• USD 26.7
  • EUR 31.5
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

У вересні звільнять трьох міністрів, п'ятьох або пів уряду? Інтерв'ю з Андрієм Золотарьовим

Про можливе переформатування Кабміну в новому політсезоні "ДС" поговорила з політичним експертом Андрієм Золотарьовим

Андрій Золотарьов
Андрій Золотарьов / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Чим ближче новий політичний сезон, тим частіше представники влади міркують про те, що в уряді будуть перестановки, і своїх крісел можуть позбутися кілька міністрів. По-перше, всі чекають, що слідом за Хомчаком у відставку відправиться і міністр оборони Андрій Таран. З урахуванням призначення новим головнокомандуючим ВСУ Залужного Таран кандидат на вихід?

А.З. Дійсно, влітку вже обговорювалася відставка Андрія Тарана, але замість цього звільнили трьох його заступників і головкома ВСУ, дали міністру час виправити помилки. Багато буде залежати від результатів зустрічей Зеленського в Вашингтоні — там можуть остаточно переконати його розпрощатися з генералом. Тим більше, нинішній президент хотів би, щоб його згадували в контексті модернізації армії, а Таран цьому ніяк не посприяє, і його заміною називають молодого директора «Укроборонпрому» Юрія Гусєва.

«ДС» Нібито незадоволені на Банковій міністром фінансів Сергієм Марченко, хоча він начебто діє в руслі політики «слуг», зокрема, захищає дуже непопулярну ідею визначення доходів громадян за непрямими ознаками. Які до нього можуть бути основні претензії?

А.З. В основному претензії до нього лежать в площині того, що звужується «кормова база», що посилює конкуренцію. Міністерство фінансів — ключове в питанні грошових потоків, можливостей "працювати" з бюджетом, і зрозуміло, що тут питання скоріше навіть не в компетенції або професійних якостях міністра, а як раз в конкурентній боротьбі за потоки. І як би там не було, Мінфін — це одна з тих позицій, яка визначає в державі економічну погоду.

Втім, досить багато матеріалів і прогнозів про зміну міністрів, в тому числі і Марченко, має технологічний характер, в ряді випадків говорять, що крісло вже під кимось хитається, але це далеко від реальності.

«ДС» Міністр Ткаченко — на передовій публічної війни влади з мером Києва Кличком. Чи може ця обставина уберегти його від відставки?

А.З. Навряд чи. У боротьбі з Кличком роль Ткаченко не є головною. З урахуванням того, що проблем, пов'язаних з Мінкультом, вистачає, про відставку Ткаченко говорять уже давно. Але війна з Кличком не є тим фактором, який допоможе йому зберегти крісло міністра. Він — один з перших серед кандидатів на виліт.

Реклама на dsnews.ua

«ДС» Також подейкують про невдоволення у Зеленського віце-прем'єром Олегом Уруським. Як відомо, у нього з секретарем РНБО Даниловим досить різне уявлення про те, що робити з «Укроборонпромом». З урахуванням того, як Данилов зблизився із Зеленським, чи треба Уруському готуватися до відставки?

А.З. Так, невдоволення Уруським особливо ніхто не приховує, тому ймовірність його відставки висока. Це пов'язано в тому числі і з його непростими відносинами з керівництвом «Укроборонпрому», але не тільки — він з багатьма скандалив. Але ймовірність його відходу пов'язана ще і з тим, чи знайдуть заміну.

«ДС» Міністр соцполітики Марина Лазебна, яка нічим, окрім скандалів з скороченням субсидій, не відзначилася, — ще один обговорюваний кандидат на вихід. Які у неї перспективи продовжити роботу міністром?

А.З. Мізерні. З урахуванням того, що у неї далеко не найкращі стосунки з профільним парламентським комітетом, існує думка про її швидкий відхід, Лазебну називають в числі міністрів, які не впоралися. До неї накопичилося багато питань — і про субсидіям, і по соцвипламатам, тому шанси втратити крісло досить високі.

«ДС» Після не зовсім вдалого виступу України на Олімпіаді і скандалу з «упакованою» величезною кількістю чиновників делегацією захиталося крісло під міністром спорту Вадимом Гутцайтом. Чи можуть його замінити «золотим» олімпійцем Жаном Беленюком, який вже висловив готовність стати міністром?

А.З. Вадим Гутцайт якраз входив в число тих, кого не особливо торкнулися якісь скандали або інформаційні випади. Але дійсно, невисока кількість удач на Олімпіаді, а також те, що Беленюк — золотий медаліст, який має добрі стосунки з президентом, може дати нашому знатному олімпійцеві всі карти в руки.

«ДС» Міністр юстиції Денис Малюська — довгожитель Кабміну при Зе-влади, але його косметичні нововведення ніяк не поліпшили стан справ у підвідомчій йому сфері. Деякі джерела стверджують, що у Банкової є кілька кандидатур, які рвуться в це крісло...

А.З. Так, він близький до відходу, але відставка відставці різниця. Є така, коли тебе викидають з команди, як це сталося, наприклад, з главою МОЗ Максимом Степановим, а є така, коли тебе залишають в команді. Малюська крісло, швидше за все, втратить, але в команді залишиться.

    Реклама на dsnews.ua