• USD 26.2
  • EUR 30.5
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Андрій Дуленко: Українці мають самі вирішувати, на що спрямовувати свої податки

Керівник Карлівського міського осередку політичної партії "Українці" Андрій Дуленко вважає, що перевибори в малих містах України є свого роду тренувальним майданчиком для політичних партій. На його думку, це дозволить новим консолідованим командам перетворити свої громади на "оази добробуту"

Керівник Карлівського міського осередку політичної партії "Українці" Андрій Дуленко
Керівник Карлівського міського осередку політичної партії "Українці" Андрій Дуленко
Реклама на dsnews.ua

У місті Карлівці, що на Полтавщині, уже цього жовтня мають пройти позачергові вибори до міської ради. Місцеві депутати склали опозицію міському голові, від березня ігнорували сесії і фактично заблокували роботу міськради, тож той домігся дострокового припинення їхніх повноважень. Депутати у свою чергу встигли висловити недовіру міському голові. Отже територіальна громада чекає на вибори нових очільників і сподівається в результаті все ж не побачити перегони політичних амбіцій, а відчути результати якісних зрушень у своєму житті. Наскільки ці очікування виправдані — розповів один з кандидатів, голова Ради арбітражних керуючих Полтавської області, корінний карлівчанин Андрій Дуленко.

Андрію, ваша кар'єра складається успішно, а сфера діяльності однозначно вимагає максимальної зосередженості та часу. Чому все ж вирішили податись у політику?

— Юрист за фахом, більшу частину свого професійного життя я присвятив юриспруденції та арбітражу. Завдання арбітражного керуючого — налагоджувати зв'язок між усіма сторонами процесу, вміти знаходити компроміс між боржниками та кредиторами. Але якщо у справі однією із сторін був робочий колектив, то мій моральний обов'язок — у першу чергу, відстоювати інтереси саме цієї сторони і домагатися задоволення її кредиторських вимог. Я став замислюватися над тим, що розуміння людей, зокрема й робочих колективів, перед якими минулі власники підприємства мають суттєву заборгованість, та вміння задовольнити передусім їхні вимоги, можуть бути корисними і для громади мого міста — Карлівки. Головними професійними принципами юриста є обов'язкова неупередженість і об'єктивність, висока відповідальність і справедливість. Вважаю, ці якості особливо затребувані і в політиці.

Чим був зумовлений вибір політичної сили, до якої ви приєдналися?

— Вибір був зваженим і свідомим. Перед тим, як прийняти рішення, я ознайомився з різними партіями, що представлені в нашому регіоні: зустрічався з керівництвом, аналізував заявлені партійні програми, порівнював озвучені гасла і реалізовані кроки. Чесно, такого чіткого бачення конкретної мети і шляхів її досягнення, як у політичної партії "Українці", я не чув від представника жодної іншої політичної сили. Тож коли мені запропонували очолити партійний осередок у Карлівці і брати участь у позачергових виборах від цієї сили, я погодився.

"Українці" — це нова партія у політичному просторі держави. Звідки такий ентузіазм щодо її ідеології?

— Так, це нова політична сила. Але чимало партій, назви яких давно відомі, уже настільки дискредитували себе, віддавши на відкуп місцевим елітам партійні осередки на місцях, що цілковито втратили довіру виборців. Через це і такі низькі показники явки на місцевих виборах — люди не вірять, що можуть протиставити свій голос корумпованим місцевим діячам. Тож нова політична сила таки має право отримати об'єктивну підтримку електорату.

Реклама на dsnews.ua

А як ви познайомилися з керівництвом партії?

Лідером партії "Українці" є Андрій Палкін — мій колега, голова Ради арбітражних керуючих Дніпропетровської області, професіонал з величезним досвідом роботи у юриспруденції, фахівець у сфері оподаткування, адвокат і громадський діяч. Тож про амбіції вносити зміни в країні на законодавчому рівні я чув від нього давно.

Про які зміни ідеться, конкретизуйте?

Програмні засади партії "Українці" порушують проблемні питання, що добре знайомі жителям Карлівки, як, мабуть, і всім українцям — зловживання адмінресурсом, використання бюджетних коштів на химерні проєкти "своїх людей", "відкати" при проведенні тендерів, відсутність прозорої конкуренції серед підрядників при отриманні бюджетного фінансування. Корупція пригнічує розвиток підприємництва, не дозволяє зміцнити економіку регіону, нівелює довіру до влади. Ми чекаємо, щоб влада зупинила корупцію, але корупція почасти і є складовою влади… "Українці" знають, як нарешті розірвати цей зв'язок — надати функції розподілу коштів громади безпосередньо її мешканцям, а не делегованим представникам у органах місцевого самоврядування. Саме впровадження такого механізму розподілу бюджету територіальних громад і є основою економічних програмних засад політичної партії "Українці".

Передвиборча риторика зазвичай зводиться до одного: "Зробимо життя кращим!" Що вирізняє партію "Українці"?

— Саме так: обіцяють, а як це зроблять — невідомо. Туманні обіцянки і загальні фрази — це аж ніяк не про "Українців". За ідеологічними тезами партії стоять чіткі механізми реалізації поставленої мети. І ці механізми є доступними і здійсненними вже сьогодні, а не прописаними на папері прогнозами реформ у далекому майбутньому.

Взагалі, ідейним натхненником і головою політради партії "Українці" є український підприємець і голова Асоціації "Сумлінних платників податків" Єгор Садовенко. Це людина дії. Власне, з його досвіду постала основна економічна ідея нової політичної сили. Партія "Українці" — це партія платників податків. Адже їх сплачуємо всі ми. На жаль, чимало людей навіть не усвідомлюють, що сплачують податки і скільки саме, адже їх щомісяця вираховує із зарплатні бухгалтерія підприємства, наприклад, а працівник отримує на руки гроші вже за мінусом сплачених податків. А ось підприємці, звичайно, добре знають, які суми сплачують зі свого прибутку як податок. Отже, "Українці" — партія тих, хто живе, працює і сплачує податки у своєму місті чи селі. Тих, хто формує місцеві бюджети. І тих, хто має безпосередньо вирішувати, куди витрачати ці кошти. Тобто партія "Українці" виступає за впровадження фінансової децентралізації до рівня платників податків.

Звучить справедливо. Але як це реалізувати на практиці?

— Платники податків мають самі стати владою. А органи місцевого самоврядування — виконувати функції найманих територіальними громадами менеджерів, що контролюватимуть цільове використання бюджетного фінансування на проєкти розвитку цих громад, — таке завдання мені поставили на з'їзді партії.

Механізм прямого розподілу бюджету статей розвитку територіальної громади унеможливить втручання чиновників: кожен платник податків особисто вибиратиме, який проєкт підтримати своїми грошима, які сплачує у цей бюджет. Можливо, це буде заміна систем водопостачання чи опалення у його будинку. Або облаштування ігрового майданчика для дітей у його дворі. Або налагодження вуличного освітлення у місті чи закупка вартісного діагностичного обладнання. Такі проєкти можуть бути глобальними або локальними. А їх пріоритетність визначатимуть самі люди, мешканці нашої громади, а не депутати чи чиновники.

Тобто якщо хтось із забудовників або інших підприємців запропонує проєкт, скажімо, лікарні або станції з очищення води, місцеві жителі самі зможуть обрати, що їм потрібно у першу чергу шляхом спрямування коштів місцевого бюджету на цей проєкт, вірно? А підприємець, який надав проєкт, відповідно, зможе отримати на його реалізацію бюджетні кошти?

— Абсолютно вірно. Якщо надасть відповідний пакет документів і отримає підтримку територіальної громади. Великий вибір таких проєктів створить природну чесну конкуренцію між виконавцями підрядів, а значить і стимулюватиме зацікавлення місцевих підприємців брати активну участь у житті громади. Тож можливість отримати доступ до фінансування від самих громадян сприятиме економічному зростанню, покращенню бізнес-клімату і залученню нових інвестицій у регіон. Розумієте, такий механізм ліквідує поняття "відкатів" і "кумівства", адже неможливо дати "відкат" або кулуарно домовитись з усіма жителями громади — і це добре і для громади, і для підприємців.

Цікаво, але незрозуміло, чому саме Карлівка, якщо партія всеукраїнська?

— Для керівництва партії успіх у Карлівці — це можливість здобути лояльність і в інших регіонах, а в подальшому — нагода здійснити такі зміни глобально в усій державі.

Скажу відверто, на з'їзді партії мене поставили перед вибором: або я формую список кандидатів, які ідуть під знаменами ПП "Українці" і на 100% виконують завдання програми партії, або нічого не буде.

Розумієте, на сьогодні Карлівка має стати показовим зразком для інших міст: маємо показати, як нові механізми розподілу бюджету, що розроблені керівництвом партії, можуть змінити життя всіх інших українських міст і громад. Передусім, Карлівка має шанс стати фінансово самодостатньою територіальною громадою. Прозорий доступ до бюджетного фінансування активізує підприємництво, залучатиме бізнес з інших територіальних громад Полтавщини, створюватиме нові робочі місця, а відтак зростатиме частка податків, що залишаються у бюджеті територіальної громади. Усі платники податків отримають можливість самостійно розподіляти бюджет розвитку громади, а громадський контроль забезпечить нагляд за цільовим використанням цих грошей. Кожен житель територіальної громади зможе реалізувати свою ідею завдяки бюджетному фінансуванню, якщо вона буде визнана громадою раціональною і корисною. Відтак зростатиме добробут і соціальна відповідальність населення, яке матиме дієві інструменти самостійно формувати і розвивати простір, у якому живе.

    Реклама на dsnews.ua