• USD 29.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.4
Спецпроєкти

Яким буде урожай та ціна на гречку в Україні: прогноз науковця

Врожай гречки цьогоріч буде схожим до минулорічного, можливо, на 10-15% меншим. Але для потреб України цього буде цілком достатньо

Урожай гречки
Врожай гречки цьогоріч буде схожим до минулорічного
Реклама на dsnews.ua

Про це заявив заступник директора з наукової роботи національного центру "Інститут аграрної економіки" Микола Пугачов, передає "ДС" з посиланням на пресслужбу Національно академії аграрних наук.

Він зазначив, що останнім часом ціни на гречану крупу скочили через ажіотаж: люди запасалися продовольством у війну, купували більше, ніж споживають зазвичай. На це миттєво відреагували торговельні мережі, змінивши цінники.

"Зріс попит через паніку, люди скуповували великі обсяги більшості круп. А торговельні мережі не змогли забезпечити відповідну пропозицію у відповідь на збільшення цього попиту", — пояснив він.

До того ж,додав науковець, українці споживають гречаної крупи в декілька разів більше, аніж в інших країнах. У світі одна людина їсть до 1,5 кг гречки на рік, а середньостатистичний українець — 3-4 кг гречаної крупи на рік, каже агронауковець.

"Останніми роками в Україні аграрії нарощували посіви гречки. Якщо у 2019 році вітчизняні фермери відвантажили 85 тисяч тонн цієї крупи, у 2021 році вже 110 тисяч тонн. Попри складну посівну в умовах війни, велику кількість замінованих полів, які неможливо обробляти, українські аграрії засіяли достатньо гречки", — переконаний Пугачов.

За його прогнозом, врожай буде схожим до минулорічного, можливо, на 10-15% меншим. Але для потреб України цього буде цілком достатньо.

"Наш врожай забезпечить до 2,5 кг гречки на одного громадянина. Це не критична ситуація, але потрібно буде дочекатися нового врожаю. Починаючи з вересня, буде стабільність цін – на рівні 65-70 грн за кілограм крупи гречаної. Це якщо будуть проблеми з імпортом. А якщо забезпечимо достатньо імпортної крупи, ціна на гречку може зменшитися до 50 грн за кілограм, можливо, навіть і менше", – вважає Микола Пугачов.

В очікуванні свого врожаю Україна купуватиме іноземну гречку. Раніше імпортувалося багато крупи з Росії та Казахстану. Нині мережі шукають нових постачальників, російську гречку цілком може замінити польська чи литовська — у цих країнах також багато вирощують крупи, каже фахівець.

"Але ціна на імпортну крупу буде високою, адже здорожчало пальне. Доставка імпорту у нас здебільшого автомобільним транспортом. Ціна, ймовірно, впаде наприкінці літа, коли отримаємо врожай української гречки", — підсумовує Пугачов.

Як писала "ДС", Німеччина має намір створити грошовий фонд для забезпечення експорту зерна з України.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua