в обмін на часткове зняття санкцій з одного російського олігарха. Чи будуть якісь інші домовленості, залежатиме від конкретної країни", — сказав економіст.

Описані вище фундаментальні причини зниження вартості російської валюти є і матимуть вплив надалі. Що ж стосується випадків виведення коштів від продажу активів у РФ іноземними компаніями, то наші експерти вважають, що це матиме локальний, але не критичний вплив на курс рубля.

Яким буде курс рубля

Коментуючи просідання рубля нижче 80 грн/$ Ілля Несходовський спрогнозував, що на горизонті одного-двох тижнів російська валюта буде "або коливатися, або ще сильніше послаблюватися щодо долара", зазначивши, що у центробанку РФ "є інструменти які дозволять зупинити цю ситуацію".

Своєю чергою Олексій Кущ зазначає, що росіяни вважають оптимальним курс в діапазоні від 80 до 90 руб./$ і небажаним — у проміжку 90 і 100 руб./$: "А от понад 100 руб. вже починається критичний рівень, який шкодить внутрішній програмі модернізації".

Економіст наголошує, що ослаблення рубля до нинішнього рівня дозволяє наростити надходження до федерального бюджету та, відповідно, скоротити дефіцит: "Зараз нафтові доходи бюджету піднімуть. Прогнозувалося, що в них у квітні буде ця девальвація. Щомісяця вони недотримували нафтогазових доходів на рівні 300 млрд руб, а в квітні буде недоотримання лише 100 млрд руб. за рахунок девальвації".

Робимо висновок, що нинішнє падіння рубля не є критичним для російської економіки, до того ж дозволяє суттєво підвищити нафтогазові доходи бюджету. Зрив курсу останніх днів пов´язаний з локальною причиною, яка, проте, може повторюватися. Але сама тенденція варта уваги, бо негативні для ворога фундаментальні фактори нікуди не зникають, а просідання рубля за позначку $100, ймовірно, матиме серйозні наслідки.

    Реклама на dsnews.ua