• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

У Насирова хочуть відібрати митницю

Депутати пропонують створити Національну митну службу України
Фото: Владислав Содель
Фото: Владислав Содель
Реклама на dsnews.ua

Не встигли вщухнути баталії навколо прийняття Податкового кодексу, як між парламентським комітетом з питань податкової та митної політики та Мінфіном (читай — Адміністрацією Президента і урядом) почав назрівати новий конфлікт. Цього разу події розгортаються навколо митниці. Напередодні запланованого візиту в Україну технічної місії МВФ, яка має намір проінспектувати митне напрямок, група народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді законопроект №3763 «Про Національну митній службі України». Документ пропонує розвести митників і податківців, які зараз перебувають під дахом єдиної Державної фіскальної служба (ГФС), і створити незалежну митну службу, підпорядкувавши її Мінфіну.

Реформування податкової та митної сфери — одна з умов отримання Україною другого траншу МВФ. Але трансформацію відомства у фонді представляють інакше, ніж депутати. Принаймні, так стверджують чиновники в Кабміні, які наполягають на подальшому злиття податкової та митної служб. «Яресько та Яценюк знову лякають депутатів МВФ. Але Міжнародний валютний фонд вимагає від нас боротися з корупцією, тому даний закон покликаний перемогти корупцію на митниці», — заявив депутат від БПП Андрій Антонищак. Зараз обидві сторони очікують, що місія фонду скаже з цього питання.

Боротьба за вплив на митницю обіцяє стати серйозною. І це зрозуміло — на кону не тільки контроль над офіційними митними платежами, але і можливість контролювати неофіційні потоки. За словами колишнього куратора митного спрямування в ГФС Костянтина Лікарчука, організація і заступництво корупційних схем дають можливість збирати «кеш» в розмірі 20-30% від загального обсягу митних надходжень до держбюджету. Є і інші оцінки — повз скарбниці проходить приблизно половина коштів, зібраних на митницях. Тобто корупційні схеми приносять організаторам від 3 до 9 млрд грн. в місяць. А значить, крісло глави митниці цілком може стати вагомим аргументом у Раді при торгах за голосування з важливих питань.

Якщо, як хотів Кабмін, митну службу поглине податкова митниці позбавлять статусу юросіб і включать їх до складу територіальних органів ГФС, — контроль над ними залишиться у голови фіскальної служби Романа Насирова. Примітно, що після звільнення у вересні свого заступника, що займається митницю, Костянтина Лікарчука, Насиров не став підшукувати нового людини, а взяв цей напрямок під особисту опіку. У такому випадку у виграші залишиться і Мінфін: чим менше самостійності буде у митниць, тим простіше буде ними керувати, спускаючи плани і контролюючи їх виконання.

Повз скарбниці проходить приблизно половина коштів, зібраних на митницях. Тобто корупційні схеми приносять організаторам від 3 до 9 млрд грн у місяць

Прихильники створення Національної митної служби наводять свої аргументи. «Відділення митниці від податкової дасть можливість побудувати сучасну європейську митну службу, яка, крім фіскальної функції, буде приділяти увагу двом іншим завданням — забезпечення безпеки кордонів, чого від нас вимагає ЄС, а також сприяння міжнародній торгівлі», — заявив «ДС» Костянтин Лікарчук. Правда, як ця мета буде реалізована на практиці, залишається незрозумілим. «Законопроект №3763 не передбачає жодних нових повноважень для митниці. У тексті викладено основні завдання, які митні органи і зараз виконують у відповідності з Митним кодексом, а також повноваження, прописані в Положенні про Державну фіскальної службі», — говорить провідний аналітик ГО «Публічний аудит» Володимир Тарчинский. З нововведень він зазначає хіба що поява Дисциплінарного статуту (по суті, кодексу етики митника), недотримання якого може стати приводом для звільнення посадової особи.

Крім того, служба отримає свого керівника і буде підпорядковуватися безпосередньо Мінфіну. Також пропонується відновити діяльність Громадської ради та змінити принцип виплат соціальної допомоги у разі смерті або втрати працездатності співробітників. «Але жодних наслідків для бізнесу від прийняття документа не буде. Не зміняться ні митні процедури, методи визначення вартості товарів, ні система постаудиту... Зміниться вивіска — була фіскальна служба, а стане митна, співробітники отримають нові посвідчення. На цьому все», — стверджує Володимир Тарчинский. Створення незалежного органу без зміни системи митного контролю призведе до того, що корупція залишиться і буде процвітати. Тільки тепер на фінансових потоках буде сидіти вже керівництво Національної митної служби.

Реклама на dsnews.ua

Про очевидні речі, які могли б перемогти зловживання, — оснащенні сканерами всіх пунктів пропуску через кордон, максимальної комп'ютеризації всіх процесів, впровадження системи постаудиту (перевірки суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності вже після проходження процедури митного оформлення товарів) та ін. — дружно заявляли всі керівники митного відомства. Але на практиці вони не поспішали реалізовувати ці ідеї. «При комплексному підході цілком реально істотно скоротити корупцію на митниці протягом шести—дев'яти місяців і забезпечити додатково близько 100 млрд грн. у рік надходжень в державний бюджет країни», — запевняє Костянтин Лікарчук. Якщо це станеться, бізнесу буде абсолютно все одно, якою буде митниця — незалежним органом або службою у складі ГФС.

Чого хоче Мінфін

На базі рекомендацій МВФ урядом була розроблена реформа ГФС. Вона знайшла своє відображення в законопроекті №2177а «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо оптимізації територіальних органів Державної фіскальної служби». Цей документ передбачає позбавлення всіх 26 діючих митниць статусу юридичних осіб і включення їх до складу територіальних органів ГФС на правах структурних підрозділів. Простіше кажучи, мова йде про ліквідацію митної служби як самостійної структури. У Мінфіні запевняють, що це зменшить тиск на бізнес і знизить рівень корупції. Але завдяки чому це станеться — незрозуміло. Якщо, наприклад, митний пост «Ізмаїл» Одеської митниці ГФС стане називатися митним постом Головного управління ГФС в Ізмаїльському районі і буде напряму підпорядковуватися начальнику цього управління, таке реформування навряд чи знизить корупційні ризики. Втім, до розгляду цього законопроекту на засіданні ВР справа не дійшла — його відхилив комітет з питань податкової та митної політики.

    Реклама на dsnews.ua