• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Що може викинути Росія в Чорному морі у відповідь на Sea Breeze — інтерв'ю з Михайлом Пашковим

Як Росія уявляє собі турботу про свою безпеку в Чорному морі, "ДС" розповів співдиректор програм зовнішньої політики та безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков

Михайло Пашков/facebook.com/watch/therazumkov
Михайло Пашков/facebook.com/watch/therazumkov
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Міжнародні навчання Sea Breeze тільки почалися, а Росія вже нервово відреагувала на них, імітувавши атаки на фрегат Нідерландів Evertsen в нейтральних водах Чорного моря. Чи буде Кремль продовжувати свої провокації при будь-якому зручному випадку?

М.П. Можна сказати, що таким чином Росія продовжує тактику силового тестування обороноздатності країн НАТО, що було і раніше. Щорічні звіти НАТО говорять про збільшення кількості інцидентів і в повітрі, і на морі. Це абсолютно очевидна і зрозуміла тактика шантажу і силового тиску російської сторони. Вона зараз проявляється в більш яскравих, демонстративних формах, пов'язаних з нібито відстоюванням неіснуючих державних кордонів Росії в Чорному морі біля Криму.

Для російської сторони таке нагнітання напруженості — продовження політики, яку вона проводить щодо колективного Заходу. Тут є кілька моментів. По-перше, це силове тестування, визначення червоних ліній, куди піде, за що не зможе переступити Захід. По-друге, це стандартна філософія Кремля — показати для внутрішнього споживача, що Росія є фортецею в облозі, займає оборону від ворогів. Це йде в контексті вже внутрішньої політики Москви якраз напередодні майбутніх виборів в Державну думу. Потрібно підняти рівень напруженості і показати рішучість, а також міжнародний авторитет Володимира Путіна — такий у них задум.

"ДС" Чи можна сказати, що дії британського есмінця Defender виявили уразливість росіян, які не розуміють, як їм правильно реагувати на прохід військового корабля іншої країни біля берегів Криму? Чи можуть такі проходи стати постійними або акція британців була одноразовою?

М.П. Ні. Я думаю, що це не буде одноразовою акцією, тому що є країни НАТО в Чорному морі, є їх інтереси, є інтереси країн ЄС. Навряд чи Чорне море буде віддано на відкуп Росії і НАТО звідти піде. Інша справа, які форми і моделі буде приймати протистояння в цьому вибухонебезпечному регіоні.

Тут дуже важливий момент в тому, що ситуація напередодні майбутнього саміту "Кримської платформи" для Росії, м'яко кажучи, неприємна, і вона всіляко намагається протидіяти. Для них цей саміт, на який приїдуть лідери багатьох країн, становить серйозну загрозу, в тому числі російському авторитету. Згадані інциденти з нідерландським есмінцем і нібито атакою на британський корабель спрямовані в тому числі на спробу зриву "Кримської платформи" і на чергове підняття ставок, в яке грає Путін.

"ДС" Що Україна повинна робити, щоб діяти в унісон з союзниками і нарощувати свої можливості протидії ворогові на морі?

Реклама на dsnews.ua

М.П. В даному випадку для нас дуже важлива військово-технічна допомога і співпраця з провідними країнами НАТО, в першу чергу мова йде про США, безумовно. Зміцнення військово-морських сил України, в тому числі в кооперації з британцями, теж є дуже важливим. Росія розуміє виключно мову сили.

"ДС" Чи мають вчення Sea Breeze максимальну ефективність в їх нинішньому форматі? Як і з якою метою їх можна було б трансформувати?

М.П. Справа в тому, що будь-яка форма військових навчань зазнає різні зміни. Це пов'язано з модифікацією структури командування, модифікацією озброєнь, плавзасобів та інше. Найголовніше, змінюється визначення тактичних завдань навчань, тобто цілей. В процесі зміни ситуації в Чорному і Азовському морях військово-морські навчання теж будуть змінюватися, їх спрямованість буде доповнюватися і трансформуватися. Для України "Сі Бриз" необхідні як елемент колективного протистояння Росії в Чорноморському регіоні. Це один з найважливіших напрямків стримування агресивної зовнішньої політики нашого сусіда.

    Реклама на dsnews.ua