• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

"Люди розучилися носити незручні речі": Федір Возіанов про посткарантинну моду

Дизайнер Федір Возіанов розповів "ДС" про моду найближчого майбутнього, зростання продажів "важкого люкса" і популярність секонд-хенду

Федір Возіанов/facebook/vozianov.design
Федір Возіанов/facebook/vozianov.design
Реклама на dsnews.ua

Коронавірус вплинув майже на всі сфери нашого життя. Мода не стала винятком, хоча питання про її необхідність у такий складний час взагалі був поставлений під сумнів. Однак індустрія по-своєму відреагувала на пандемію коронавірусу і підлаштувалася під ситуацію.

"ДС" Як пандемія коронавірусу вплинула на модну індустрію?

Ф.В. Я б не вживав щодо пандемії коронавірусу минулий час. Швидше теперішній, тому що процеси її впливу на різні сфери нашого життя тільки почалися і триватимуть. І у звʼязку з цим, як не дивно, я б говорив про позитивний вплив. Наскільки я знаю, за останній рік гіганти модної індустрії не тільки збільшили свої продажі, але й збільшили вартість своїх компаній практично вдвічі.

"ДС" Як таке можливо?

Ф.В. Цей період з точки зору продажів вони пережили більш ніж успішно завдяки інтернету і так званому відкладеному інтересу. Більш ніж рік значна частина людей утримувалася від шопінгу. А зараз повертається до нього знову. Наприклад, ті, хто зазвичай купував 10 суконь на рік, зараз готові купити відразу 20. Особливо цей фактор розкрив себе в сегменті "важкого люкса" — недарма глава LVMH Бернар Арно зайняв у травні перший рядок у рейтингу Forbes. У його холдинг входить 75 відомих брендів, включаючи Dior, Louis Vuitton, Givenchy, Guerlain, Kenzo, Tiffany, Bvlgury та інші. У першому кварталі 2021 року LVMH відзвітував про 14 млрд євро виручки, що на 32% вище показника за той же період минулого року.

Але для маленьких компаній пандемія коронавірусу, безумовно, стала справжнім випробуванням. Адже там, де великий просто зупиняється, маленький може померти. І ті компанії, які не мали фінансової подушки безпеки і не змогли переорієнтуватися, пішли з ринку.

З іншого боку, треба розуміти, що зупинка в дорозі — це важлива частина будь-якого процесу. Вийшло це навмисно чи ні — це вже інше питання. Але зупинка дозволяє задуматися, озирнутися, оцінити те, що зроблено, і зрозуміти, куди треба рухатися далі. Більш того, модні бренди нарешті зробили ті речі, які вже давно назрівали і які ситуація з коронавірусом тільки прискорила.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Ви зараз говорите про цифровізацію моди?

Ф.В. Так, частина моди пішла в цифровізацію. Більш того, те, що раніше було лише пілотними проєктами, за час пандемії стало нарощувати обороти і перетворилося на бізнес.

"ДС" Ви зараз говорите про покази Dior в digital-форматі, які більше схожі на короткометражні фільми, ніж звичну проходку моделей по подіуму?

Колекція Dior Haute Couture весна-літо 2021 від Марії Грації Кьюрі

Так, тому що ситуація, яка склалася у світі через пандемію, змусила багатьох переосмислити те, що вони роблять. Я маю на увазі те, що модні будинки тепер стали виробляти фільми, які зовсім не схожі на те, що було до цього. Наприклад, у червні цього року Louis Vuitton представив колекцію весна-літо 2022 Вірджіла Абло дуже глибоким, на мою думку, фільмом "Амінь, перерва".

"ДС" Виходить, що модні покази віджили своє?

Ф.В. Я думаю, що не все так кардинально. Просто треба розуміти, що дефіле — це дуже дорога маркетингова історія. Модні будинки задумалися про те, що, можливо, дивно вливати величезну кількість грошей і запрошувати людей з усього світу тільки для того, щоб показати речі, які носитимуть зовсім не скоро, адже покази проходять більш ніж за пів року до відповідного сезону. Можна зробити з цього красиву історію, витративши набагато менше грошей.

Пандемія коронавірусу відкрила перед високою модою необмежені можливості, яких вона не мала досі — я маю на увазі діджиталізацію. Тому що коли ти маєш справу з компʼютерною програмою, то твоя фантазія не обмежується практично нічим. А для високої моди це прекрасна історія, адже в ній ніякі фізичні закони не владні над вигадкою дизайнера. І це один із шляхів розвитку високої моди в майбутньому.

"ДС" Але це ж непрактично. І не застосовується в житті…

Ф.В. Висока мода ніколи не була практичною. І потім — віртуальне плаття на знімку виглядає не гірше, ніж в реальності. Та й яка різниця, якщо в результаті людина отримує просто неймовірну картинку. Кого у цьому разі цікавить реальність…

"ДС" Ну, це вже історія інстаграма і Тік Тока.

Ф.В. Так, якщо величезна кількість людей бачить вас тільки на екрані, то цілком природно, що хочеться себе прикрасити. Придумати себе нову або нового. Як сказав філософ Володимир Бібіхін: "Наше життя не більше наших розмов". І в цьому сенсі ми всі живемо в різних світах. Хтось проживає своє життя у веселому і різноманітному світі, а хтось — у дуже убогому.

"ДС" Що зараз відбувається з сегментом мас-маркету?

Ф.В. Цілком очевидно — і це показують цифри — збільшуються продажі і обсяг ринку секонд-хенду. І це глобальний тренд, який з часом тільки посилюватиметься. На відміну від секонд-хенду, мас-маркет позбавляє людей унікальності. Великі бренди, такі як ZARA або H&M, все одно не можуть запропонувати такого розмаїття, хоча вибір у них величезний. Тому в майбутньому секонд-хенди цілком зможуть конкурувати з мас-магазинами. Наприклад, The Real Real (інтернет-майданчик вторинного ринку) заявили, що у них пропозиція в 2021 році збільшилася на 30%. І це закономірно, попит на такі речі продовжує зростати, тому що вони дешевші, а зараз цей момент для багатьох є дуже важливим. Крім того, у людей зʼявилося бажання якимось чином допомогти розвантажити планету від нікому не потрібного одягу і не створювати попит на нову продукцію.

Крім того, світ зіткнувся з проблемою перевиробництва. Якщо не помиляюся, то 40% нового одягу так і залишається незатребуваним. І зараз мас-маркет шукає можливість того, як скоротити виробництво, але не скоротити при цьому прибуток. Можна з упевненістю говорити, що в моді будуть речі з перероблених матеріалів, а також речі, створені деякий час тому, — те, що називають "вінтаж". І в цьому сенсі гонка постійного оновлення, в якій людство жило кілька останніх десятиліть, трансформується, нова річ більше не буде вважатися якоюсь особливою перевагою і ознакою заможності. В моду входить так званий одяг поза часом, який пошитий з якісних матеріалів, добре сконструйований і зручний у носінні. Мода змушена тепер слідувати тенденціям, за якими живе суспільство, — екологічність і турбота про навколишнє середовище. Вона вже нічого не диктує.

"ДС" Що зараз відбувається з модою в Україні? На думку світових експертів після пандемії коронавірусу почнуть активно розвиватися локальні бренди, що виробляють якісний одяг.

Ф.В. Це правда, у світі зараз відбувається посилення локальних брендів. Це один із шляхів досягнення різноманітності і збільшення кількості модних гравців на ринку. До того ж локальні бренди краще відчувають потреби внутрішнього ринку тієї чи іншої країни. Не можу говорити про інших гравців українського ринку, тому що просто не дуже уважно стежив за ними. Якщо говорити про бренд Vozianov, то для мене ситуація з коронавірусом не стала особливим потрясінням. Навпаки, багато речей, які відбулися, мені були близькі і до цього. Це стосується принципів малотиражності, ставлення до речей як до чогось, що буде служити довго, і створення одягу, який матиме пластичний дизайн, тобто річ може видозмінюватися разом з людиною, наприклад, в розмірі — збільшуватися або зменшуватися. Оскільки ми ці принципи сповідували і до пандемії коронавірусу, то тільки розширили свої горизонти.

"ДС" За рахунок чого ви розширилися? У вас стало більше клієнтів?

Ф.В. Наша студія дизайну почала сама створювати бренди. За час пандемії ми створили і зареєстрували разом з моделлю у візку Олександрою Кутас бренд одягу для людей з обмеженими можливостями. І вже розробили, випустили першу партію одягу та відправили перші замовлення з цієї колекції клієнтам. Також розвиваємо бренд чоловічого одягу, хоча я б уже не говорив про те, що він виключно чоловічий — швидше універсальний. Я це бачу по покупцях — речі купують і чоловіки, і жінки. Світ рухається до унісекс, і це факт.

Ще є артпроєкт — речі, які існують не за законами fashion-індустрії, а за законами артринку. Це речі, які мають два стани: вони можуть бути одягом і можуть бути абсолютно нефункціональним артобʼєктом, наприклад картиною. Коли говорять, що мода — це мистецтво, то трохи лукавлять, бо мода — це про одяг, який усе-таки повинен бути функціональним, а не про артобʼєкт, яким милуються. Наші сукні задумані так, що можуть висіти на стіні як предмет мистецтва, а можуть перейти в інший стан і перетворитися на предмет одягу. Такий собі новий вид мистецтва — ви можете не тільки дивитися на те, що вам подобається, але й "увійти в картину" і зробити її частиною себе.

Сукня Absence of the Sun by Vozianov
Сукня Absence of the Sun by Vozianov

"ДС" Ваше ставлення ще до однієї тенденції, яку породила пандемія коронавірусу, — краще менше одягу, але дорожче і якісніше.

Ф.В. Мені завжди був близький цей принцип, і ніколи не приваблювала особлива різноманітність в одязі. Подобаються якісні речі, які я можу носити довго і які мають функціональний дизайн. У своїх колекціях я до цього і прагну.

"ДС" Як модна індустрія розвиватиметься у найближчому майбутньому?

Ф.В. Не буде якогось одного мейнстримного руху, не буде одного вектора розвитку. Це стосується всієї моди — і тієї, яка пішла в діджитал, і повсякденної, і від кутюр. Точно зросте вимога до підвищення комфортності в одязі. Люди розучилися носити незручні речі і жертвувати своїм комфортом на догоду умовній красі. Думаю, саме цей тренд буде тільки посилюватися з кожним новим сезоном.

    Реклама на dsnews.ua