• USD 36.6
  • EUR 37.8
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Небезпечний експеримент. Навіщо Зеленський вирішив встановити атомний рекорд

В Офісі президента розповіли про план запустити у роботу всі 15 блоків АЕС одночасно. Такого в Україні не було ніколи, і не просто так — це завдання складне і небезпечне

В Україні планують запустити всі 15 блоків атомних електростанцій до кінця поточного тижня
В Україні планують запустити всі 15 блоків атомних електростанцій до кінця поточного тижня / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

На брифінгу за підсумками засідання Ради нацбезпеки та оборони (РНБО) у понеділок, 24 січня, заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма заявив про наміри запустити усі 15 енергоблоків українських АЕС протягом найближчих 10 днів.

Усі 15 енергоблоків українських АЕС – це 13,835 ГВт потужностей, що може стати рекордом для роботи атомної генерації країни. Для порівняння на ранок 24 січня в Україні працювало 14 енергоблоків із навантаженням 12-12,1 ГВт. Рік тому працювало 9 енергоблоків із навантаженням 9,65 ГВт.

Побити рекорд буде непросто. Варто в ОП заговорити про амбітні наміри, як уранці у вівторок з енергосистеми випало два енергоблоки.

За офіційними даними, о 04:22 сталося відключення від мережі енергоблока №1 Хмельницької АЕС — спрацював захист блочного трансформатора з подальшою роботою захисту реакторної установки. Порушень умов безпечної експлуатації не сталося, а радіоактивні зміни були відсутні.

А енергоблок №4 Запорізької АЕС з 25 січня було відключено для ремонтних робіт, які мають закінчитись до 07:00 27 січня. Там необхідно усунути газову нещільність генератора.

За даними "Укренерго", на середину вівторка в Україні працювало 12 атомних енергоблоків. По одному енергоблоку Запорізької та Хмельницької АЕС були у ремонті, ще один блок Рівненської АЕС перебував у середньому ремонті. Його планують запустити у роботу наприкінці січня.

НЕК "Укренерго"
Стан роботи енергоблоків українських АЕС на 25.01.2022р.
Реклама на dsnews.ua

Вже ці факти вказують на те, що реалізувати одночасну роботу всіх 15 атомних енергоблоків буде проблематично.

Розкочегарений атом

Частка атомної генерації у виробництві електроенергії в Україні зростає та традиційно займає левову частину виробництва. За даними "Укренерго", у листопаді 2020 р. вона становила 45,38%, у січні 2021 р. — 50,05%, у лютому — 50,77%. За найсвіжішими даними оператора, вже у листопаді 2021 р. вона досягла 57,58%. При цьому, як випливає з таблиці, теплова генерація тим часом значно скорочувалася.

НЕК "Укренерго"
Виробництво електроенергії в Україні

У січні 2022 року картина практично не змінилася. За офіційними даними, частка АЕС у покритті навантаження на тижні 17-23 січня була 56%, тижнем раніше — 57%.

НЕК "Укренерго"
Пропорції видів генерації на тижні 17-23 січня 2022 року

Наприкінці минулого року Запорізька та Південноукраїнська АЕС вже виходили на рекорд і вимушено працювали на потужності вище за номінальну (через проблеми з вугіллям на ТЕС та ТЕЦ).

На сьогодні ситуація із запасами палива у тепловій генерації покращилася. На 24 січня на складах ТЕС було 713,5 тис. т вугілля. Це не катастрофа, але все одно далеко від достатнього обсягу. Якщо враховувати, що добове споживання вугілля становить, залежно від температури, 50-100 тис. т, цього запасу вистачить на 7-14 діб. Зрозуміло, що його поповнюватимуть, але якби дотримувалися плану, запасів було б удвічі більше.

Зрозуміло й те, що розкочегарена атомна генерація дозволяє економити вугілля та підтримувати потреби енергосистеми. Але вихід енергоблоків на АЕС у ремонт створює проблеми: якщо один вибуває з ладу, його потужності складно відшкодувати. Сьогоднішній — яскраве тому підтвердження.

"Якщо відвалюється 1 ГВт, потрібно мати в резерві 3-4 теплові енергоблоки, які можна миттєво підняти. А якщо 2 ГВт, як сьогодні, то треба підняти 6-8 теплових енергоблоків, а у нас немає резервів. І не тільки у відсутності палива, але й блоки старі, — розповідає незалежний експерт з питань енергетики Ольга Кошарна. - Подивіться, сьогодні запросили з Білорусі аварійну допомогу, а допомога грошей коштує, і це немаленькі гроші. За моїми джерелами, ще проситимуть допомогу зі Словаччини, розраховуватимуть на "Укргідроенерго" та піднімати антрацитовий блок на Криворізької ТЕС".

"Після відключення двох блоків ДТЕК переорієнтував два блоки Бурштинського енергоострова на Україну, — додає енергетичний експерт Юрій Корольчук. — Але навіть це не врятувало, треба було взяти ще 150 МВт аварійної допомоги з Білорусі. Ось ціна цього бажання включити 15 блоків. Питання навіть не у тому, що вони хочуть. У них іншого виходу немає. Вони фактично закривають основне виробництво електроенергії, адже вугілля мало і його не вистачатиме".

Тест на незалежність

Отже, атомна генерація почала працювати на максимальній кількості енергоблоків, щоб згладити проблеми в тепловій генерації та забезпечити безперебійним постачанням електрики споживача. Але є й політичний момент, щоб не брати електроенергію у Білорусі та Росії.

"Якби не працювало 14 блоків, потрібно було брати імпортну електроенергію з Росії. Цього поки що не відбувається, але це буде скандал: на нас хочуть напасти, а ми тут беремо електроенергію", — каже Юрій Корольчук.

Крім того, Україна хоче стати незалежною від електроенергії з Росії та Білорусі, приєднавшись до європейської мережі системних операторів ENTSO-E. 2022 р. буде важливим у цьому напрямку, адже протягом його часу українська енергосистема має пройти тест — пропрацювати в ізольованому режимі кілька днів поспіль влітку та взимку, причому вже поточної зими. Тестову роботу нашої ОЕС, як повідомляв міністр енергетики Герман Галущенко, заплановано на лютий.

Період тесту мав бути тривалішим, ніж кілька днів (близько місяця), його скоротили, але все одно Україна має показати надійність. Тут також знадобляться потужності атомної генерації.

Характерно, що за кілька днів до заяви Ростислава Шурми про рекордну роботу 15 енергоблоків Володимир Зеленський провів телефонну розмову із головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляйєн. Європейська чиновниця підтвердила готовність Брюсселя підтримувати Київ фінансово та посилювати співпрацю в енергетиці. Зокрема, були скоординовані кроки на інтеграцію об'єднаної енергосистеми України в європейську мережу ENTSO-E.

Тестувати енергосистему в ізольованому режимі, коли немає достатнього запасу вугілля, а атомні енергоблоки зупиняються на ремонт, не найкращий сценарій. Навіть якщо під час цього тесту працюватимуть усі 15 енергоблоків, то які гарантії, що жоден із них терміново не буде потрібно відключити через позаплановий ремонт? Тобто можна просто завалити цей тест.

"Йдуть дебати про те, що при нестачі вугілля потрібно протриматися в ізольованому режимі три дні, – каже Ольга Кошарна. – Як сказав голова "Укренерго" Володимир Кудрицький, за три дні слід спалити 300 тис. т вугілля на станціях. Я завжди говорила, що треба прораховувати найважчі варіанти. Йти на ізольований режим, маючи менше гарантованого запасу вугілля на 30%, це божевілля. У Європейській комісії був круглий стіл, де її представник двічі сказав: за такого дефіциту вугілля, можливо, варто вам не проводити тестування в ізольованому режимі взимку, а влітку купити вугілля і зробити це наступного сезону. Від цього відмовилися.

Небезпечний експеримент

Ідея включити всі 15 атомних енергоблоків не нова. У жовтні минулого року керівник ДП "НАЕК "Енергоатом"" Петро Котін заявив, що під час осінньо-зимового періоду працюватимуть 14 енергоблоків, а якщо знадобиться, то й усі 15".

"Звичайно, для нас це буде виклик, особливо щодо подальшої оптимізації ремонтної кампанії зі скороченням термінів ремонту при безумовному виконанні запланованих обсягів ремонтних робіт", — зазначав Котін.

Через місяць, у листопаді 2021 р., керівник "Енергоатому" назвав конкретні терміни: компанія працюватиме на 15 блоках два тижні, з 1 по 15 лютого 2022 р. У другій половині лютого та у березні блоки відключатимуться. Наприклад, на початку першого місяця весни працюватиме 12 блоків, а наприкінці березня – 11 блоків.

Робота на такому максимумі, коли є провали споживання, не дуже добре впливає на техніку.

"Справа в тому, що у нас велика різниця між піком споживання вдень і провалом уночі, — розповідає Ольга Кошарна. — Це 5-6 ГВт — величезна різниця. Атомні станції можуть працювати, вийшовши на номінальну потужність. Максимум вони можуть знизити генерацію на 20% на ніч. Але взимку 13,8 ГВт встановленої потужності не влазять у нічний провал". Іншими словами, АЕС виробляють дуже великий обсяг електроенергії, яку нікуди подіти вночі. Доводиться маневрувати, тобто знижувати потужність, але не для того щоб вимкнути енергоблок, а щоб, навпаки, знову збільшити виробництво вранці.

"Це також негативно в цілому впливає на роботу системи. Нічого хорошого в цьому немає, — каже Юрій Корольчук. — У будь-якому разі, навесні, влітку і навіть восени точно буде більше блоків АЕС стояти в ремонті. Ремонтів буде більше, і вони будуть тривалішими Вони їх і раніше вивели з ремонтної кампанії, щось недоробили, йде більше навантаження загалом на складові самого блоку".

У цій ситуації добре хоч те, що, за словами експертів, загроз ядерній та радіаційній безпеці під час роботи всіх 15 енергоблоків немає. Якщо щось виходить з ладу, то електротехнічна складова, яка часто ремонтується за залишковим принципом.

"Я думаю, що цього сезону 15 блоків ми в роботі не побачимо, — каже Юрій Корольчук. — Хіба що буде політичне завдання: включити, щоб сказати, що ми працюємо 15 блоками. Це щастя може тривати день, два дні, від сили тиждень".

"З точки зору безпеки, я думаю, навряд чи хтось включить блок із погрозами для радіаційної та ядерної безпеки, — зазначає співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. — Якщо він ламається, його дуже складно за певних умов замістити чимось іншим, і це несе ризики дефіциту електричної енергії для споживача. Якщо цей експеримент не вдасться, будуть проблеми у українських споживачів аж до віялових відключень чи якогось суттєвого імпорту електроенергії".

    Реклама на dsnews.ua