• USD 36.6
  • EUR 35.6
  • GBP 40.3
Спецпроєкти

З вашої карти списаний борг. Як будуть "автоматично" забирати гроші і що робити

Багато людей будуть дізнаватися про те, що до них було застосовано примусове стягнення, тільки після того, як банк списав гроші з рахунка

Depositphotos
Зміст

Що відбулося?

6 липня набув чинності наказ Мінʼюсту №1061/5 від 23 березня 2021 р., що змінив Порядок автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках в банках (який був затверджений у квітні 2019 р.). Це означає, що ряд банків тепер можуть автоматично списувати з рахунків українців кошти на вимогу виконавців.

До цього часу виконавці і банки могли так чинити тільки в разі, якщо боржник не сплатив аліменти. В інших випадках банки блокували рахунки, але щоб примусово списати кошти, був потрібний окремий паперовий запит. Тепер же вся процедура проходить дуже швидко і в режимі онлайн.

Чи можуть списати гроші без рішення суду?

Кошти на банківських рахунках можуть бути арештовані (ну і, відповідно, потім примусово списані) виключно на підставі рішення суду або постанови державного чи приватного виконавця. Яка, у свою чергу, також можлива тільки після рішення суду. Словосполучення "автоматичне списання" стосується вже подальшої процедури. Звичайно, без суду і відповідального за кожен випадок виконавця справа не обходиться.

Якщо розмір боргу більший, ніж сума на рахунку боржника, з рахунка знімуть усі гроші.

Про які борги йдеться?

Процедура списання коштів стосується тих власників рахунків у банках, у кого є борги:

  • за комунальні платежі,
  • по аліментах,
  • за штрафи, у тому числі за порушення ПДР,
  • за кредитами (або відсотками по них).

Списати борги можуть у будь-якої людини, яка потрапила до Єдиного реєстру боржників.

Как проверить себя в реестре должников?

Достатньо зайти на сайт www.erb.minjust.gov.ua і скористатися формою пошуку. Фізичним особам потрібно ввести тільки ПІП, дату народження та ідентифікаційний номер платника податків.

Єдиний реєстр боржників. Форма пошуку
Єдиний реєстр боржників. Форма пошуку

А в нижньому полі "Категорія стягнення" — вибрати потрібну з випадаючого списку. Тут все трохи складніше. Список зʼявляється після кліку по цьому полю, однак вибрати можна за раз лише одну категорію. Наприклад, спочатку можна перевірити, чи є у вас стягнення заборгованості з оплати комунальних послуг. (Також зауважимо, що не всі пропоновані категорії стосуться фізосіб).

ЄРБ. Поле вибору категорії стягнення
ЄРБ. Поле вибору категорії стягнення

Після заповнення усіх полів потрібно натиснути кнопку "Шукати" і потім "Сформувати документ". Результат буде виведено на екран, система також запропонує створити PDF-документ.

Як виглядає процедура списання коштів?

Спершу виконавець судового рішення направляє в банки вимогу про отримання інформації про стан рахунків боржника. Для цього використовується Автоматизована система виконавчого провадження (АСВП). Вона вже випробувана на практиці і тепер почала працювати не тільки з боргами по аліментах.

У відповідь банківські установи за допомогою Системи автоматизованого арешту коштів (СААК) будуть направляти виконавцю відповідну інформацію (на це виділяється одна година робочого часу). Після чого виконавець знову з використанням АСВП направляє в банк, в якому відкрито рахунок боржника, постанову про арешт його коштів.

Банк накладає арешт на кошти та за допомогою СААК повідомляє про це виконавцю. Якщо на рахунку боржника є кошти, виконавець надсилає в банк платіжну вимогу на примусове списання цих коштів. Банк списує кошти з рахунка боржника і перераховує гроші на рахунок органу державної виконавчої служби або приватного виконавця. А вже після цього кошти спрямовуються стягувачу.

Як швидко можуть зняти кошти?

Уся процедура тепер може вкластися в один робочий день або навіть кілька годин (якщо всі її учасники відразу виконують необхідні дії), тоді як раніше часом розтягувалася на тижні, оскільки був потрібний обмін паперовими документами.

Які банки вже зараз підключені до системи?

На сьогодні до системи автоматичного списання коштів вже підключені сім банківських установ: Приватбанк, ТАСкомбанк, Універсал Банк (а також працює на його базі віртуальний монобанк), Оксі Банк, Банк Восток, Індустріалбанк і ПроКредит Банк.

У тестовому режимі до системи підключені 44 банки, а ще 11 банків проводять консультації. Тобто вже нинішнього року гроші з рахунків "автоматом" зможуть почати списувати вже 62 банки з 73.

Чи будуть списувати гроші без попередження?

На жаль, наказом Мінʼюсту вдосконалена система примусового списання коштів, але не інформування боржників. У результаті багато людей будуть дізнаватися про те, що до них було застосовано примусове стягнення, тільки після того, як банк списав гроші з рахунка.

Можливо, надалі зʼявиться автоматичний процес оповіщення, скажімо, через той самий додаток "Дія". Але поки що це на рівні побажань.

Як уникнути списання коштів?

Є тільки два способи: або не тримати гроші на рахунку, або погасити борг самостійно. Зробити це можна в будь-якому відділенні будь-якого банку, а також в особистому кабінеті свого онлайн-банкінгу. Можна і не через банк, а через термінал, ввівши в нього реквізити органу виконавчої служби.

Також погасити борг можна онлайн: за допомогою мобільного сервісу "Дія" або через веб-сервіс "Онлайн будинок юстиції" Мінʼюсту в розділі "Послуги/Виконавчі провадження". Можна також за допомогою АСВП, але для цього тільки у боржника має бути постанова про відкриття виконавчого провадження, яке містить ідентифікатор доступу і QR-код у лівому верхньому кутку постанови.

    Реклама на dsnews.ua