• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Валерій Яковенко: Щороку на українському ринку з'являється до 5000 нових дронів

Засновник компанії DroneUA про те, що трапилося зі споживчим ринком дронів, як зростає використання "мікроавіаціі" в промисловості, чому сферу застосування дронів чекає більш жорстке регулювання і коли на українських полях можна буде зустріти повністю автономних роботів

Валерій Яковенко
Валерій Яковенко
Реклама на dsnews.ua

"ДС": Валерій, що сьогодні являє собою український ринок безпілотних літальних апаратів?

В.Я. Український ринок дронів — це об'єднання відразу декількох напрямків. Наш ринок не відрізняється від світових тенденцій і він розділений на технології споживчого застосування, і на дрони для використання в промисловості. Окремим є ринок військового обладнання, але ми не враховуємо його.

За останні кілька років, і особливо з урахуванням пандемії в 2020 році, ринок змінився. Якщо раніше в місткості ринку лідирували споживчі технології, то починаючи з 2018 року і особливо в цьому році проявився тренд активного розвитку технологій для бізнесу. У грошовому еквіваленті це порівняльні один з одним напрями, але їх відрізняє динаміка.

Споживчий ринок завмер кілька років тому і почав відкочуватися, з року в рік втрачаючи обсяги. Кількість операторів дронів, які використовують їх як хобі, залишається константою, але вартість пристроїв падає. На початку 2020 року через карантинні обмеження споживчий ринок практично зупинився.

У той же час ринок професійного та промислового обладнання зростає. Тільки за перше півріччя 2020 року ми отримали приріст в 280% по відношенню до попереднього аналогічного періоду.

Якщо говорити про кількість дронів в "побутовому" секторі, то за рахунок того, що там дуже низька вартість обладнання, він набагато більший, ніж промисловий. Але якщо вимірювати в грошах, то "побутовий" сектор і промисловий — приблизно рівні. А якщо говорити про активність використання, про кількість вильотів, то у промислового обладнання, або обладнання, яке задіяне в бізнес-задачах, в десятки разів більше активності, ніж у споживачів.

"ДС": Скільки приблизно зараз дронів в Україні і скільки продається в рік?

Реклама на dsnews.ua

В.Я. За нашою суб'єктивною оцінкою, всього в країні 25-30 тис. активних пристроїв, в рік на ринку з'являється від 4 до 5 тис. нових дронів. Річний оборот ринку ми оцінюємо в 12-14 млн євро.

DroneUA
DroneUA

"ДС": Можна трохи докладніше про використання дронів в промисловості? В яких галузях вони застосовуються?

В.Я. У самих різних. Наприклад, сьогодні дрони застосовуються в добувній промисловості, де вони є серйозною допомогою для маркшейдерських служб. Будь-які видобувні підприємства, де видобуток ведеться відкритим способом, тобто в кар'єрах, потребують оцінки складських запасів, контролю обсягу і правильності виконаних робіт, контролю за вибуховими роботами. У цій сфері застосування досить велике і формує хороший ринок для дронів.

Дрони активно використовуються в геодезії і топографії — сьогодні жодне оновлення генплану населеного пункту в Україні вже не відбувається без їх участі. Якщо раніше фахівець міг місяцями пропадати в якомусь селі, проводячи зйомку і виміри, то дрон робить цю роботу за кілька годин. А на виході виходить матеріал з точністю, яка дозволяє оновлювати дані навіть 500-го масштабу.

Енергетики бачать в дронах майбутніх помічників, які полегшують огляди устаткування і ліній електропередач, дозволяють виконати верховий огляд до восьми разів швидше і знаходити більше потенційних проблем, які можуть позначитися на стабільності енергопостачання споживачів.

Співробітники компаній, що експлуатують теплові мережі, бачать за допомогою дронів місця потенційних аварій, а також проблемні ділянки, щоб запобігти можливим збоям в теплопостачанні. Дрон дозволяє бачити теплотраси під землею.

Окремо починає вистрілювати використання дронів в телекомунікаціях для контролю і планування мереж покриття 4G, а в подальшому — 5G.

Активно використовує дрони "Укрзалізниця" — один з підрозділів займається контролем залізничного полотна. Але найактивніше застосування — у внутрішній службі воєнізованої охорони: дрони стежать за вагонами, щоб не було крадіжок. За цим напрямком працює дуже багато дронів, використовуються дешеві моделі, але роботи вони виконують дуже багато.

"ДС": В якій з галузей економіки очікується найактивніше зростання використання дронів?

В.Я. Цього року вирвався вперед ринок сільськогосподарського застосування дронів. Якщо раніше вони в основному використовувалися для польових інспекцій та допомоги агрономам в розумінні проблемних зон, то зараз агродрони починають відвойовувати ринок внесення засобів захисту рослин, серйозно конкуруючи з причіпною і самохідною технікою для обприскування. Уже в цьому році ми побачили перелом — ринок дронів-обприскувачів виріс на 600-700%, і тенденція на 2021 г. — забезпечити не менше зростання. В агросекторі дрони в грошовому еквіваленті в наступному році дуже сильно вистрілять — бізнес формує на 2021 рік просто божевільний бюджет по використанню дронів. Сьогодні ми оцінюємо як кількість пристроїв, так і динаміку запитів, які ми отримуємо. Всього сьогодні в Україні близько 150 дронів-обприскувачів різних виробників.

DroneUA
DroneUA

«ДС»: Є така думка, що після дронів в агросекторі почнеться використання робототехніки. Є вже розуміння, коли це може статися в світі і коли перші роботи з'являться на українських полях?

В.Я. Більшість сучасної сільськогосподарської техніки вже є роботизованою — вона обладнана підрулювачами, автопілотами, системами точного позиціонування. Але людина завжди присутня як елемент контролю. Якщо ж говорити про цілком автономні системи, то перші прецеденти в українських полях ми побачимо вже в 2021 році.

"ДС": А які ціни на промислові дрони?

В.Я. Промислові дрони — це дрони, які використовуються для бізнесу, а вони можуть бути і простими. Я б говорив про те, що будь-яке обладнання, яке використовується для бізнесу, коштує від $800. А найдорожчі — мільйони гривень. У нашій практиці в цьому році найдорожчий дрон був проданий за 2,5 млн грн.

"ДС": Яка ситуація із законодавчим регулюванням діяльності з використання дронів? Чи всі закони прийняті і чи не створює законодавство перепони для розвитку бізнесу?

В.Я. Україна — країна з одними з найбільш лояльних правил в світі по відношенню до дронів. У нас можна купувати дрони і не реєструвати їх, у нас можна літати на дронах, не проходячи будь-яких курсів навчання і не отримуючи сертифікатів, літати можна також практично всюди, а зони з обмеженнями польотів завжди можна перевірити онлайн. Навіть в тому випадку, якщо необхідно виконати польоти в зоні обмежень, тобто функціонал, як можна отримає дозвіл і навіть зарезервувати повітряний простір для виконання робіт.

Але є і негативний момент: якщо подивитися звіт по статистиці використання повітряного простору дронів, то можна побачити, що 60% користувачів дронів на території України експлуатують повітряний простір неправильно, а більше 19% користувачів — відверто порушують закон, створюючи ризики для інших користувачів повітряного простору .

Це веде до того, що продаж дронів в Україні буде поставлена під жорсткий контроль — тенденція не дуже хороша, але як мінімум це буде обґрунтовано. Я бачу, що дрони чекає така ж регуляція, як зі зброєю, де користувачам необхідно підтверджувати свої знання про правильне її використання, де буде вестися облік і контроль користувача та самого апарату. Тому що статистика — жахлива: зафіксовано близько 1 тис. польотів на висоті 300 м в глісаді аеропорту "Жуляни". А це створює велику небезпеку для авіації.

Але промисловий сегмент від таких заходів не постраждає, а ось споживчий сегмент при цьому трохи "схлопнеться". Тому що потрібно буде дотримуватися певних правил і процедури, і вже не кожен бажаючий зможе вільно і безконтрольно придбати дрон, коли він буде розуміти, що за ним стежать і можуть покарати за порушення. Весь світ в цьому напрямку рухається, це вже є в Європі і США. Україна, повторю, до недавнього часу була одним з найбільш лояльних ринків з точки зору регуляції.

На сьогодні вже є кілька законопроєктів, які стосуються використання дронів, і, можливо, будуть розглянуті парламентом у наступному році. В першу чергу це законопроєкт №3716, який допоможе врегулювати питання не тільки використання повітряного простору, а й реєстрації дронів, сертифікації пілотів і навіть обов'язкових страхових полісів відповідальності перед третіми особами. Також є законопроєкт про захист рослин, який згадує дрони як інструмент для внесення засобів захисту рослин.

    Реклама на dsnews.ua