• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Пробка в Суецькому каналі. Чим загрожує світу одне застрягле судно

Швидше за все, нинішня аварія контейнеровозу Ever Given закінчиться скороченням обсягів міжконтинентальної торгівлі та зростанням цін

Контейнеровоз Ever Given заблокував рух у Суецькому каналі
Контейнеровоз Ever Given заблокував рух у Суецькому каналі
Реклама на dsnews.ua

Перекриття Суецького каналу: 400 метрів проблем

Це сталося в ніч на середу, 24 березня. Надвеликий контейнеровоз Ever Given, що йшов з Китаю в Роттердам, через піщану бурю відхилився від курсу і сів на мілину в південній частині Суецького каналу. За інерцією судно, упершись носом у мілину, розвернуло. Для розуміння ситуації: це судно класу Triple E довжиною 400 м і шириною 59 м; ширина самого Суецького каналу — 205 м, так що 400-метровий Ever Given надійно перегородив його, вставши не впоперек, а по діагоналі. Рух повністю заблоковано в обидві сторони.

Уже в перші години після події в самому каналі і на підходах до нього утворилася пробка з десятків суден. Через добу — близько 150. Скільки зараз — вже не можна порахувати, тому що багато суден не стоять, а маневрують у море або змінюють курс на підході до затору.

Через два дні, 25 березня, коли стало зрозуміло, що швидко зняти судно Ever Given з мілини не вийде, Суецький канал офіційно закрили для навігації.

Що цікаво, технічний оператор цього контейнеровозу, компанія Bernhard Schulte Shipmanagement повідомила, що інцидент стався в результаті сильних поривів вітру. Все-таки є якась непередавана іронія в тому, що одне з найбільших і найбільш важконавантажених суден у світі "здуло вітром".

Джерело: Wikipedia
Ever Given. Порт Роттердама 2020

У п'ятницю Пітер Бердовські, голова компанії Boskalis, яку задіяли, щоб зняти Ever Given з мілини, заявив: на визволення контейнеровозу і розблокування руху по Суецькому каналу може знадобитися кілька тижнів.

Реклама на dsnews.ua

"Усе залежить від того, як буде складатися ситуація. Контейнеровоз зараз як величезний кит викинувся на берег. На піску виявилася величезний тягар. Можливо, нам буде потрібно комбінувати різні методи — зняття з судна контейнерів, палива і води, використання буксирів і розмивання піску", — пояснив Бердовські.

Зараз поки фахівці намагаються визволити танкер, проводячи по його периметру днопоглиблювальні роботи за допомогою земснарядів. Одночасно екскаватори видаляють пісок у районі передньої частини контейнеровозу, а гігантські буксири намагаються (поки безрезультатно) витягнути судно в глибшу частину каналу.

Чекати або плисти в обхід?

Щодня через Суец проходило більше 50 судів у кожному напрямку, так що затор швидко розростається.

Джерело: сайт marinetraffic.com
Кораблі, що застрягли на підходах до Суецького каналу

Коли стало зрозуміло, що вся ця історія — надовго, власникам і фрахтователям кораблів довелося приймати нелегке рішення: чекати, зазнаючи збитків через штрафи за простій, за запізнення і т. п., або скористатися альтернативним, набагато більш довгим шляхом. Тобто навколо Африки, через мис Доброї Надії. Залежно від типу вантажного судна таке плавання займе додатково від девʼяти до 15 днів. Але не всі можуть у нього відразу відправитися — як мінімум тут потрібні зовсім інші запаси палива, води і всього іншого. Альтернативний південний маршрут навколо мису Доброї Надії для контейнеровозу — це плюс 9-18 днів і в середньому $427 тис. додаткових витрат.

Щоб розуміти масштаб витрат: оренда середніх розмірів танкера для перевезення нафти з Близького Сходу до Європи обходиться фрахтувальнику приблизно в $22,5 тис. на добу. Через Суецький канал проходить близько третини всього трафіку морських контейнерних перевезень у світі і більше 12% всіх вантажних перевезень морем. Тому зараз котирування фрахту швидко ростуть: щоб той же обсяг вантажів везти навколо Африки, буде потрібно багато додаткових вантажних суден.

За даними Bloomberg, поки контейнеровоз перегороджує дорогу, доставки 40-футового контейнера з Китаю в Європу вже досягли ціни в $8 тис. — що в чотири рази дорожче, ніж рік тому.

Економічні наслідки

Оцінювати наслідки для економіки дуже важко: цифри змінюються навіть не кожен день, а буквально щогодини, адже те, що відбувається, торкнулося, без перебільшення, все морське судноплавство в Східній півкулі.

Ситуація призвела до блокування руху суден, у тому числі з арабською нафтою. Вже 24 березня нафта марки Brent подорожчала на новинах про зупинку руху в Суецькому каналі на Лондонській біржі ICE майже на 3% — до $62,7 за барель (хоча треба визнати, що в останні дні дуже висока її волатильність і з інших причин). В аналітичній компанії TankerTrackers (відстежує рух нафтотанкерів по всьому світу) повідомили, що протягом кількох годин після інциденту з Ever Given біля північного і південного входу в канал скупчилися судна, на борту яких перебуває близько 10 млн бар. сирої нафти і нафтопродуктів.

У п'ятницю, 26 березня, ціни на нафту еталонних марок у ході торгів продовжили підніматися, причому темпи зростання прискорилися саме на побоюваннях за поставки сировини в зв'язку з ситуацією в Суецькому каналі. В результаті травневі ф'ючерси на Brent подорожчали на 1,97%, до $63,17 за барель, а травневі ф'ючерси на західно-техаський сорт WTI — на 2,24%, до $59,87 за барель.

Логістам відомо, що вартість товарів, які слідують через Суецький канал в західному напрямку, за день складає $5,1 млрд, у східному — $4,5 млрд. Як підрахувала судноплавна компанія Lloyd's List, кожну годину блокування судів з товарами в Суецькому каналі обходиться глобальній торгівлі в $400 млн виручки, або $9,6 млрд на добу.

Уся ця "суецька неприємність" наклалася на економічні наслідки пандемії: після глобальних збоїв у минулому році через карантини в різних країнах світу багато компаній й досі страждають від перевантаженості ланцюжків поставок і затримок у виконанні замовлень. Інцидент у Суецькому каналі створює в цій ситуації додаткові проблеми.

Зрозуміло, що ціни на китайські товари в європейських (і українських теж) магазинах можуть трохи підрости — скоріше не через їх дефіцит, а через те, що торговці постараються перекласти збитки в розмірі $9,6 млрд на добу на споживачів. А ось на США все це якщо й позначиться, то побічно і набагато менше — там вантажопотік йде через Тихий океан. Інша справа, що світ відчує зміну цін на нафту, але тут прогнозувати поки що рано.

Якщо хто і виграв на сьогоднішній день,то це судновласники. Прибуток від перевезень танкерами класу VLCC з Близького Сходу в Китай зріс з приблизно тисячі доларів до $1371 у день. Дорожче стали маршрути, які обходять Суецький канал стороною. Наприклад, кораблі категорії Suezmax, на борту яких перевозять до 1 млн бар. нафти, зараз заробляють приблизно $17 тис. у день: це максимум з червня 2020-го. Для супертанкера, який перевезе нафту з Близького Сходу в Європу, шлях навколо мису Доброї Надії тільки через витрати на паливо додасть близько $300 тис. до ціни фрахту.

Транспортні витрати і терміни доставки за десятиліття глобалізації сильно скорочувалися багато в чому завдяки збільшенню розмірів кораблів. Застряглий Ever Given вміщує понад 20 тис. контейнерів, але є і більш великі судна такого типу. І відмовитися від них важко. Транспортування 1 кг вантажу контейнеровозом з Китаю в Європу коштує всього $0,04. При цьому розцінки на термінову доставку вантажів за маршрутом Китай — ЄС навпаки за рік виросли в п'ять разів. Вартість акцій двох найбільших у світі вантажоперевізників — Evergreen і Maersk — теж різко підскочила. А ось їх прибутковість — навпаки скоротилася.

Вузькі місця світової торгівлі

Історія вчить тому, що вона нічому не вчить. Світ вже пережив "Суецьку кризу" — саме під такою назвою увійшов в історію один з епізодів (з жовтня 1956 р. по березень 1957-го) арабо-ізраїльського конфлікту. Після чого в підручниках по світовій економічній історії з'явилися такі записи: "Суецька криза мала наслідки і для міжнародної нафтової промисловості: вона показала вразливість транспортування нафти і через канал, і за допомогою трубопроводів (перекриття Сирією нафтопроводу Iraq Petroleum Company). Виникла необхідність шукати альтернативні шляхи. Одним з наслідків Суецької кризи стали супертанкери, що доставляли нафту в Західну Європу навколо мису Доброї Надії".

Однак спокуса радикально зрізати шлях і не плавати навколо Африки була занадто великою. В результаті в наші дні через Суецький канал переміщається 12% товарів, що беруть участь у глобальній торгівлі морськими шляхами. І зокрема — від 5 до 10% світових поставок таких енергоносіїв, як скраплений природний газ (СПГ), сира і рафінована нафти.

За даними американського Управління енергетичної інформації, на маршрут через Суецький канал припадає 10% морських перевезень нафти в світі і 8% СПГ. Але по цьому каналу поставляються не тільки енергетичні товари. У 2019 р. через нього пройшло майже 18,9 тис. кораблів (у середньому 52 на добу), з них 27% — танкери, 28% — контейнеровози, що випливає за інформацією Управління Суецького каналу. Дохід у вигляді плати за використання каналу приносить Єгипту приблизно $6 млрд на рік.

Світові транспортні потоки проходять через кілька таких вузьких місць у різних точках планети. Крім Суецького, це також Панамський канал (5% світових морських вантажоперевезень, 14 тис. суден на рік, що перевозять близько 203 млн т вантажів), Ормузька протока на виході з Перської затоки (пропускає третю частину зрідженого природного газу в світі і 25% загальносвітового споживання нафти), протоку Скагеррак (з'єднує Балтійське море з Північним); на суші — білоруське місто Брест, в якому відбувається заміна вагонних візків дуже великої частки поїздів, що курсують між Європою і Азією (через різну ширину залізничної колії).

Швидше за все, нинішня аварія контейнеровозу Ever Given закінчиться скороченням обсягів міжконтинентальної торгівлі та зростанням цін. Однак на першому етапі обсяги вантажоперевезень навіть виростуть: компанії будуть замовляти більше, заповнюючи склади.

А ось далі — можна не сумніватися, що нинішня "Суецька криза 2.0" підштовхне світову економіку до регіоналізації, про яку ми не раз вже писали.

    Реклама на dsnews.ua