• USD 26.2
  • EUR 30.5
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Зустріч Зеленського з Путіним: про що говорить оприлюднений список "12 потенційних рішень" — інтерв'ю з Іллею Кусою

Про можливий порядок зустрічі Володимира Зеленського та Володимира Путіна і про те, чи можуть Кремль і Банкова "зійтися посередині", "ДС" поговорила з експертом Українського інституту майбутнього Іллею Кусою

Ілля Куса
Ілля Куса / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Російський "Комерсант" оприлюднив список з "12 потенційних рішень", нібито запропонованих Росією Україні , які могли б затвердити Володимир Зеленський і Володимир Путін за підсумками двосторонньої зустрічі — з посиланням на "джерело в держструктурах". Чому Кремль організував такий витік і зробив це саме зараз?

І.К. Судячи з усього, обговорюється ймовірність зустрічі Путіна з Зеленським, і до неї готується інформаційний грунт під можливі компроміси, які можуть досягти Україна і Росія. Звичайно, якщо ця зустріч відбудеться. Я це розглядаю як підготовку громадської думки до можливих варіантів. Вони ж стежать і у себе, і у нас за цією ситуацією. Природно, є російська громадська думка зі своїми емоціями, зокрема, по відношенню до Донбасу. Словом, цим списком російська сторона показує, чого б вони хотіли, і навпаки — не хотіли.

"ДС" Чому Україну не влаштовує запропонована повістка — повернути послів, зняти взаємні торгово-економічні обмеження, скасувати санкції щодо фізичних і юридичних осіб та інше — адже такий результат зустрічі можна було б добре продати традиційному електорату Зеленського, які зачекалися миру з Росією?

І.К. Справа в тому, що Зеленський від частини свого електорату, які зачекалися миру з Росією, вже рік як відійшов, не орієнтується на них, а вони, в свою чергу, в ньому розчарувалися. І зараз робити ще один розворот вже буде не з руки.

Крім того, це складно продати тим, хто його ще підтримує. З чого раптом ми почнемо дружити з Росією, не врегулювавши існуючий конфлікт? Це не сприймуть помірні патріоти. А праві і націоналісти знову можуть вийти на акції, як два роки тому, — "Ні капітуляції" і т. д.

З іншого боку, думаю, у Зеленського цю зустріч хочуть присвятити в першу чергу питанням Донбасу і Криму. Росіяни, навпаки, говорять — давайте зустрінемося і поговоримо про двосторонні відносини, а не про конфлікти. Питання Криму взагалі закрите, про Донбас нічого обговорювати. І тут у нас з ними абсолютно різне розуміння можливого порядку зустрічі, що створює певні проблеми в очікуваннях від неї двох сторін. Це одна з перешкод, що може зірвати зустріч.

"ДС" Москва нібито пропонує Києву обговорити і газовий транзит після 2024 року. Які умови можуть нам запропонувати і що попросять натомість?

Реклама на dsnews.ua

І.К. Звичайно, вони спробують прив'язати енергетичне питання до політичних поступок. Особливо якщо до того часу Nord Stream 2 запрацює. Тому треба очікувати жорсткої позиції Росії з вимогами політичного характеру. Але вони будуть робити це непублічно, щоб не створювати враження, що вони шантажують нас газовим питанням.

Тобто може бути два варіанти. Або вони будуть на нас тиснути, вичавлюючи поступки, або, якщо американці і європейці виконають свої обіцянки, виступивши посередниками, то ми якийсь газовий контракт з Росією після 2024-го укладемо.

Інше питання, які умови будуть у ньому прописані і чи будуть вони актуальні для європейців після 2024 року. Може, вони, посилаючись на економічну доцільність, будуть говорити, що так багато газу закачувати вже немає необхідності.

"ДС" Наш міністр закордонних справ Кулеба, радник Єрмака Подоляк та й сам Зеленський, говорячи про гіпотетичну зустріч з Путіним, обов'язково згадують Донбас, а то і Крим. Теми, які не хоче обговорювати Росія. Може, заяви про бажання поговорити з Путіним — це просто елемент піар-стратегії Зеленського, а насправді йому така зустріч не потрібна?

І.К. Думаю, нашому президенту ця зустріч потрібна більше, ніж Путіну. Недаремно він носиться з цією ідеєю, йому потрібна хоч якась перемога на цьому напрямку, яку можна продати виборцю. Вони хочуть показати свою здатність до врегулювання таких складних двосторонніх відносин.

Інше питання, що Путіну це не дуже потрібно. По-перше, він не сприймає Зеленського як рівноправного партнера, по-друге, вважає, що всім процесом заправляють Штати і з ними потрібно домовлятися, а не з Україною. Якщо Крим для них необговорюваний, а по Донбасу поки Україна не хоче йти на політичні поступки — то нема чого обговорювати ні в нормандському форматі, ні в двосторонньому.

"ДС" Чи можуть Путін і Зеленський зійтися десь посередині, щоб останній міг надати результати зустрічі як хоча б невелику свою перемогу?

І.К. Тільки в двох випадках. У першому — коли Зеленський і його команда створять міф у медіа, що хоча результатів і немає, зате "на нас тиснули, але ми відстояли свої позиції".

Другий випадок — якщо вони дійсно про щось домовляться по Донбасу. Це матеріал, який складно продається. Може, для якоїсь частини суспільства це буде певним полегшенням і гарною новиною, але для іншої частини це буде зрадою.

Тому Зеленський щось продати зможе, але обов'язково в чомусь і втратить. Зеленський вже рік тому поміняв колишню риторику. Після того як формулу Штайнмаєра не змогли імплементувати в українське законодавство, зіткнувшись з протестами, він змінив вектор, по суті, повернувшись до риторики Порошенка.

Тому електорат на сході і на півдні, який голосував за Зеленського, в ньому трохи розчарувався, вважаючи, що він відмовився від свого початкової обіцянки миру. Зараз повернути цих людей складно, і якщо повертати, то доведеться розчарувати тих, хто його зараз підтримує. Думаю, на це Зеленський не піде.

    Реклама на dsnews.ua