• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

"Топ-десятка контрабандистів" від Зеленського. Чи зумів президент налякати митницю

Вводячи санкції проти 10 фізосіб, називаючи їх "топ-десяткою української контрабанди", Зеленський і його Радбез лише підкреслюють безсилля всіх трьох гілок влади — законодавчої, виконавчої і судової — впоратися з банальним, взагалі-то, явищем

Співробітник митної служби з виявленим під час огляду контрабандним товаром
Співробітник митної служби з виявленим під час огляду контрабандним товаром / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Контрабандисти України: головні і не дуже

2 квітня президент України Володимир Зеленський указом ввів в силу рішення Ради нацбезпеки і оборони (РНБО), яке передбачає введення санкцій проти осіб, названих контрабандистами. Відповідний указ №140/2021 оприлюднений на сайті президента.

За результатами проведеного спецслужбами (в основному СБУ) розслідування та наступного засідання РНБО, персональні спеціальні економічні та інші санкції терміном на три роки введені відносно десяти фізичних осіб. Ось список тих, кого вони торкнулися: Вадим Альперін, Олександр Чудаков, Віктор Шерман, Олександр Кравченко, Володимир Дідух, Іван Бокало, Валерій Пересоляк, Юрій Кушнір, Орест Фірманюк і Олександр Ерімінчук. Також санкції введені проти десятків пов'язаних з ними компаній.

У наступному відеозверненні Зеленський назвав цих людей "топ-десяткою української контрабанди". Причому, за його словами, це перша десятка, але "точно не остання".

Багато критиків влади поспішили помітити, що цей список і не повний, і не точний. Хоча треба розуміти, що, звичайно, у кожного, хто цікавиться цим питанням, свій список "головних українських контрабандистів".

Так, для недавно вигнаного з партії "Слуга народу" нардепа Олександра Дубінського - це колишні однопартійці. Він перерахував їх на своїй сторінці в Facebook, давши кожному коротку характеристику:

  1. Сергій «Дипломат» Бадяк — куратор Львівської області на президентських і парламентських виборах.
  2. Віталій Булюк — куратор Херсонської області на президентських і парламентських виборах.
  3. Сергій Трегубенко — куратор Миколаївської області на президентських і парламентських виборах.
  4. Вадим Слюсарев (група Павлюк-Слюсарев-Трегубенко) — куратор Харківської області на президентських і парламентських виборах.
  5. Ілля Павлюк — куратор Чернівецької області на президентських і парламентських виборах.
Реклама на dsnews.ua

Здається, попереднім, хто публічно озвучував списки головних українських контрабандистів, був в серпні 2019-го тодішній голова Митної служби України Максим Нефьодов. У програмі "Он воно як", відповідаючи на питання про контрабандистів, він сказав: "Ну, я думаю, що з преси, принаймні, мені ця інформація широко відома. Пан Альперін, наприклад. Пан Амінев ( експрацівник Одеської митниці. — "ДС"). Пан Шерман... Бачиш, я ще недосвідчений митник. Пан Фірманюк". Також він додав, що чув багато прізвищ на Західній Україні, але всіх не пам'ятає. Тому у нього є папірець, де він всіх записує. "Чесно-чесно. Ну я ж повинен дізнаватися. Це люди, яких, принаймні, преса пов'язує з митними порушеннями. Я не міліціонер, я не хочу кидатися звинуваченнями, я все-таки державний службовець, я повинен про це відповідати, але в пресі я чув про цих людей недобре", — резюмував Нефьодов.

Митниця і її 40%

Відсилання до "публікацій у пресі" в словах Нефьодова виглядає дивно, як і версія про те, що Володимир Зеленський тільки зараз і тільки від СБУ дізнався прізвища топ-контрабандистів і суми збитку від їх діяльності. Ще в серпні 2018-го німецька газета Süddeutsche Zeitung у статті, присвяченій контрабанді в нашій країні, констатувала, що тільки через корупцію на митниці Україна щорічно втрачає близько $5 млрд.

Газета, зокрема, розповіла про звіт на 160 сторінках, який представили 10 інспекторів, відправлених в травні 2018-го Державною фіскальною службою (ДФС) на митницю в Одесу. Копія цього звіту потрапила в руки журналістів Süddeutsche Zeitung і, за їхніми словами, там є доведені фальсифікації митних декларацій, в тому числі при імпорті автомобілів, бананів, кондиціонерів, шкільного приладдя тощо. Виявилося, що шахраюють навіть з дозвільними документами ЄС.

У будь-якому випадку "велика чистка" української митниці назрівала давно, і зараз можна несміливо припустити, що вона почалася. 2 квітня Державна митна служба повідомила, що від службових обов'язків відсторонені понад 100 митників, з яких 17 — керівники митниць і митних постів. "Чистка" торкнулася Одеської, Закарпатської, Київської, Волинської, Галицької і Буковинської митниць.

Про низку конкретних митників, які потрапили під пильну увагу спецслужб, розповіло видання Insider Media. Йшлося про начальника митного поста "Устилуг", керівника Подільської митниці та заступника начальника Буковинської митниці. Кількох людей, в тому числі керівника Закарпатської митниці Михайла Товта, згадало також регіональне видання Uzhgorod.in.

Однак зрозуміло, що це навіть не верхівка айсберга, а лише мізерно мала частка задіяних в контрабандних схемах співробітників відомства. Süddeutsche Zeitung, зокрема, оцінювала щорічні втрати бюджету України від митних зловживань в приблизно 40% від офіційних митних надходжень.

Справа хороша, але проблема глибше

Ми постаралися дізнатися у експертів: чи достатні заходи для боротьби з контрабандою вжила влада? І що потрібно ще зробити? Та й взагалі, як все, що відбувається зараз, вдарить по контрабандистам?

"Звичайно, вдарить. З приводу переліку осіб, за якими там було вказано звільнення або відсторонення від роботи, то тут є певна настороженість. Не секрет, що наша митниця досить сильно корумпована. Але протягом останніх п'яти років звільнення через боротьбу з корупцією часто виявлялося просто перерозподілом фінансових потоків, коли одні люди одного представника, який керував якимись фінансовими корупційними потоками, переходили в інші руки того, хто мав доступ до керівництва та, відповідно, таким чином отримував можливість поставити своїх людей, — сказав "ДС" директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський. — Чи був це удар по корупції на митниці? Так, це удар по корупції. Як далі розвиватимуться події, покажуть три найближчі місяці, коли ми зрозуміємо, хто прийшов на заміну цим людям і які далі будуть кроки зроблені. Подивимося, які потім будуть зміни на митниці. Тому що однією тільки заміною людей реформу на митниці не зробити. Але разом з тим заміна людей є важливий елемент для того, щоб реформи почали просуватися".

На думку експерта, найбільшої уваги потребують Одеська митниця і в цілому західні кордони. Однак що стосується митного оформлення товарів, то треба розуміти, що їх розмитнення може відбуватися на будь-якій митниці після перетину кордону. Тут, на думку Несходовського, необхідно сконцентрувати увагу на Київській та Житомирській областях.

"Якщо ми говоримо про десять осіб, які названі в рішенні РНБО, то їм, швидше за все, доведеться в певній мірі переформатувати свій бізнес. Якщо ми говоримо про контрабандистів в розумінні статті Кримінального кодексу України "Контрабанда", — там досить вузький перелік товарів, — то до них це відношення не має. Якщо ми говоримо про порушників правил митного оформлення, то, що ми в широкому сенсі розуміємо під словом "контрабанда", то на цих десяти осіб і афілійованих з ними фірмах не замикається все коло і весь процес ввезення або вивезення товарів без сплати мита, — сказав в коментарі для "ДС" експерт Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич. — Тому за певними групами товарів просідання короткочасне [контрабанди] буде, а далі все відновиться. Тому що проблема більш системна, ніж діяльність окремих людей".

Як розповів експерт, все непросто, наприклад, зі статтями Митного кодексу "Покарання за порушення при митному оформленні". Є кілька груп статей, за якими, якщо підняти статистику, по-перше, мало судових рішень, по-друге, кількість успішних апеляцій перевищує число винесених рішень на користь держави. Виходить, ті люди, яких звинувачували в порушенні правил митного очищення товару, не тільки не несуть покарання, але ще і відіграють несприятливі для них рішення судів, які були винесені раніше.

"І якщо ми говоримо якраз про фіксацію і покарання, то це цілий ланцюжок. На початковому етапі стоїть фіксація, на другому — правильне документування, на третьому — наслідок, на четвертому етапі — суд, — пояснює Тишкевич. — І якщо у нас не працювали ці чотири етапи, то я насилу можу зрозуміти, яким чином просто рішенням РНБО ми можемо або поліпшити якість слідства, або поліпшити якість документування, або поліпшити, скажімо так, статистику розгляду справ судами".

Після всього сказаного залишається лише відчуття того, що "щось не так". Напевно, все ж не варто цілій Раді національної безпеки і оборони, а потім і особисто президенту величезної країни, вводити санкції проти 10 фізосіб, називаючи їх "топ-десяткою української контрабанди". Подібними діями Зеленський і його Радбез лише підкреслюють безсилля всіх трьох гілок влади — законодавчої, виконавчої і судової — впоратися з банальним взагалі-то явищем, з яким успішно борються країни, що мають здоровий державний апарат.

    Реклама на dsnews.ua