• USD 40.5
  • EUR 43.4
  • GBP 51.4
Спецпроєкти

З вірою в Україну і думкою про ЄС. Чому Nestlé інвестує на Волині, у Львові і Харкові навіть під час війни

Компанія Nestlé послідовно вибудовує в Україні бізнес, орієнтований не лише на місцевий, а й на європейський ринок. Великі інвестиції у виробничі потужності та персонал не припиняються навіть у воєнну добу

Міжнародний гігант уже цього року відкриє на Волині нову фабрику
Міжнародний гігант уже цього року відкриє на Волині нову фабрику
Реклама на dsnews.ua

Найбільше у виробничі потужності, як правило, вкладаються внутрішні інвестори. Їм треба підтримувати роботу бізнесу навіть у період війни. А от іноземні інвестиції в такий час скорочуються: мало хто хоче брати на себе підвищені ризики та працювати в умовах повітряних тривог і потенційної загрози ворожого наступу. Утім, на щастя, є винятки. Це переважно компанії, які давно повірили в Україну, наш ринок і людський капітал та вже мають потужності в наших регіонах. Таке ставлення — чи не найважливіший фактор. Якщо йдеться про великі міжнародні корпорації, то всім зрозуміло, що вони б не збанкрутували, якби після 22 лютого 2022 р. закрили в Україні заводи та склади (разом із ризиками). Але оцінка можливостей та потенціалу нашого ринку спонукають деякі компанії зі світовим ім´ям не просто залишатися на наших теренах, а й інвестувати тут у нові виробництва попри повномасштабну війну.

Ставка на виробництво і експортний потенціал

Промовистий приклад — швейцарська компанія Nestlé, один з найбільших виробників харчових продуктів і напоїв у світі. Маючи потужності у Львові, Торчині Волинської області та Харкові, наприкінці 2022 р. міжнародний гігант ухвалив сміливе рішення будувати нову, четверту фабрику на Волині, інвестуючи в неї $42 млн. Разом з уже працюючою фабрикою в Торчині нове виробництво утворить на Волині продовольчий хаб з виготовлення кулінарної продукції. Це означає, що компанія планує розвивати й уже наявні виробництва в Україні, причому на довгострокову перспективу — з прицілом на економічне зближення України з Євросоюзом в рамках інтеграційного процесу. І це логічне продовження 30-річної діяльності Nestlé на наших теренах: компанія працює в Україні не лише як на привабливому ринку збуту, а й, що важливіше, розвиває свій експортний потенціал (навіть за останній рік компанія збільшила експорт на 30%). Саме такі інвестиції найцінніші. Вони зміцнюють економіку, створюють додану вартість, робочі місця та генерують податкові надходження. Ба більше, такі потужні виробництва стають драйверами зростання для мережі супутніх бізнесів. Конкретно Nestlé співпрацює з місцевими постачальниками інгредієнтів для виробництва своєї продукції, при цьому три чверті контрагентів — це українські виробники. Зокрема, майже вся сировина для вермішелі Maggi, яка експортується в країни ЄС, виробляється в Україні: це пшениця, овочі для приправ та спеціальна соняшникова олія для смаження.

Над ідеєю відкриття нової фабрики, яка стане потужним хабом з виробництва продуктів харчування для країн Європи, у Nestlé почали працювати ще у 2019 р., оцінюючи розміщення виробництва у різних країнах. Після початку повномасштабної війни компанія вирішила вкласти ці інвестиції саме в Україну – для підтримки нашої країни у найскладніший період. Тепер до відкриття нового осередку Nestlé залишилися лічені місяці. На виробництво вже наймають працівників. Відомо, що після запуску у другому півріччі 2024-го на фабриці буде створено 300 нових робочих місць, а в перспективі в усьому хабі — 1500. Це стане значним поповненням і так величезного штату компанії в Україні з 5500 співробітників. Новий хаб також покликаний розвивати бізнес-мережу постачальників. Усе це сприятиме економічному розвитку країни і регіону.

Cталий розвиток і підтримка працівників

Утім, не варто забувати й про підприємства, які вже працюють. З початку повномасштабної війни Nestlé інвестувала 1,7 млрд грн ($44 млн) у фабрики в Україні — ця сума, цілком співмірна за витратами на будівництво нових виробничих потужностей на Волині. Загалом щороку компанія в середньому вкладає $20 млн в інновації і сталий розвиток своїх виробничих майданчиків в Україні. Серед пріоритетів автоматизація та діджиталізація виробничих ліній і процесів, закупівля нового обладнання, поліпшення умов праці та інфраструктури виробничих приміщень, технологічні рішення для зменшення вуглецевого сліду. Так, на фабриці з виробництва соусів у Торчині вже встановили сонячні батареї, які забезпечуватимуть до 20% її потреб, у планах — зробити те саме на фабриках у Львові і Харкові.

Реклама на dsnews.ua

Деякі проекти для інвестицій диктує саме життя. Питання безпеки працівників, яке завжди було найвищим пріоритететом, ще гостріше постало під час війни. На всіх фабриках компанії встановлено надійні укриття, які знаходяться безпосередньо біля виробничих ліній. Під час оголошення повітряної тривоги персонал швидко переміщується у безпечне місце, з якого, до речі, також можна виконувати частину робочих завдань. Ще один напрямок піклування про працівників — програми підтримки співробітників під час війни, у які з лютого 2022 р. компанія інвестувала майже $11 млн.

Отже, Nestlé послідовно вибудовує в Україні бізнес, орієнтований не лише на місцевий, а й на весь європейський ринок. Це далекоглядна стратегія з урахуванням євроінтеграційних перспектив країни. І в компанії розуміють: щоб вона спрацювала, треба не лише зберегти та збільшити промислові потужності в Україні, а й утримати найцінніше — колективи кваліфікованих працівників.

 "Ми інвестуємо в наші підприємства в Україні, і це один з інструментів для утримання наших людей, адже ми розуміємо ризики неповернення українців, які виїхали з країни через війну, та відтоку трудового ресурсу після вступу України до Європейського Союзу", — так Алессандро Дзанеллі, гендиректор Nestlé в Україні та Південно-Східній Європі, коментує стратегічне рішення компанії продовжувати та розширювати інвестиції у бізнес у нашій країні навіть під час війни.

    Реклама на dsnews.ua