• USD 26.7
  • EUR 31.3
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Яких провокацій чекати від російсько-білоруських навчань "Захід-2021" — інтерв’ю з Андрієм Риженком

Чи може з Білорусі виїхати після навчань менше російської техніки, ніж в'їхало, "ДС" розпитала військового експерта Андрія Риженка

Андрій Риженко
Андрій Риженко / qha.com.ua
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Білорусь і Росія посилено готуються до військових навчань «Захід-2021», які розпочнуться 10 вересня. Офіційно сценарій повʼязаний зі «зростанням активності незаконних збройних формувань, сепаратистських і міжнародних терористичних організацій, що мають зовнішню підтримку». А що ще можна сказати про ці навчання?

А.Р. Цей сценарій класичний, він має пропагандистські риси. В Росії завжди кажуть, що вони гарні хлопці, звільняють світ від бандитів, сепаратистів і так далі. Насправді, просто окреслюється певна ділянка місцевості і планується проведення класичних військових бойових дій. А оперативне планування відбувається відносно територій поруч, які планують захопити. Це не перший раз, коли Росія так робить. Наприклад, ми знаємо, що вони відпрацювали таким чином південь Херсонської області, звідки починається Північно-Кримський канал.

«ДС» Яким чином Україні потрібно готуватися до можливих недружніх дій з боку сусідів, які можуть мати місце як під час, так і після навчань?

А.Р. Треба посилювати оборону. Грамотні люди кажуть, що білоруський напрямок для нас буде зараз важкий, потрібно дуже велике угруповання військових на ньому тримати. Натомість ми тримаємо найбільш боєздатні війська на сході, а коли була ескалація на півдні, нам потрібно було перекинути їх туди.

Потрібно налагоджувати системи спостереження, дивитися за кордоном, посилювати його, тому що буде здійснюватися інфільтрація диверсійно-розвідувальних груп ворога. Має бути робота не лише ЗСУ, треба організовувати оборону, Нацгвардію, поліцію. Окрім того, треба бути готовими до повітряного нападу, підсилювати систему ППО, тому що, відверто кажучи, досі супротивник фактору переваги в повітрі не використовував. Ми застосовували свою авіацію в 2014 році, після Мінських домовленостей було прийнято рішення цього не робити.

Ми подивилися парад 24 серпня, але ж нові зразки техніки, які там показали — експериментальні. У нас є в державі три танка «Оплот» — і все. Основні танки — це Т-64, треба їх модернізувати, і багато. Це достатньо дешево, але треба це робити, додавати їм нових спроможностей, покращувати зв’язок, бронезахист. Росіяни, до речі, переробили свої старі танки, модернізували Т-72. Треба і нам, адже приватні підприємства можуть це робити, і досить якісно,

«ДС» А як щодо співпраці з НАТО у підготовці до можливих провокацій та агресії?

Реклама на dsnews.ua

А.Р. Якщо НАТО запропонує допомогу, ми її не будемо готові прийняти, адже майже всі операції ми зараз виконуємо за радянськими стандартами. А ще у нас лише командири тактичної ланки, і то не багато хто, знають англійську мову, а командири оперативно-стратегічного рівня взагалі англійською не розмовляють, на всі заходи беруть з собою молоденьких офіцерів. А ще у нас структура штабів, бригад, батальйонів — радянська. І так далі. Усі ці концептуальні моменти треба повністю переробляти.

«ДС» Чи може Москва після навчань залишити в Білорусі частину військ під виглядом «тренінгових центрів», навіть всупереч бажанню Лукашенка, чи з країни виїде все російське, що вʼїхало?

А.Р. Вони дійсно можуть залишити частину військ. Москва буде шукати, як Лукашенка до цього змусити, або переконати. До речі, основа російських гібридних дій, які вони проводять останні 10 років, йде з військового компоненту. Вони його розгортають у вигляді центру чи бази, потім починають нарощувати тиск — інформаційний, психологічний і так далі, а потім все закінчується так, як було в Криму, на Донбасі, в Грузії.

А.Р. Так, це може бути частиною державної політики Білорусі стосовно військово-політичного союзу з Росією. Я так розумію, вони для цього кредит беруть у росіян, і навчання разом із закупкою — дві ланки в ланцюгу. Це ще більше прив’яже Білорусь до Росії.

«ДС» Чи повинні якось готуватися до 10 вересня збройні сили країн Балтії і — ширше — європейські військові підрозділи НАТО? Чи можливі провокації, інспіровані організаторами навчань?

А.Р. Однозначно (і це не просто моє припущення) вони готуються до цього, загалом відслідковуються усі навчання подібного штибу, проводиться певний аналіз, плануються контрзаходи. Я не думаю, що під час або після навчань будуть якісь відкриті провокації, тому що не бачу вигоди для Росії зараз щось таке влаштовувати.

    Реклама на dsnews.ua