• USD 28.3
  • EUR 32.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Андрій Славуцький про "Омікрон" і те, чи винні антивакцинатори у появі нових штамів коронавірусу

Про новий штам коронавірусу "Омікрон", колективний імунітет і про те, коли українцям чекати сплеску чергової хвилі захворюваності на Covid-19, "ДС" розповів керівник програм з охорони здоров'я ЮНІСЕФ в Україні Андрій Славуцький

Керівник програм з охорони здоров'я ЮНІСЕФ в Україні Андрій Славуцький
Керівник програм з охорони здоров'я ЮНІСЕФ в Україні Андрій Славуцький
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Зараз весь світ обговорює новий штам коронавірусу "Омікрон", який може бути заразнішим за "Дельту". Як ви вважаєте, коли він дістанеться України? І як наша медична система готова до нового виклику?

А.С. Я думаю, що "Омікрон" вже в Україні, просто його поки що не ідентифікували. ВООЗ говорить про те, що наразі їхні фахівці збирають зразки для того, щоб зрозуміти та підтвердити фактично, у яких саме країнах він уже почав циркулювати. З того, що вже відомо, – дійсно, цей штам має високу вірулентність і поширюється дуже швидко. Поки даних про те, наскільки швидко він здатний вразити організм людини і найголовніше – як важко протікатиме хвороба і які будуть наслідки, немає. Буквально три дні тому ВООЗ оприлюднила інформацію, що серед людей, які захворіли на штам "Омікрон", смертельні випадки не зафіксовані.

У будь-якому випадку, поки новий штам вивчається, нам залишається сподіватися на те, що цей різновид коронавірусу не викликає тяжкого перебігу хвороби у пацієнтів. Але вже відомо точно, що запобіжні заходи, які ми застосовували раніше — носіння масок, провітрювання приміщень, дотримання дистанції, використання антисептиків, ефективні і проти "Омікрону".

"ДС" Фахівці говорять, що існуючі вакцини, можливо, не будуть ефективними проти нових штамів коронавірусу. Наскільки це правильно? Чи не доведеться людству щеплюватися від кожного нового штаму?

А.С. Віруси весь час мутують. Однак є штами, які викликають у спеціалістів певну тривогу, тому що здатні прорвати імунний захист людини, що виробляється у нього після застосування вакцин. І ВООЗ вважає "Омікрон" саме таким штамом. Інформація про те, що існуючі вакцини, які є в Україні, не є ефективними проти цього штаму, поки що не підтверджена. Думаю, що вакцинованим людям нічого боятися — у випадку з "Омікроном", як і з "Дельтою", вони переноситимуть хворобу у легшій формі і не потребуватимуть госпіталізації. Надходить інформація про те, що ефективність цих вакцин може залишатись на високому рівні при застосуванні додаткової або бустерної дози.

"ДС" Чому з'являються нові штами коронавірусу? І чи можна стверджувати, що у цьому є часткова вина тих, хто не вакцинувався?

А.С. Імунітет досягається двома способами: або внаслідок перенесеного захворювання, або після вакцинації. Якщо підсумовувати ці два способи, то в певний момент часу 85-90% людей матимуть імунітет проти Covid-19, що, можливо, уповільнить чи навіть зупинить передачу вірусу від людини до людини. Чим довше досягається колективний імунітет, тим більше з'являється небезпека виникнення різних варіацій вірусу. При цьому вчені не відкидають можливості того, що в результаті цих нескінченних мутацій може виникнути штам, при якому існуючі вакцини не будуть ефективними. І тоді доведеться починати все спочатку і розробляти нову вакцину.

Реклама на dsnews.ua

Ми зараз не можемо говорити, що існуючі вакцини повністю попереджають інфікування. Але важливо знати інше — у невакцинованої людини період, коли він заражається сам і може заразити інших, триває в середньому близько двох тижнів. Тобто резервуар циркуляції вірусу серед невакцинованих більший і ймовірність виникнення мутації вища. У тих, хто вакцинувався, цей період триває всього кілька днів, тобто ймовірність виникнення варіантів значно менша. Крім того, у тих, хто зробив щеплення, хвороба не протікає важко. Як правило, їх не госпіталізують, а смертельні випадки середу них поодинокі.

"ДС" Коли можливе досягнення колективного імунітету і як працює цей механізм?

А.С. Наша планета стає все менше і менше, перетворюючись на один великий мегаполіс. Кордони між державами стають дуже умовними. І навіть якщо країна вважається благополучною, з високим відсотком щеплених від коронавірусу людей, це не означає, що чергового сплеску коронавірусу на її території не буде. Тому що є держави, де система охорони здоров'я не розвинена, де не вистачає вакцин. На їх території можуть виникнути нові, заразніші та небезпечніші штами, які почнуть циркулювати по планеті, і врешті-решт потраплять до благополучних країн. Коло замкнеться. Це говорить про те, що замість того, щоб вибудовувати санітарні кордони на кордонах, треба допомагати розвивати систему охорони здоров'я в тих країнах, які цього потребують. Іншого шляху немає. Систему біозахисту можна вибудовувати десь у лабораторії, але на рівні всієї країни це зробити неможливо. Люди зараз настільки швидко переміщаються планетою, що встежити за всіма просто неможливо. І тут два виходи. Або життя у постійному локдауні, що призведе до деградації економіки. Або найбільш благополучні країни допоможуть країнам, що розвиваються, налагодити систему охорони здоров'я. Якщо ми хочемо захистити людство, необхідно потурбуватися про те, щоб у будь-якій точці планети були гідні умови для життя і доступ до медичної допомоги.

"ДС" Чому європейські країни не приймають туристів із вакциною CoronaVac?

А.С. Ця вакцина сертифікована та визнана ВООЗ як ефективна. Проте кожна країна має право складати свої списки вакцин, які визнаються на території тієї чи іншої держави. Чому так сталося із вакциною CoronaVac? Не можу відповісти на це питання. Для нас мірилом якості є те, що вона визнана ВООЗ, інакше вона не потрапила б на територію України.

"ДС" Після повідомлення про те, що на Рівненщині у невакцинованої дитини підтвердили поліомієліт, українське суспільство згадало про те, що окрім коронавірусу існують й інші хвороби та щеплення проти них. Як взагалі зараз справи з обов'язковим щепленням для дітей?

А.С. З 2015 до 2020 року саме ЮНІСЕФ надавав Україні послуги із закупівлі вакцин для так званої "рутинної вакцинації", передбаченої календарем щеплень. Ми домоглися того, що перебоїв із постачанням цих препаратів не було. Однак на 2021 рік для придбання вакцин було обрано іншу організацію, тому зараз я не володію повною інформацією про наявність вакцин.

Щодо цього конкретного спалаху поліомієліту на Рівненщині, то зараз МОЗ за допомогою ЮНІСЕФ та ВООЗ розробляє план дій, щоб його локалізувати.

Але, як би там не було, цей випадок дуже чітко показав, що якась частина батьків не довіряє якості вакцин і не хоче щепити своїх дітей. Та й антивакцинаторські настрої у суспільстві зараз дуже міцні. Згідно зі соцопитуваннями сьогодні лише 69% українців готові щепитися. А цей відсоток нижчий за той рівень, коли можна досягти колективного імунітету.

"ДС" Можливо, в Україні, як у деяких інших країнах світу, варто ввести штрафи за те, що батьки відмовляються вакцинувати своїх дітей, тим самим наражаючи на небезпеку і своїх, і чужих?

А.С. Я вважаю, що люди повинні вакцинуватися за переконанням. Можна когось змусити зробити щеплення один раз, але гарантій, що людина піде на це вдруге, немає жодних. На будь-який примусовий або навіть насильницький метод вакцинації, особливо в Україні, будуть знаходити способи, як цього уникнути. Приклад — фальшиві сертифікати.

Так, заходи адміністративного впливу мали деякий ефект – кількість людей, які пішли на пункти вакцинації, зросла. Але знову це питання особистої відповідальності за колективне благо. Ті, хто не хочуть, можуть не вакцинуватися, але суспільство має право захищатися від таких людей, які несуть для нього потенційні ризики поширення небезпечної інфекції.

"ДС" Як ви вважаєте, чи допоможе тисяча гривень, обіцяна президентом за повну вакцинацію, прискорити її темпи?

А.С. Можливо, для когось це стане додатковим стимулом. Не знаю. Але знову ж таки повторюся, навряд чи проблему небажання вакцинуватися можна вирішити за допомогою батога або пряника. Потрібна велика комунікаційна кампанія, спрямована на те, щоб переконати людей у необхідності вакцинації. У країні дуже великий прошарок громадян, які сумніваються, які перебувають під впливом недостовірної інформації. Зараз необхідно боротися з цією дезінформацією, пояснюючи людям пріоритети вакцинації. Кошти треба спрямовувати саме на це.

"ДС" Сьогодні вже можна говорити, що хвиля, викликана штамом "Дельта", пішла на спад. За вашими прогнозами, коли чекати на наступну, спровоковану "Омікроном"?

А.С. Якщо дивитися на епідемічні показники, то насправді кількість випадків госпіталізації пішла на спад, як і кількість смертей. Проте так званий рівень позитивності тестів залишається надзвичайно високим — 15-20%. Це означає, що кожна п'ята протестована людина в Україні заражена Covid-19. Ці цифри говорять про високу інтенсивність заражень у соціумі. І якщо зараз почнеться впровадження нового, більш вірулентного штаму, то в Україні є всі передумови початку нової хвилі. Усе вирішать найближчі кілька тижнів. Якщо динаміка інфікування людей буде незмінною, то початок наступної хвилі, як і минулого року, розпочнеться у лютому-березні. Але я дуже сподіваюся, що на той час рівень вакцинації буде значно вищим. Причина такого оптимістичного прогнозу є. Попри все, Україна йде до того, що глобального індикатора з вакцинації, який поставили на рівень 40%, до кінця цього року буде досягнуто. І далі наша наступна мета – до середини 2022 року досягти рівня вакцинації серед населення 70%. І ми маємо всі шанси це зробити. Звичайно, це бажано зробити швидше, щоб уникнути появи нових штамів, які можуть зменшити ефективність вже існуючих вакцин.

"ДС" Чи є шанс, що наступного року людство впорається із пандемією?

А.С. Шансів мало. Але всі ресурси для подолання пандемії є – це і вакцини, і ефективні заходи щодо профілактики зараження. Проте серед населення спостерігається загальна втома. Люди нехтують засобами індивідуального захисту, вважаючи, що краще перехворіти у легкій формі, ніж ходити у масці. Забуваючи про тих, хто поруч із ними і кого вони можуть заразити. Адже хвороба переноситься людьми по-різному — хтось хворіє у легкій формі, а хтось може померти. Потрібно пам'ятати про те, що, захищаючи себе, ми захищаємо оточуючих.

    Реклама на dsnews.ua