• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.6
Спецпроєкти

Frontline.Live Ukraine: як працює британська волонтерська платформа допомоги українцям

Каталіна Мойсеску та Андра-Люсія Мартінеску об’єднали зусилля, аби упорядкувати процес надання гуманітарної допомоги 

Гуманітарні вантажі, зібрані за допомогою Frontline.Live Ukraine
Гуманітарні вантажі, зібрані за допомогою Frontline.Live Ukraine
Реклама на dsnews.ua

Каталіна Мойсеску та Андра-Люсії Мартінеску — колишні однокласниці з Румунії. Сьогодні вони обидві є громадськими діячками, спеціалізуються на міжнарожних відносинах. Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України Каталіна та Андра-Люсія розробили платформу Frontline.Live Ukraine, завданням якої стала координація надання гуманітарної допомоги українцям. Адже ця допомога нерідко доставлялася не в тих осбягах, чи не в ті місця, де справді була потрібна.

Frontline.Live Ukraine акумулює на цифровій карті інформацію про потреби українців, яку подають перевірені некомерційні організації та спільноти. Тож донори і компанії-постачальники у режимі реального часу можуть відстежити та відсортувати за різними фільтрами запити, аби допомога прибула якнайшвидше саме туди, де на неї чекають.

Андра-Люсія Мартінеску навчається в докторантурі з міжнародних відносин у Кембриджському університеті, спеціалізується на історії ідей та геополітиці. Працювала за контрактом у британській армії, займалася оперативними дослідженнями в аналітичних центрах. З 2018 року займається вивченням питань діаспори, громадянського суспільства та принципів належного управління. Разом із Каталіною Моісеску 2018 року заснувала The Diaspora Initiative.

Каталіна Моісеску - дослідниця сфери міжнародних відносин із досвідом роботи у Східній Європі, а також здобувачка ступеня доктора філософії в галузі міжнародних відносин в Університеті Фрайбурга. Разом з Андра-Люсією та під егідою Каца Кілі, генерального директора Frontline.Live, розробила Frontline.Live Ukraine.

— Як з’явилась ідея платформи Frontline.Live Україна?

Каталіна: Тривала війна завжди несе "втому від співчуття", дуже активними є дезінформаційні кампанії, тож вкрай важливо протистояти фейкам, аби посилити підтримку України з боку міжнародної спільноти. Підвищувати обізнаність про Україну та події, поширювати коректну інформацію. Frontline.Live Ukraine — прозора, безпечна та довгострокова платформа гуманітарної допомоги, яку можуть використовувати громадянське суспільство та державні установи. Ми запустили Frontline.Live ще під час пандемії COVID-19, щоб розв'язати проблему нестачі засобів захисту, з якою стикалися медичні працівники. Однак в 2022-му алгоритм перепрофілювали, аби взяти участь в організації гуманітарної допомоги для України.

З початком війни чимало румун допомогали українським біженцям, надсилали пожертви, організовували різні акції. Однак волонтерські ініціативи, зокрема й асоціації, що перепрофілювали свою діяльність через війну, здебільшого працювали на коротку перспективу, адже могли витримати такі темпи максимум кілька місяців. Тоді ми вирішили розгорнути гуманітарний проєкт з розрахунком на іншу перспективу.

Реклама на dsnews.ua

Андра-Люсія: Люди не розуміють, що гуманітарна допомога має бути постійною. Усі допомагають на початку, однак я ще не бечила коротких воєн. Тож слід бути готовими до тривалих дій.

Каталіна Моісеску
Каталіна Моісеску

— Як організовано роботу платформи?

Андра-Люсія: З лютого 2022 року масштаби платформи зросли у геометричній прогресії. Тепер це глобальна платформа, орієнтована на низку країн, завдяки чому можна координувати постачання з усієї Європи чи навіть із США. Іноді пожертви можуть проходити через різні країни, скажімо, з Великобританії до Німеччини, а потім надходити до України.

Ми працюємо лише з зареєстрованими постачальниками, які бачать реальні потреби в Україні. Нам довелося створювати всю інфраструктуру "на землі", адже потрібні гуманітарні коридори, треба спілкуватися з органами влади, оцінити логістику — не можна просто залишити вантажі на кордоні з Польщею і чекати, що вони якось самі потраплять на південь України. Ми виїжджаємо на місця та самотужки оцінюємо гуманітарні потреби, бо людям важливо зустрічатися особисто.

Каталіна: Ми прагнемо переконатися, що робота виконана "від А до Я". Кожного, хто реєструється на платформі, ми перевіряємо: зв'язуємося з ними, перевіряємо реєстраційні номери їхніх організацій. Далі зіставляємо вказані потреби з тим, що ми можемо надати, і щойно отримуємо збіг — організуємо транспорт і все, що потрібно.

— Основні постачальники на платформі — з України, тож ви ще й підтримуєте українську економіку.

Андра-Люсія: Так, ми працюємо з місцевими постачальниками. Навіщо купувати товари з Європи та платити тисячі за транспортування, коли можна підтримати місцеве виробництво та отримати свіжі продукти?

Скажімо, в рамках краудфандингової кампанії, яку ми організували спільно з українсько-німецькою асоціацією OneUkraine, залучили виробників з Одеської області. Провели дослідження, порівняли ціни та пересвідчилися, що місцевий постачальник знаходиться неподалік від пункту доставки. Ми надіслали список усіх організацій та їхніх потреб, OneUkraine створили сторінку краудфандингу і тепер ми разом куруємо закупівлі.

Наразі ми зосереджені на закупівлі медичного обладнання, контактуємо з постачальниками у Європі, зокрема у Великій Британії. Вони мають надлишки речей, які могли б віддати їх українським лікарням. Нещодавно отримали оновлений перелік потреб Миколаївської обласної лікарні – розмістити його на платформі та запустили краудфандингову кампанію для потреб цієї лікарні та інших подібних організацій ().

Через платформу такі постачання отримують певну структуру, аби допомогти кільком організаціям чи лікарням в Україні. Здебільшого люди співпрацюють з однією організацією, якій все і відправляють. Ми ж зіставляємо, оцінюємо та намагаємося задовольнити потреби зареєстрованих організацій — їх у нас вже близько 30. Якщо організаціям в Україні потрібна підтримка, то насамперед вони мають зробити свої запити видимими для потенційних донорів за кордоном та постачальників.

У партнерстві з Manifest Mira CF (організація, що базується в Одесі, партнер Норвезької ради у справах біженців) Frontline.Live запустила гуманітарний хаб та пункт збору в районі Великого Лондона.

Чимало організацій припиняють допомагати через складу логістику. То ж ми запрошуємо будь-яку організацію, що базується у Великій Британії, використовувати нашу інфраструктуру. Просто доправте допомогу до пункту збору, а ми забезпечимо подальшу логістику. Цим пунктом ефективно керує Саша Бунатян, українка, що вже багато років мешкає у Лондоні. Звісно, вона теж є частиною команди Frontline.Live.

КаталінаУ грудні Міжнародна організація з міграції нарахувала приблизно 6 мільйонів внутрішньо переміщених осіб (ВПО), багато з яких зі сходу України. Значна їхня кількість зараз зосереджена в Одесі та Миколаєві. Ми визначили асоціації у цих регіонах, організували краудфандингові ініціативи та зареєстрували на платформі потреби людей. Важливо, що такі асоціації охоплюють потреби ВПО не лише у цих регіонах, а й в інших областях.

До того ж, і нам, і іншим міжнародним організаціям буде важливо мати надійні контакти в Україні, щоб брати участь у відновленні країни після війни.

Андра-Люсія: Іноді люди на Заході, коли хочуть допомогти, говорять, начебто "українці голодні" тощо. Але українці хочуть розповісти історію опору, історію спільноти, що вижила, історію свободи та звільнення. Це дуже відрізняється від західних гуманітарних наративів та закликів до дій. 

На початку війни допомагали всі, а тепер знаходити потрібні запаси стає дедалі важче. Але ми робимо все можливе, аби допомогти. І частина того, що ми робимо, — це реакція-відповідь на "втому від співчуття".

Андра-Люсія Мартінеску
Андра-Люсія Мартінеску

— Один з ваших міжнародних проєктів – "Ініціатива діаспори". Українська діаспора наразі розростається, тож ця тема стає ще більш актуальною.

Андра-Люсія: Якось ми побачили, що мало розуміємо спільноти емігрантів, які живуть в інших країнах. Скажімо, мільйони румунів живуть за кордоном, але ніхто не знає, як вони спілкуються, взаємодіють і як складаються їхні стосунки з країною, що приймає. Ми маємо інститути для діаспори, попри це у нас слабка політика взаємодії, оскільки інституційні реформи відбувалися здебільшого поверхнево. Ми поєднуємо розуміння громад діаспори на різних рівнях політики: скільки грошей вони відправляють додому, який їхній внесок у ВВП Румунії та який загальний вплив у суспільстві. Це досить складно, адже на старті проекту не було жодних даних, все збиралося "з нуля", ми розробили алгоритм аналізу соціальних мереж, щоб виміряти співпрацю різних організацій діаспори тощо.

Каталіна: "Ініціативу діаспори" ми запустили у 2018 році. Ми "наносимо діаспори на мапи", робимо їх видимими та значущими на міжнародному рівні. Вже публікували аналітичні записки про румунську діаспору у Великій Британії та британську діаспору у Вашингтоні та Брюсселі. Зараз публікуємо аналітичну записку про румунську діаспору у Швейцарії. І було б дуже цікаво найближчим часом скласти мапу української діаспори.

    Реклама на dsnews.ua