• USD 27.3
  • EUR 32.6
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Швейцарські електрички. Чи втече від Лукашенка в Україну світовий промисловий гігант

Великий швейцарський виробник залізничної техніки — концерн Stadler — готується створити виробничий майданчик в Україні. Який в цьому економічний сенс?

Електричка компанії Stadler
Електричка компанії Stadler / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" розповів, що швейцарська компанія Stadler готується розгорнути в Україні завод з виробництва електропоїздів і вже вибрала місце для нього.

"Проєкт, який починаємо втілювати в життя, потрібен Києву і агломераціям навколо. Комфортабельні поїзди зі стикуванням з метрополітеном розвантажать під'їзди до столиці. Уже цього року Stadler передасть нам один або два потяги для тестування", — зазначив Тимошенко. Також він пов'язав початок випуску міських електричок Stadler з проєктом City Express для Києва, Дніпра і Харкова, а все загалом — з президентською програмою "Велике будівництво".

2021-й під знаком Stadler

Компанія Stadler Rail AG зі штаб-квартирою в Швейцарії — один зі світових лідерів з виробництва рухомого складу для рейкових доріг: трамваїв, поїздів метро, приміських і швидкісних поїздів, залізничних і маневрових локомотивів, а також пасажирських вагонів. Холдингова компанія контролює дев'ять дочірніх підприємств, розташованих в Алжирі, Німеччині, Італії, Нідерландах, Австрії, Швейцарії, Іспанії, Чехії, Угорщині, США, а також сусідніх нам Польщі та Білорусі.

У минулі роки взаємодія концерну Stadler з українським керівництвом була не дуже інтенсивною: на рідкісних зустрічах за звичкою обговорювалися "можливості взаємодії в модернізації рухомого складу української залізниці". Усе різко змінилося в 2021-му.

29 січня президент України Володимир Зеленський зустрівся з делегацією Stadler Rail AG на чолі з головою Ради директорів, співвласником холдингу Петером Шпулером (найбільший акціонер, власник 40% акцій компанії). "Українська сторона зацікавлена в розвитку ліній метро в Києві, Харкові, Дніпрі, а також у розвитку сполучення електричкою і швидкісним трамваєм у різних містах", — заявив Зеленський і підкреслив, що Україна має власних виробників рейкового рухомого складу, тому важливою умовою співпраці з іноземними компаніями буде максимальна локалізація виробництва на території України.

У свою чергу, Петер Шпулер заявив, що йому цікаво створення в Україні спільного виробництва.

Реклама на dsnews.ua

7 травня за результатами переговорів за участю представників Офісу президента України, Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості і Міністерства інфраструктури України був підписаний меморандум про взаєморозуміння і співробітництво між АТ "Укрзалізниця" і компанією Stadler Rail AG. Після чого на сайті президента з'явилося повідомлення: "Зараз Stadler шукатиме майданчик для будівництва заводу з виробництва рухомого складу приміських поїздів і міських трамваїв. Наступними кроками буде трансфер технологій і навчання працівників для забезпечення якості продукції, що відповідає стандартам компанії. Завод буде орієнтуватися як на внутрішнього українського споживача і участь в тендерах, так і на експорт продукції в інші країни".

Насправді рішення щодо майданчика на той момент уже було прийняте. Спершу ексголова "Укрзалізниці" Володимир Жмак заявив, що представники Stadler, вивчаючи можливості локалізації виробництва в Україні, відвідали Київський вагоноремонтний завод, Дарницький вагоноремонтний завод, депо "Фастів" та майданчик в Бобрику (Броварський р-н). 23 лютого стало відомо, що як пріоритетний майданчик в Україні швейцарська компанія розглядає Київський електровагоноремонтний завод (КЕВРЗ). Утім, офіційного повідомлення про це поки що не було.

City Express як ласий шматок для Stadler

22 лютого, виступаючи на форумі "Україна 30. Інфраструктура", Володимир Зеленський розповів про роботу над удосконаленням існуючих маршрутів поїздів "Інтерсіті", а також анонсував новий проєкт приміських поїздів City Express. "Це інший, якісний, сучасний рівень приміського сполучення, який, зокрема, допоможе подолати проблеми з трафіком у великих містах. Перший етап проєкту включає Київ, Харків, Дніпро", — заявив президент. За його словами, вже стартувала розробка цього проєкту по Харкову і Дніпру. Щодо Kyiv City Express зараз ведуться переговори з потенційними партнерами.

Отже, City Express — проєкт приміського сполучення електричками в містах-мільйонниках України. Його завдання — розвантажити міський трафік. За рахунок City Express в "Укрзалізниці" розраховують збільшити пасажиропотік приміського залізничного транспорту з 70 тис. до 150 тис. пасажирів щодня.

Уже на початку березня директор підрозділу "Пасажирська компанія" АТ "Укрзалізниця" Олександр Перцовський заявив, що київський City Express складатиметься з 40 поїздів: 20 модернізованих і 20 нових. На будівництво залізничної інфраструктури проєкту, за його словами, необхідно близько 2,5 млрд грн. А для закупівлі рухомого складу — близько 200 млн євро. "В результаті приблизна цифра — 10 млрд грн, — заявив Перцовський. — На реалізацію проєкту може піти три-чотири роки. Терміни будуть залежати від стабільності фінансування, якості документації та швидкості прийняття рішень".

Цифри цілком адекватні: Мінську, з населенням удвічі меншим, ніж у Києві, для реалізації аналогічного проєкту знадобилося 18 електричок Stadler. Тобто потреби City Express в Харкові і Дніпрі становитимуть15–20 таких поїздів у кожному місті.

Питання локалізації

В Україні готується до прийняття законопроєкт про локалізацію, точніше, він був прийнятий в першому читанні ще в 2020 р. Він вводить поняття "ступінь локалізації виробництва" — показник місцевої складової в питомій вазі вартості сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових.

Потрапити в ProZorro до 2030 р. такі товари зможуть тільки в тому разі, якщо ступінь їх локалізації перевищуватиме певний, встановлений законом рівень. У перший рік дії закону (якщо його приймуть) передбачається 10%-ва локалізація, але далі відсоток щорічно зростатиме — до 40% в 2027-му.

Чи зможуть українські виробники забезпечити потреби Stadler в комплектуючих, звичайно, окреме питання. З іншого боку, компанія може вчинити, як в Білорусі, — побудувати власні цехи з випуску критичних комплектуючих (це були електричні перетворювачі).

Варто зауважити, що і представники Stadler, підписуючи 7 травня меморандум з УЗ, вчинили досить хитро: компанія пообіцяла розглянути можливість локалізації виробництва в Україні в тому разі, якщо переможе в одному з тендерів і отримає замовлення на поставку рухомого складу для "Укрзалізниці» (не тільки для City Express, але й для приміських і регіональних пасажирських перевезень).

Білоруський фактор

Повторимося: якщо подивитися на історію взаємин компанії Stadler і української влади, то ми бачимо епізодичні контакти в минулі роки і бурхливий розвиток відносин з січня нинішнього року. Про це не говорять публічно, але все виглядає так, ніби Stadler готується перенести в Україну своє дуже потужний виробничий підрозділ, створений в минулі роки в Білорусі.

Дочірня компанія Stadler Minsk була заснована в білоруському місті Фаніполь в 2013 р., почала виробництво трамваїв і поїздів в 2014-му. До 2020 р. був реалізований ряд інвестиційних проєктів, швейцарська компанія побудувала повноцінний завод з виробництва вагонів і локомотивів, в Фаніполі вона випускає приміські, міжнародні поїзди і поїзди метро, а також трамваї і ряд комплектуючих. Загальний обсяг швейцарських інвестицій в проєкт досяг 100 млн євро.

На підприємстві в Фаніполі працюють понад 1500 осіб, випускається близько 400 вагонів Stadler на рік, білоруский уряд закупив кілька десятків поїздів для залізниці і метро. Також виготовлені в Білорусі поїзди і вагони Stadler поставляються в Росію, Грузію, Азербайджан, всі країни СНД, Болівію, Угорщину і Норвегію. Білоруська "дочка" Stadler досягла 20% світового обсягу випуску цієї міжнародної корпорації — це другий за масштабом завод швейцарської групи.

Однак білоруська влади і в попередні роки використовувала підприємство як "дійну корову" — то для вирішення проблем Білоруської залізниці, то для позачергового поповнення бюджету або створення сприятливого міжнародного іміджу. А після 9 серпня 2020 р. у білоруського підприємства виникли нові проблеми. Зокрема, гендиректор концерну Петер Шпулер в інтерв'ю швейцарському радіо SRF заявив, що завод в Фаніполі "зіткнувся вже не з економічною, а з політичною проблемою". За його словами, справа не тільки в страйках: швейцарські правозахисні організації вимагають, щоб компанія Stadler Rail і її керівник дистанціювалися від уряду Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі.

Але значно більшу загрозу для підприємства зараз представляють економічні санкції, що вводяться проти Білорусі, — вони можуть повністю паралізувати виробництво. У цій ситуації все виглядає так, що керівництво концерну Stadler вирішило створити виробничий майданчик в Україні, щоб перенести туди потужності заводу в Білорусі, де ризики для ведення бізнесу стали занадто високі.

У такому разі для українського підприємства власне український ринок буде важливим, але не ключовим — якщо на нього переведуть експортні контракти заводу в Фаніполі (а чутки про це вже ходять в Білорусі), він буде цілком завантажений роботою.

    Реклама на dsnews.ua