• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Епідеміолог Ігор Маричев: В Україні немає потрібних лабораторій, ми не знаємо, скільки заражених "Дельтою" у нас насправді

"ДС" поговорила з кандидатом медичних наук, лікарем-епідеміологом Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України Ігорем Маричевим про новий штам коронавіруса, можливий осінній локдаун і змішування вакцин

У світі буде з'являтися все більше нових штамів коронавіруса і нам доведеться з цим жити
У світі буде з'являтися все більше нових штамів коронавіруса і нам доведеться з цим жити / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Як би ми цього не хотіли, але коронавірус став невід'ємною частиною нашого життя. А судячи з того, що в світі з'являються все нові і нові штами цієї хвороби, нам доведеться пристосовуватися до нових умов існування.

Сьогодні разом зі штамами коронавіруса "Альфа" і "Бета" по світу циркулює новий — "Дельта". Цей "прибулець" надзвичайно агресивний і, за даними ВООЗ, незабаром стане основним типом цього вірусу на планеті. В Україні він вже з'явився. Минулого тижня в Олександрівській лікарні Києва зафіксували перші шість випадків цього небезпечного штаму, а через кілька днів один з інфікованих помер. За словами головного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна, на сьогоднішній день в країні офіційно підтверджено 17 випадків зараження штамом "Дельта" — в основному це Київ, Закарпатська і Львівська області. Варто відзначити, що поки статистика захворюваності в нашій країні виглядає не так загрозливо, як, скажімо, навесні 2021 року, коли за добу фіксували понад 20 тис. інфікованих. За минулі 24 години в Україні зареєстровано всього лише 846 нових випадків зараженням Covid-19.

Однак досвід інших країн, які вже зіткнулися з новим штамом, говорить про те, що розслаблятися не варто. Наприклад, в Індії "Дельта" привів просто до катастрофічних наслідків. За перші кілька місяців після його появи захворюваність в країні виросла в 20 разів, а на піку — в травні цього року — досягала 400 тис. чоловік на добу.

Зараз, за даними ВООЗ, "Дельта" вже зареєстрований в 127 країнах. Сильніше за інших постраждала Великобританія, там "Дельта"-штам вже витіснив так званий британський "Альфа", опинившись на 40% заразнішим. Та й Росія, звідки, власне, прибули на територію нашої країни перші хворі штамом "Дельта", офіційно заявила, що близько 90% нових випадків інфікування припадає саме на цей штам. Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко заявив, що на початку осені "Дельта", ймовірно, витіснить інші варіанти вірусу і стане домінуючим в нашій країні.

"ДС" розпитала кандидата медичних наук, співробітника відділу епідеміологічного аналізу та вакцинопрофілактики Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України Ігоря Маричева про те, чим небезпечний "Дельта", чи ефективні проти нього вже наявні вакцини і чи варто готуватися українцям до нового локдауну.

Лікар-епідеміолог Ігор Маричев
Лікар-епідеміолог Ігор Маричев

"ДС" На сьогоднішній день ситуація в Україні зі штамом "Дельта" нагадує затишшя перед бурею. Всього лише 17 інфікованих, але всі розуміють, що раз вірус вже потрапив на територію країни, то спалаху захворюваності не уникнути. Як швидко цей штам здатний розповсюдитись територією України?

Реклама на dsnews.ua

І.М. Почнемо з того, що ми не знаємо того, наскільки він вже поширений по країні. Визначити цей штам непросто, потрібні тривалі дослідження і, наскільки мені відомо, в Україні немає лабораторій, здатних провести секвенування генома, — тобто визначити, яким штамом коронавіруса хвора та чи інша людина. Проби треба відсилати в спеціальні лабораторії, які знаходяться в Німеччині і Великобританії. Тому та обмежена кількість проб, які піддаються генетичному аналізу, не може визначити рівень поширення "Дельта" на території України.

"ДС" У якому випадку і в якій кількості проби відправляються на секвенування генома?

І.М. Вибірково. Більш того, загальної системи немає, коли, скажімо, 1% від вичленованих ПЛР тестів відправляється на секвенування. У МОЗ деякий час назад поінформували про те, що повинні отримати спеціальні набори для геном секвенування. Але судячи з тих даних, які фігурують у зведеннях МОЗ, цих наборів в країні дуже мало або ж немає взагалі.

"ДС" Чим небезпечний цей вірус?

І.М. Він надзвичайно заразний. Почнемо з того, що в жовтні 2020 року цей штам вперше з'явився в Індії, потім у Великобританії і США. Дані, опубліковані британськими вченими, свідчать про те, що більше 90% зразків, які досліджували, показали, що в країні привалює варіант "Дельта". Приблизно така ж ситуація і в США. У сусідній Росії більше 90% хворих короною мають штам "Дельта". Та й інші країни навколо України — Молдова, Словенія, та ж Туреччина, де зараз відпочиває досить багато наших співгромадян, — теж не виняток, не кажучи вже про Францію, Німеччину, Бельгію, Данію. У всіх цих країнах більше 50% досліджених зразків показали наявність цієї мутації. Тому говорити, що в Україні цієї мутації немає або заражені лише шість чоловік, я б не став.

За попередніми оцінками, цей різновид коронавіруса в 1,6 рази заразніший, ніж штам "Альфа", в 2,26 рази частіше призводить до госпіталізації, а ризик реанімації при інфікуванні збільшується в 1,45 рази. Також при цьому штамі спостерігається великий відсоток безсимптомних випадків. А це означає, що хворим буде здаватися, що у них якийсь різновид сезонного грипу, вони будуть продовжувати спілкуватися з іншими людьми і заражати їх.

На відміну від попередніх варіантів коронавіруса, "Альфа" і "Бета", де клінічні прояви вірусу були яскраво виражені — це втрата нюху, смаку і інкубаційний період до 14 днів, — у "Дельти" немає явних клінічних проявів, а інкубаційний період триває всього 2-3 дні. А це означає, що втрата нюху вже не входить навіть до десятки найбільш характерних симптомів. Крім того, "Дельта" в деяких випадках може проявлятися у вигляді розладу шлунково-кишкового тракту.

Важливо розуміти, що даний вірус відразу вражає нижні відділи дихальних шляхів, звідси і важка форма перебігу хвороби, і висока смертність.

"ДС" Ні сам хворий, ні доктор без спеціального аналізу не в змозі зрозуміти, що людина заражена "Дельтою". А як же бути з лікуванням? Воно сильно відрізняється від того, яке застосовується при вже звичних нам штамах коронавіруса?

І.М. Спеціального лікування немає. Пошук ефективних противірусних кінцевих препаратів, які застосовуються при лікуванні COVID-19, в т.ч. штаму "Дельта", зараз йде в усьому світі. І як може змінитися протокол лікування зараз ніхто не знає.

"ДС" Українцям варто готуватися до нового локдауну?

І.М. Давайте не будемо гадати, а подивимося на інші країни, які після значних послаблень і зняття обмежень по соціальному дистанціюванню знову вводять більш жорсткі запобіжні заходи в плані носіння масок в громадських місцях. Але, на жаль, чемпіонат Європи з футболу і Олімпіада в Японії будуть тільки сприяти поширенню цього штаму по планеті. Нам теж цього не уникнути.

"ДС" Наскільки існуючі вакцини здатні захистити від цього штаму?

І.М. У Великобританії і Франції досить серйозно вивчали захисні можливості від "Дельти" вакцин Pfizer і Moderna. Скажімо так, що вакцинація не захищає від цього штаму, але зменшує ризик зараження, а в 96% дворазова доза Pfizer допомагає уникнути важких клінічних проявів хвороби. Іншими словами, ви захворієте, але щеплення допоможе вам уникнути госпіталізації і перенести хворобу легше. Трохи нижче ці показники у Moderna, AstraZeneca і CoronaVac. Але, підкреслюю, ці дослідження стосувалися тільки людей, які отримали дві дози вакцини. Також після подібних досліджень британські вчені рекомендували зменшити інтервал між першою і другою дозою Pfizer з 21 тижня до 5-ти. Це необхідно для того, щоб максимально швидко забезпечити більш високий рівень антитіл в організмі.

На жаль, зараз ми стикаємося з тим, що люди, які зробили щеплення в кінці 2020 року — а це в основному медпрацівники і особи старше 60-ти років, вже втрачають свій імунітет. Адже вже доведено, що ефективність від вакцинації Pfizer триває всього 6-9 місяців.

"ДС" Зараз багато хто заговорив про те, що варто робити не дві дози вакцини, а три. Це дійсно так? І наскільки третя доза підвищує ефективність і захисні властивості організму?

І.М. Поки ВООЗ не давала особливих рекомендацій щодо введення додаткової дози вакцини. Єдине, що CDC (Федеральне агентство міністерства охорони здоров'я США, яке відповідає за контроль і профілактику захворювань. — Прим. ред.) давало рекомендації щодо того, що вакцини можна змішувати. Наприклад, робити першу дозу Pfizer, а другу Moderna, або першу AstraZeneca, а другу Pfizer.

"ДС" А що робити з дітьми? Адже виробники вакцин не рекомендують вакцинувати людей до 18 років.

І.М. Ізраїль зараз переглянув віковий ценз і там було прийнято рішення, що будуть вакцинувати дітей з 12-ти років. Це країна, в якій двома дозами вакцини було щеплено понад 70% дорослого населення. Однак при цьому у них збільшилася захворюваність серед молодших вікових груп. Тому було прийнято рішення розпочати вакцинацію дітей.

"ДС" З огляду на те, що в Україні дуже низький відсоток вакцинації (за офіційними даними, тільки 1 млн 874 тис. наших співвітчизників отримали дві дози вакцини), а серед населення, як і раніше, величезна кількість ковідоскептиків і антивакцинаторів, чим нам це може загрожувати?

І.М. Колапсом. Епідситуація буде погіршуватися з кожним днем, особливо після закінчення періоду відпусток. Та й опубліковані ЦОЗ статистичні дані показують, що відсоток хворих неухильно зростає і буде зростати далі.

"ДС" Як ви думаєте, в Україні можуть ввести QR-коди, завдяки яким повністю вакциновані люди зможуть безперешкодно відвідувати ресторани, кінотеатри, фітнес-центри і ТЦ в той час, як для інших ці локації будуть закриті?

І.М. Я не думаю, що наша держава піде на такий крок. Знову ж таки, все буде залежати від кількості захворілих. Ми всі повинні зрозуміти, що колишні штами коронавіруса "Альфа" і "Бета" нікуди не поділися, вони циркулюють по світу нарівні з "Дельтою". Це ще не межа. У світі буде з'являтися все більше нових штамів коронавіруса і нам доведеться з цим жити. Така природа вірусу, чим ширше він поширений, тим більше людей занедужає і тим істотніше зазнає змін сам вірус. І до чого ми прийдемо в кінцевому підсумку — навіть важко собі уявити.

    Реклама на dsnews.ua