• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.4
Спецпроєкти

"Соціалізм" від Байдена. Чому новий президент США не боїться піднімати податки

Президент США хоче простимулювати зростання, вливши в економіку країни трильйони доларів. Бізнесу це подобається. Але програми стимулювання він пов'язує з різким підвищенням податків. Бізнесу це не подобається

Президент США Джо Байден
Президент США Джо Байден / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Дивовижне економічне зростання

Колишньому президенту США Дональду Трампу не пощастило з коронакризою, яка обвалила економіку в останній рік його каденції. Джо Байдену, навпаки, пощастило. По-перше, від нього через ту ж коронакризу ніхто не чекав економічних чудес. По-друге, чудеса все-таки відбулися. Так, Національна асоціація бізнесу та економіки (National Association for Business Economics, NABE) вказує на найзначніше відновлювальне зростання економіки США за останні 37 років. Експерти очікують, що зростання в цьому році складе 6,5%, а в поточному кварталі ВВП США збільшиться на 8,5% (у річному обчисленні), що значно вище прогнозованих в березні 5,2%. Інфляція, яка недавно поставила рекорд, за підсумками року, ймовірно, складе 2,8%, а у 2022-му — 2,3% (в 2020-му було 1,2%). Аналітики JPMorgan заявили, що за перші 100 днів Байдена в Білому домі індекс S&P 500 (505 публічних компаній США з найбільшою капіталізацією) показав найвищу прибутковість за 75 років — з часів президента Гаррі Трумена включно. У числі причин високих темпів відновлення економіки США з початку 2021-го — велика фінансова допомога з боку держави, збільшення кількості робочих місць і успішна боротьба з пандемією. Зниження числа захворілих COVID-19 призвело до того, що споживачі стали нарощувати витрати — і це оживило ряд секторів економіки. Якщо нинішні темпи збережуться, то вже не за горами спершу повернення до допандемійного рівня розвитку, а потім — вихід США на нові економічні рубежі, вважають аналітики NABE.

Нагадаємо, в минулому році Конгрес схвалив виділення $4 трлн на відновлення темпів економічного розвитку. У березні цього року Байден ініціював ще $1,9 трлн допомоги (а 31 березня американський президент виступив з новою пропозицією — направити $2,3 трлн в різні інфраструктурні проєкти). У відповідь в квітні ціни на більшість товарів в Штатах показали найбільше зростання за останні 10 років, що знову змусило говорити про інфляцію як головну небезпеку для економіки. Проте 56% опитаних економістів дивляться на розвиток економіки США оптимістично. А дві третини з них чекають відновлення допандемійного рівня зайнятості вже в 2021-му. І це незважаючи на те, що в квітні безробіття виросло до 6,1% (прогнозувалося 5,8%).

Що стосується податкової політики, то Байден багато в чому антипод свого попередника. Дональд Трамп і республіканська більшість Конгресу США провели саму фундаментальну податкову реформу за останні три десятиліття. Зокрема, податок з корпорацій (податок на прибуток юридичних осіб) до 2017 р. становив 35%, але Трамп знизив його на 14%, до 21%. Зменшилися і податки для семи груп фізичних осіб (в тому числі для молоді та молодих сімей), звузилося число тих, на кого поширювався 40%-вий податок на спадок, ряд платників податків також були звільнені від т. зв. мінімального альтернативного податку.

Податкові ставки Байдена

29 квітня, вперше виступаючи перед Конгресом США на посаді президента, Байден ознайомив законодавців з новим проєктом, який отримав назву "План американських сімей". Передбачений ним обсяг держвидатків — $1,8 трлн. У цю суму входять: $225 млрд на дитячу охорону здоров'я, $225 млрд — на збільшення оплачуваних відпусток у зв'язку з вагітністю та хворобою, $200 млрд — на оплату медичних страховок для малозабезпечених громадян, $200 млрд — на створення безкоштовних дитячих садів, $109 млрд — на безкоштовне дворічне навчання в муніципальних коледжах для всіх жителів країни. План допомоги американським сім'ям передбачає також збільшення мінімальної погодинної оплати праці (для федеральних службовців — з $10 до $15), оплачуваної відпустки по догляду за дитиною (до $4 тис. на місяць).

Щоб отримати кошти на масштабні інфраструктурні перетворення, Джо Байден пропонує, зокрема, збільшити ставку корпоративного податку з 21 до 28% (тобто в значній мірі відіграти назад податкову реформу Трампа).

Реклама на dsnews.ua

Білий дім готує і підвищення ставки податку на приріст капіталу з 20 до 39,6% для осіб з щорічним доходом $1 млн і більше. З урахуванням додаткових зборів з інвестиційного доходу загальна ставка для багатих може скласти 43,4%.

Також Байден пообіцяв надати податкові пільги для працюючих сімей, одночасно збільшивши податки для тих, хто заробляє більше $400 тис. на рік. Йдеться про підвищення максимальної граничної ставки прибуткового податку до 39,6% (Трамп в 2017 р. знизив її до нинішніх 37%). За даними Білого дому, ставка в 39,6% торкнеться 1% найбагатших американців.

Між бажаним і можливим

Від реалізації податкових ініціатив нової адміністрації очікують різного ефекту. Так, за підрахунками видання The Nation, якщо вийде підняти корпоративний податок з 21 до 28%, це дасть $1,3 трлн доходу, ще $962 млрд дасть підвищення максимальної граничної ставки для тих, хто заробляє більше $ 400 тис. на рік, і $448 млрд — збільшення податків на мільйонерів.

В цілому податковий план Байдена дозволить американським сім'ям економити близько $15 тис. на рік на догляді за дітьми, а робочі зможуть отримати 12 тижнів оплачуваної відпустки. Більш того, план по роботі з американськими родинами може зробити безкоштовний коледж реальністю.

У свою чергу The New York Times зазначає, що до 2030 р. підвищення Байденом податків для 1% найбагатших платників податків (якщо воно буде прийнято Конгресом) скоротить їх прибуток після сплати податків на 7,7%. Видання вважає, що, як і будь-яке підвищення податків, підйом корпоративного податку знизить економічне зростання — в даному випадку на 1,62% за 10 років, попутно зменшивши кількість робочих місць з повною зайнятістю.

Однак, з іншого боку, чистим ефектом стане збільшення федеральних доходів від $3,3 до $4 трлн за 10 років. І ці гроші підуть назад в економіку.

Відзначимо, що Конгрес повинен розглянути план з розвитку інфраструктури і, відповідно, збільшення податкової бази цього літа. Тут варто зазначити, що прогнозисти Good Judgment Project поки вважають, що корпоративний податок з ймовірністю близько 75% підвищать в другій половині поточного року. Хоча навряд чи до бажаних президентом 28%.

Треба розуміти, що обіцянки Джо Байдена влити в американську економіку трильйони доларів зустріли запеклу критику з боку Республіканської партії. Там впевнені, що такі вливання коштів спричинять інфляцію і знецінення долара, а сам Джо Байден хоче побудувати в Америці мало не соціалізм.

Також економічні експерти з республіканського табору вказують, що якщо Дональд Трамп доклав чимало зусиль (і успішно) для повернення виробництв американських компаній в США, то результат податкової політики Байдена може дати рівно зворотний ефект.

У відповідь команда Байдена зробила ефектний маневр: вона ініціювала (за допомогою МВФ) заклик до всіх країн світу встановити мінімальну ставку корпоративного податку, про що ми вже писали. Ось тільки в успіху цього починання є великі сумніви.

Адміністрація Байдена і її союзники роблять розрахунок на те, що грошові вливання в економіку будуть разовою подією, нехай і розтягнутою в часі. Як результат, ціни будуть перекалібровані, промисловість пристосується, а безробіття знизиться. Вже у 2022-му вони очікують бурхливе зростання економіки з інфляцією нижче 3%. Але ті, хто боїться надлишку грошей в економіці (багато консерваторів), вважають, що набагато вище ймовірність реалізації песимістичного сценарію. Оскільки величезні федеральні витрати продовжують циркулювати в економіці, висока інфляція буде розглядатися як нова норма і споживча поведінка почне відповідно коригуватися.

Попереду, звичайно, бурхливі дебати, — але Сенат, в якому половину місць займають республіканці, можливо, і не дозволить Байдену втілити його амбітний план...

    Реклама на dsnews.ua