• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

134 транзакції по копійці. Як живе костел Святого Миколая після пожежі і чи вистачить грошей на його ремонт

Про благодійні внески на відновлення костелу, відносини з католицькою громадою та новий "Будинок музики" ДС розповів художній керівник Національного будинку органної та камерної музики України Василь Стасюк

Костел Святого Миколая
Костел Святого Миколая / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Відразу після трагедії у фейсбуку з'явилися повідомлення, що першими пожежу помітили музиканти, які проводили репетицію. А міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський в одному з коментарів зазначив, що співробітники закладу культури не відразу викликали рятувальників. Це дійсно так?

В.С. Це була звичайна вечірня репетиція органістів перед початком нового концертного сезону. Останнім за розкладом грав Максим Сидоренко. Саме він відчув легкий запах диму, пішов до дверей, що ведуть всередину органа, і побачив, що там щось палахкотить. Разом з черговою, яка перебуває в костелі цілодобово, він викликав пожежників. І коли вже слідчі перевіряли час здійснення дзвінка, то проміжок між тим, як помітили пожежу і викликали ДСНС склав одну хвилину.     

"ДС" Попередня версія пожежі – загоряння електропроводки. Урбаніст Семен Широчин зазначив, що пожежа може бути навмисним підпалом через те, що костел не вписується в тенденцію забудови столиці. Будь ласка, прокоментуйте цю версію.

В.С. Жодну з версій не можна відкидати. Що насправді сталося, мають встановити тільки досвідчені експерти-криміналісти та слідчі. На сьогоднішній день остаточного висновку немає. У попередньому акті вказано, що ймовірною причиною було коротке замикання в електромережі, яке і призвело до подальшої пожежі.

"ДС" Отець Павло Вишковський ОМІ, який завідує парафією костелу Святого Олександра, заявив, що пожежа — це знак того, що потрібно повернути костел вірянам, а орган був "кісткою в горлі" між католицькою громадою та Будинком органної музики. Прокоментуйте його слова.

В.С. Я вірянин і шанобливо ставлюся до прихожан римо-католицької церкви, але був неприємно вражений висловом настоятеля Павла Вишковського. Коли будували орган в костелі Святого Миколая, ніхто не передбачав, що костел з часом також стане і діючим храмом. Тільки після чотирнадцяти років існування споруди костелу як органного залу тодішнє керівництво мистецького закладу пішло на зустріч проханню вірян Римо-католицької громади і погодило проведення богослужінь, які спочатку здійснювалися декілька разів на тиждень, а з часом стали проводитися щоденно.

Повертаючись до вислову пана настоятеля щодо "кістки в горлі" — неприємного як для мене і, думаю, для всієї музичної спільноти. Наш великий орган був створений фахівцями Чеської органобудівельної фірми саме як концертний. Тому за чинними канонами римо-католицьких храмів він був розташований трохи нетрадиційно — у вівтарній частині костелу, який був під час реконструкції перебудований під концертний зал. Зазвичай, у діючих католицьких храмах орган стоїть на хорах. Наш орган будувався з урахуванням архітектурно-акустичних властивостей костелу і просто взяти і перенести його будь-куди не можна було, бо він втратив якість звучання.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Цього року повинні були початися реставраційні роботи у костелі. Чи мали реставрувати сам орган?

В.С. З 2011 року Національний будинок органної та камерної музики України щорічно подавав клопотання в Мінкультури щодо необхідності виділення коштів на здійснення ремонтно-профілактичних робіт органа. Це була нагальна необхідність, бо за 40 років інтенсивної експлуатації він потребував ремонтно-реставраційних робіт та удосконалення. А провадити масштабні ремонті роботи могли тільки майстри фірми Rieger-Kloss, які будували і встановлювали цей інструмент. До речі, ми самі десять років тому за зароблені від концертів кошти запросили майстрів цієї фірми, аби вони провели технічну експертизу органа. Чеські фахівці зробили нам дефектний акт і склали кошторис, який на той момент склав понад 300 тисяч євро. Сума велика, ми б самотужки не змогли її зібрати, тому ці документи були направлені до Мінкультури з проханням допомогти. Відтоді кожен рік за нашим клопотанням міністерство вносило в проєкт держбюджету цю суму. Але, як ми всі знаємо, культура у нас фінансується за залишковим принципом, тому орган так і не відремонтували. 

"ДС" Кілька днів тому президент поставив завдання Уряду невідкладно забезпечити проведення реставраційних робіт та встановити новий орган у костелі. Як ви думаєте, де розмістять інструмент — там, де він був, чи все ж на хорах?

В.С. Ви знаєте, щоб не посилювати непорозуміння між Національним будинком органної та камерної музики і католицькою громадою, треба говорити про те, що в 2020 році був виданий указ президента, який зобов'язав Кабінет міністрів реалізувати до 2023 року проєкт "Будинок музики". І саме туди мали перемістити Національний Будинок органної та камерної музики як мистецьку організацію. Відповідало за цей проект Міністерство культури та інформаційної політики. 

Цим же указом було передбачено здійснити передачу будівлі костелу католицькій громаді в постійне безоплатне користування. Та це не означає, що його віддадуть у власність католицької церкви. Якщо ми, як Національний будинок органної та камерної музики України, перейдемо у інше приміщення, то споруда костелу Святого Миколая як пам'ятник архітектури Національного значення все одно залишиться в державній власності, і в ньому будуть проходити концерти органної та камерної музики.

І, відповідаючи на ваше запитання, думаю, що в цьому випадку орган будуть відновлювати не в центральній частині, як він стояв до того, а на хорах. Звичайно, він буде менший, бо вже буде мати значення його вага.

В останньому абзаці нещодавнього доручення президента йдеться про активізацію робіт над реалізацією проєкту "Будинку музики" — маємо надію, що він все ж таки буде.

"ДС" А ви вже знаєте, де планують збудувати "Будинок музики" ?

В.С. Поки що не знаємо. Єдине, що можу сказати, що згідно з розпорядженням Кабміну в травні 2021 року Київрада мала разом з Мінкультури визначити і вирішити питання щодо землевідведення під "Будинок музики". У жовтні Мінкультури разом з іншими центральними органами і КМДА мали визначити механізм реалізації цього проєкту, а в грудні організувати та провести архітектурний конкурс на кращу проєктну пропозицію. Але будемо реалістами. Оскільки ми скоро вступимо в останній квартал 2021 року і враховуючи те, в якому стані знаходиться економіка країни через пандемію коронавірусу, побудувати великий багатофункціональний концертний зал, як на мене, видається не зовсім реальним. Цей проєкт, вочевидь, відтермінується на кілька років. Вирішення цього питання, безперечно, буде залежати від економічної ситуації та оперативності з боку тих органів, яким доручено здійснити цей проєкт.

"ДС" Де наразі проводяться репетиції художніх колективів та солістів Будинку органної та камерної музики? Чи заплановані концерти найближчим часом?

В.С. Поруч зі спорудою костелу є старовинний будинок, де знаходяться наші репетиційні класи, в яких здійснюють свою роботу Ансамбль класичної музики імені Бориса Лятошинського та інші камерні ансамблі та солісти. Враховуючи те, що частина репетицій проводилась на головній сцені в споруді костелу, тепер виникла потреба пошуку додаткових репетиційних аудиторій. Наразі керівництво Національної музичної академії ім. П.І. Чайковського та Київської середньої спеціалізованої музичної школи ім. М.В. Лисенка люб'язно надали можливість нашим 6-ти органістам здійснювати репетиції на їх органах.

Щодо виступів, то наш концертний графік вже повністю сформований до кінця вересня. Є домовленість з Національною філармонією України, Андріївською церквою, Будинком актора. Ведемо перемовини про відновлення концертів у найстарішій в столиці Кирилівській церкві - там неймовірна акустика. Нам пішла назустріч Федерація профспілок України, надавши абсолютно безкоштовно один із залів Міжнародного центру культури і мистецтв, де ми три дні поспіль будемо давати концерти. В перший день трагедії телефонував директор Львівського органного залу Іван Остапчук і також запросив нас на виступи до Львова. 

На наше горе відгукнулися багато наших колег з різних областей України з пропозиціями щодо проведення виступів артистів у філармонійних та органних залах. Ми зараз ретельно опрацьовуємо ці пропозиції та найближчим часом затвердимо графік гастрольних поїздок наших артистів до інших міст України.

"ДС" Скільки наразі благодійних коштів надійшло на рахунок Національного будинку органної та камерної музики України? І як вони будуть витрачені?

В.С. Благодійні кошти надходять на окремий рахунок і можуть бути використані виключно на протиаварійні та реставраційні роботи, цей процес буде контролювати спеціально створена Міністерством наглядова рада. Ми хочемо, щоб усе було прозоро і ні в кого не виникало жодних запитань і звинувачень в тому, що кошти були витрачені не за призначенням.

Станом на сьогодні на рахунок зайшли 11 млн 918 тис. грн – приблизно половина суми, що назвали меценати. Люди надсилали скільки могли. Були дуже дивні перекази по 13 копійок і навіть по одній. Наступного дня після пожежі на наш рахунок було відправлено від однієї і тієї ж людини 134 транзакції по 1 копійці. Не розумію, навіщо це було зроблено, але ми все одно вдячні.

"ДС" Де проводить свої богослужіння католицька громада?

В.С. Богослужіння проходять у дворі біля костелу. Католицька громада звернулася до нас із проханням, що б ми відкрили для них підвальне приміщення. Ми надіслали листа до ДСНС з проханням прискорити експертизу щодо технічного стану та безпеки використання підвальних приміщень костелу, де розташована каплиця, але відповіді поки що немає. Самостійно відкрити нижнє приміщення ми не маємо права, адже все було залито водою, в будівлі немає світла і без дозволу належних служб пускати туди людей, ризикуючи їхнім життям, не можна.

"ДС" Якщо ще не було експертизи, то звідки з'явилася цифра у 75 млн грн, яку озвучив Олександр Ткаченко? 

В.С. Відверто кажучи, не знаю, яким чином Олександр Владиславович отримав цю цифру у 75 млн грн на внутрішній ремонт. Вочевидь, фахівці-будівельники, які за дорученням Міністерства здійснювали візуальне обстеження внутрішнього стану будівлі після пожежі, зробили орієнтовний підрахунок і надали його пану міністру. Фахівці Інституту УкрНДІпроєктреставрація, з якими співпрацює Національний будинок України, говорять, що для того, щоб винести остаточний вердикт щодо пошкоджень та необхідних обсягів фінансування на їхню ліквідацію, необхідно здійснити ретельне обстеження, яке потребує певного часу. Чекаємо.

    Реклама на dsnews.ua