• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Уже в листопаді держава Україна може отримати позов на 750 млн доларів через інвестконфлікт зі SkyMall

Весною поточного року естонські інвестори торгово-розважального центру SkyMall були змушені ініціювати інвестиційний спір до держави Україна. Після цього було надано 6 місяців для досудового врегулювання спору, коли сторони можуть домовитись. Шість місяців закінчуються уже в листопаді. І очевидно, естонські інвестори будуть змушені подати позов до держави Україна в кінці цього терміну

Реклама на dsnews.ua

Позов буде становити 750 млн доларів США – це розмір понесених компанією Аrricano збитків.

Про це заявила під час розмови із політологом Юрієм Романенком генеральний директор компанії Аrricano Ганна Чуботина. 

В Україні десятками років не вирішується резонансна справа з торгово-розважальним центром SkyMall. Ще в 2014 році Лондонський арбітраж визнав правоту естонських інвесторів, яким їх український партнер Андрій Адамовський мав повернути акції в обмін на обумовлену суму коштів. Цього не відбулось. Як наслідок, естонські інвестори, які побудували цей центр, втратили над ним контроль. А тепер Україна може не тільки потрапити у міжнародний скандал, але й буде змушена заплатили 750 млн дол.

«Справа набула особливого розголосу в 2019 році, коли Президент України Володимир Зеленський в ході візиту в США згадав про цей резонансний конфлікт. Після цього можна було очікувати що справа зрушить з мертвої точки. Але цього не сталось, — сказала, зокрема, Ганна Чуботина. - Компанія була змушена подати заяву в новостворену ТСК з захисту прав інвесторів при Верховній Раді України. В ТСК увійшли естонські представники компанії Аrricano, представники Генпрокуратури України, безпосередньо Андрій Адамовський (один з інвесторів, учасник конфлікту). Рішенням цієї комісії було, що процес розслідування даної справи затягується правоохоронними органами і прогресу немає. ТСК звернулась і до Президента Володимира Зеленського з вимогою взяти цю справу під особистий контроль, і до Генеральної прокуратури України з проханням щомісячно інформувати про хід розслідування кримінальних справ і прогрес в них. Це було минулого року. Але цього не сталось».

Адвокати компанії продовжували спілкуватись з послом Естонії, з департаментом із захисту прав інвесторів при Генеральній прокуратурі України. На жаль, це не призвело до якихось результатів. Не знайшовши жодної правової підтримки естонські інвестори були змушені ініціювати інвестиційний спір до держави Україна. Цей спір було ініційовано в квітні поточного року в США. Після цього було надано 6 місяців для досудового врегулювання, коли сторони можуть домовитись.

«Тут важливо розуміти, що в цей період було створено міжвідомчу робочу групу, яка засідала в серпні. В неї увійшли представники Мінюста, ТСК і Генпрокуратури. Рішенням цієї міжвідомчої комісії став стандартний набір документів, що свідчить про те, що державні органи України ідуть шаблонним шляхом і не зацікавлені в швидкому вирішенні спору», — сказала Ганна Чуботина. — Шість місяців для досудового врегулювання спору по цій справі закінчується в листопаді. І очевидно, естонські інвестори будуть змушені подати позов до держави Україна в кінці цього терміну. Позов буде становити 750 млн доларів США – це розмір понесених компанією Аrricano збитків. Естонські інвестори вважають, що буде не справедливо, якщо Україні все-таки доведеться компенсувати ці збитки. І можна, і потрібно врегулювати спір шляхом повернення активу — торгово-розважального центру SkyMall – його естонським власникам, згідно із рішенням Лондонського арбітражу». 

Нагадаємо, конфлікт із ТРЦ SkyMall став причиною гучної заяви Президента Естонії Керсті Кальюлайд відносно інвестиційного клімату в Україні. Зокрема, вона заявила, що не радить інвестувати в Україну. 

Повний текст інтерв’ю з генеральним директором компанії Arricano Ганною Чуботиною для «Беседы Романенко» дивіться тут.

    Реклама на dsnews.ua