• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Ігор Семиволос: Путін не готовий обмежувати Кадирова навіть попри обіцянки "відрізати голови"

Як пробитя чергового "дна" Рамзаном Кадировим вплинуло на російську внутрішню політику, "ДС" поговорила зі сходознавцем Ігорем Семиволосом

Ігор Семиволос
Ігор Семиволос / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" У Росії розпалюється скандал щодо обіцянок кровної помсти з боку оточення Рамзана Кадирова та його самого колишньому судді Верховного суду республіки. Чи можна сказати, що Кадиров остаточно втратив гальма, а Путін просто не здатний його контролювати?

І.С. До певної міри можна так казати. Принаймні є сигнали, які свідчать, що Путін роздратований. Ми бачимо, що мав місце нічний візит Кадирова в Кремль перед від'їздом Путіна до Китаю. Вірніше, за однією інформацією така зустріч відбулась, а за іншою Кадиров зустрівся з помічником Путіна. Кадиров стверджує, що таки зустрівся з президентом Росії. Після зустрічі її почали по-різному інтерпретувати: одні кажуть, що йшлося в тому числі про скандальні погрози відрізати голови, а інші — що буцімто обговорювали боротьбу з ковідом в Чечні. Загалом бачимо спробу зробити хорошу міну при поганій грі.

Видно, що ця історія багатьох в Росії турбує, хоча Кремль сказав, що не буде реагувати на неї. Люди побоюються, що дії чеченських силовиків, які викрали дружину судді і тепер погрожують усій його родині — це якийсь новий етап у відносинах Москва-Грозний, хоча кадировці і раніше робили теракти в Росії, викрадали та вбивали опозиціонерів за кордоном. Та Кремль ігнорував такі речі, більше того — публічно Путін завжди ставав на бік Кадирова. Якщо згадати попередні спроби навіть закордонних високопоставлених політиків вплинути на Путіна, пояснюючи йому, що Кадиров поводить себе у стилі середньовічного хана, то вони теж ні до чого не призводили.

Зараз не схоже, що Путін готовий серйозно обмежувати Кадирова, або те, що хазяїн Кремля бачить способи по-інакшому тримати в покорі Чечню. Російський президент вважає, що він контролює ситуацію і Кадиров його слухається. В Кремлі цілком слушно зважають на те, що Кадиров без російських ресурсів ніхто, і ці ресурси є кращим стримуючим чинником і "повідком" для Кадирова. Але він пробує розширювати межі своєї влади.

"ДС" Наскільки розбалансує ситуацію в Чечні видалення Кадирова з її керівництва, це взагалі реалістичний варіант?

І.С. Поки що не реалістичний. Але якщо раптом так станеться, то, звісно, буде певна дестабілізація, але вона назріває давно, тому що розбалансування відбувається не лише там, а й по всій країні. Просто на Кавказі це одразу чітко проявляється. Настрої в суспільстві змінюються, з’являються незгодні з владою. Тобто російські плани по умиротворенню Кавказу перестають спрацьовувати.

"ДС" А незгодні, про яких ви згадали, утворюють якісь структури для спільних дій?

Реклама на dsnews.ua

І.С. Ні, про це наразі не йдеться. Але "історія з головами" певною мірою показала, що в Чечні принаймні є незалежні джерела інформації, Telegram-канали, той же 1ADAT, якому буцімто надавав інформацію син згаданого судді. Важливо, що вони підтримуються, хтось надає інформацію зсередини. Тобто влада думала, що контролює все і всіх, а виявляється, що ні, у людей є очі і вуха.

"ДС" Які сигнали елітам подає Кремль, коли вустами Пєскова каже, що Путін займатися вирішенням "проблеми з головами" не збирається?

І.С. Ясно, що проблема відносин Путіна і Кадирова довгий час залишалася за лаштунками публічної політики, зараз вона вийшла на світло. Судячи зі слів Пєскова, зараз у згаданих відносинах є багато моментів, які дуже чутливі для Кремля, видається, що Кадиров може його успішно тримати в напрузі, демонструючи свої зростаючі можливості. При цьому Кремль заклопотаний екскалацією з Україною, і там розуміють, що кадировці зараз їм дуже потрібні, що додає чеченському лідеру аргументів в існуючій суперечці.

Тобто поведінка Кадирова впливає на розклади в Москві і дратує багатьох силовиків. Путіну все-таки доведеться якось розрулити ситуацію, але я поки не бачу, як саме, адже Чечня по суті залишається єдиним по-справжньому автономним регіоном в Росії. Виходячи з цього, президент Росії і намагається вустами Пєскова дистанціюватися від проблеми, показуючи іншим регіонам, що статус Чечні є унікальним й іншим не варто примірювати його на себе.

"ДС" Ми бачимо петицію про відставку Кадирова, є реакція Яшина, інших лібералів. Наскільки події, що відбуваються, розхитують чинну конструкцію російської влади?

І.С. Думаю, самі по собі вони не можуть розхитати російську владу, адже конфлікти з Кадировим були і до цього, і врешті вони не призводили до якихось катастроф у владній конструкції Росії загалом, немає ознак кризи і зараз.

Якщо ми говоримо про короткострокову перспективу, то, на мою думку, Кремль буде робити вигляд , що "історія з головами" — такий собі дрібний інцидент, і спробує погасити інформхвилю. Що буде далі — не знає ніхто, бо проблема Північного Кавказу в тому, що в разі початку дестабілізації (а там є купа питань не лише в Чечні, а й в Дагестані, Інгушетії та ін.) спрацює "принцип доміно". Але тригером початку згаданої дестабілізації точно не може бути нинішня ситуація в Чечні, бо вона дуже специфічна, пов'язана саме з Кадировим і його оточенням.

    Реклама на dsnews.ua