• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Андрій Риженко: Ми покінчили з незрозумілою обережністю, застосувавши "Байрактар" в ООС

Про наслідки застосування ЗСУ "Байрактарів" в зоні ООС "ДС" поговорила з експертом Центру оборонних стратегій, капітаном 1-го рангу запасу Андрієм Риженком

Андрій Риженко
Андрій Риженко / mil.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

"ДС" 26 жовтня ЗСУ вперше застосували у зоні ООС безпілотник "Байрактар". Що спонукало головнокомандувача Валерія Залужного віддати такий наказ саме зараз?

А.Р. Я зараз не бачу прив’язки цієї події до якогось надзвичайного заходу. Наразі є тенденція загострення подій на фронті і думаю, що в минулому була з нашого боку незрозуміла обережність. Не знаю, чим конкретно вона була обумовлена, але тут головнокомандувач віддав наказ абсолютно законний, тому що знищена гаубиця знаходилася на окупованій території України, здійснювала спроби вогневого ураження підрозділів ЗСУ. Тут просто по закону необхідно адекватно реагувати. Ми застосували зброю відповідно до Закону України "Про збройні сили", статті 1.1, "Право на застосування бойової техніки в мирний час та особливий період". В 2014 році цієї статті не було і не було зрозуміло, як саме застосовувати зброю на нашій території, що, звісно, ускладнювало ситуацію.

В даному разі зброя була застосована точково — безпосередньо по об’єкту, який наносив удар. В розповсюдженому у ЗМІ відео можна було побачити, що гаубиця стріляє, а після цього вже по ній наносяться удари. Думаю, що це нормальна профілактика і така практика тільки має нарощуватися. Цієї гаубиці там не мало бути, бо це заборонена в тій зоні зброя. До того ж це наша територія, а вони наносять з неї провокативні постріли. Тому є абсолютно вірне рішення, і я його абсолютно підтримую.

"ДС" Чи регламентується застосування в ООС безпілотників "Байрактар" документами, підписаними Україною? Наприклад, представник ОРЛО у ТКГ Родіон Мірошник вважає, що застосовуючи БПЛА на Донбасі, командування ЗСУ "порушує пункт мінського меморандуму про заборону польотів бойової авіації та іноземних БПЛА вздовж лінії зіткнення"…

А.Р. Ця позиція абсолютно не аргументована, тому що задокументоване ведення вогню з цих територій, на яке ми маємо реагувати. Якщо би "Байрактар" знайшов під час вільного пошуку якусь там гаубицю, яка була не задіяна, тоді була б інша справа. В даній же ситуації безпілотник підняли, щоб знешкодити цю гармату, коли вона вже наробила справ. В цьому випадку ми однозначно нічого не порушили, тому що був прецедент застосування з боку бойовиків забороненої зброї по наших позиціях.

"ДС" Ми показали, що готові відповідати на їх обстріли "Байрактарами". Що російські окупанти можуть протиставити цьому?

А.Р. Цьому з їхнього боку може протидіяти РЕБ, або якась система ППО. Той же ракетно-зенітний комплекс "Панцир-С", якщо вони його підтягнуть, чи система "Тунгуска".

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Згадуючи історію використання "Байрактарів": засоби РЕБ в Карабаху, Лівії чи Сирії були проти них ефективні?

А.Р. Всі найсучасніші російські засоби РЕБ знаходяться зараз на Донбасі і не впевнений, що вони сьогодні є в Сирії, Лівії, Карабаху. Це така річ, що везти їх далеко росіянам сенсу немає, перетягнули через кордон, активували і все. Тобто там їх не було, а тут вони є і вони їх масово тестують. Ці системи треба виставити на точку, налаштувати… Як було в Сирії, вони системи ППО С-400 завезли, але "Томагавки" збити не змогли. У С-400 теж є обмеження, тому що по ракетах вона діє на дистанції лише 25-30 км.

"ДС" Чи можна вважати удар "Байрактара" по 122-мм гаубиці Д-30 остаточним завершенням перемир'я де-факто?

А.Р. Закінчення перемир’я — це справа політиків, політична угода. А тут була виключно військово-тактична дія. Думаю, що безпосереднього причинно-наслідкового зв'язку тут немає.

    Реклама на dsnews.ua