• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Коли Україна зможе отримати перші британські катери - прогноз Михайла Самуся

Про українсько-британський Меморандум щодо військового співробітництва та будівництва військових кораблів "ДС" поспілкувалася з заступником директора ЦДАКР з міжнародних питань Михайлом Самусем

Михайло Самусь
Михайло Самусь / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

«ДС» 21 червня Україна та Велика Британія домовилися про спільне будівництво військових кораблів і баз для вітчизняних Військово-Морських Сил, підписавши відповідний Меморандум. Серед іншого він передбачає будівництво восьми ракетних катерів, два з них побудують в Великобританії, шість – у нас. Цього, вочевидь, замало для відбиття ворожого нападу?

М.С. Треба розуміти, що всі кораблі — багатофункціональні і якщо ми говоримо, зокрема, про протидію висадці десанту, то це завдання всього флоту, не якоїсь конкретної групи кораблів. Ворожа десантна морська операція — це коли після потужного ракетно-авіаційного та артилерійського нанесення ударів по нашій території з десантних кораблів, гелікоптерів, літаків висаджуються десантники для захоплення плацдармів та об’єктів. Висадка десанту — це дуже складний воєнно-технічний прийом, при якому важко уникнути великих втрат. У Росії в цьому великих успіхів не було. Але вони готувалися і морська піхота у них все-таки є. До чого наразі готується ЧФ РФ — було яскраво видно під час останньої військової ескалації, коли окрему десантного-штурмову бригаду було переведено з Волгограду до Криму, до 2 тис. десантників з Новоросійська і Пскова перевели туди ж. Також у Чорне море перегнали велику кількість кораблів Балтійського і Північного флотів. Таким чином вони сформували угрупування, яке має висаджувати морські і повітряні десанти на територію України.

Для того, щоб протидіяти таким операціям, катерів замало, для цього треба атакувати висадкові засоби якомога далі від нашого берега. Їх треба знищувати і авіацією, і береговими ракетними комплексами та артилерією, а також корабельними засобами. Саме такою має бути ефективна комплексна операція.

«ДС» Які засоби ми маємо та можемо отримати для такої операції?

М.С. Тут можна говорити про три класи кораблів. Це Марк VI — невеликі, але надсучасні та швидкісні катери, які можуть використовуватися якраз для висадки української морської піхоти, для спецоперацій. До того ж вони мають опцію розміщення на них невеликих ракет, зможуть протидіяти російським корабельним угрупуванням і брати участь в тому числі в морських десантних операціях.

Британські катери — більш автономні і більше часу можуть знаходитися в морі. Це стосується саме того проекту, який буде спеціально розроблятися і випускатися для України. Він буде створюватися з урахуванням наших умов, спеціально для протидії Росії на Чорному морі. Це катери з високою автономністю, які матимуть ракетну зброю і зможуть здійснювати патрульні функції, зокрема там, де у нас виникають проблеми неправомірного перекриття Росією морських зон і районів, що створює перешкоди для міжнародної навігації.

І третя програма — це проекти, які ми будемо будувати з Туреччиною. Це великі кораблі, до 1000 тонн, які матимуть можливість практично постійно знаходитися у відкритому морі, з функціями протиповітряного захисту всього українського флоту.Такі собі протиповітряні парасольки з озброєнням проти підводних човнів.

Реклама на dsnews.ua

Тобто фактично формується флот з кількома компонентами, який буде діяти, як єдиний організм, але фунціонал кожного з кораблів буде різним. І кожна з цих функцій буде доповнювати одна одну для досягнення ефективності і синергії в протидії флоту Росії на Чорному морі.

«ДС» А як щодо москітного флоту — Україна відмовилась від цієї концепції?

М.С. Ніхто ніколи не казав, що Україна за рахунок 10 «Гюрз» зможе протидіяти росіянам, у яких в одному залпі 200 ракет «Калібр». Про яку протидію москітним флотом росіянам можна говорити? Має бути флот, у якого є ударний кулак, тобто крилаті ракети, протиповітряна оборона, протичовнова, в тому числі підводні і надводні системи, які замінять підводні човни, треба ж якось знищувати підводні човни супротивника. Тому краще закуповувати підводні роботизовані апарати, набагато дешевші за підводний човен, який коштує $300 млн. Роботизований апарат може коштувати близько $2 млн. Отже, для України москітний флот підводних роботів був би дуже доречним, щоб росіяни не почували себе комфортно у цьому морі.

«ДС» Можна сказати хоча б приблизно, коли зі стапелів зійде перший катер, побудований для нас в Британії, і коли ми побудуємо перший вже у себе?

М.С. У нас за 30 років фактично не було збудовано жодного корабля і тому щось спрогнозувати дуже важко. Сподіваюся, що цього разу, коли йдеться про конкретні програми, де беруть участь британці, у нас все вийде. Сучасний військовий корабель — надзвичайно складна система, тому якщо ми через два роки отримаємо перші два британських катери, буде просто чудово. А далі, протягом наступних трьох років, можна було б отримати ще чотири катери.

«ДС» У Меморандумі ані слова про те, який саме український завод буде залучений до проекту будівництва катерів. Чому зволікають з таким важливим питанням? На яких українських підприємствах можна налагодити це спільне виробництво?

М.С. Теоретично у нас все можна. Але давайте уявимо, що у нас був завод з випуску автомобілів «Запорожець», потім 30 років він стояв. Через скільки років та які типи апаратів там можна будувати? Для того, щоб там щось почати випускати, треба, по-перше, знайти спеціалістів. Наприклад, поїхати до Голландії, відшукати там українців, запросити їх сюди. Тому що ніхто 30 років не сидів і не чекав з моря погоди, це фахівці досить високого рівня, які працюють на різних кораблебудівних заводах за кордоном і так далі. Я думаю, що і людей можна знайти, і заводи знайдуться в Миколаєві.

Головна проблема в тому, що за всі ці 30 років в Україні взагалі не було відповідального за реалізацію подібних державних проектів. Це стосується, зокрема, і програми національного вертольоту, і корвету. Міністерство оборони не може потягнути ці програми, воно всього лише замовник. Зараз, коли створили Мінстратегпром, є координатор, який може від імені уряду збирати представників різних сфер діяльності, раніше цього взагалі не було, був хаос. До того ж зараз «Укроборонпром» нарешті ліквідується, відбувається корпоратизація і створюється шанс хоча б інвестувати в державні підприємства. Раніше планів стосовно цього було дуже багато, але нічого не було доведено до кінця чи навіть до практичної реалізації.

«ДС» Кажуть, що британці не згодні співпрацювати з Чорноморським суднобудівним заводом, бо там власник — олігарх Вадим Новинський, це так?

М.С. Британці не згодні, а хто їм таке запропонував? Думаю, що ця інформація дуже неточна. Ви знаєте, що там на заводі зараз знаходиться корвет «Володимир Великий»? Тобто Україна не може там реалізовувати такі проекти за визначенням, адже Новинський вже один раз підвів. Крім цього, я думаю, що будувати кораблі для українського флоту на заводі російського олігарха — це занадто. До того ж, є державний «Завод ім. 61 комунара».

«ДС» У підписаному Києвом і Лондоном документі йдеться про передачу технологій Україні. Що британці можуть передати нам? Чи зможемо ми завантажити наші заводи замовленнями після закінчення проекту з буднівництва восьми катерів, щоб продавати схожу продукцію третім країнам?

М.С. Спочатку давайте наш флот розбудуємо, а потім будемо працювати на експорт. Ми хочемо збудувати хоча б кілька катерів за 5 років. Кого ми хочемо зараз завалювати експортом? Передаватися будуть ті технології, які використовуються при будівництві цих катерів, ті ж новітні технології будівництва корпусу. Я сподіваюся, це й технології в інших сферах, в тому числі електроніка, наприклад Combat management system, яка для України може стати універсальною для всієї корабельної техніки, яку ми самі будуватимемо потім. Корабель — це не лише високі технології, там все треба передавати. Якщо неправильно щось прорахувати, він просто перевернеться і затоне. У нас є чудові можливості, є центри кораблебудування і проектування в Миколаєві. У нас дуже багато спеціалістів, вони зараз працюють з британцями, і вже на етапі проектування йде обмін думками, за якими технологіями, з якими підходами будуть цей корабель проектувати і так далі.

«ДС» Кредит в 1,25 млрд фунтів, який нам пропонують, можна використовувати не тільки для поповнення флоту, а й для облаштування інфраструктури у вигляді морських баз. Скільки для цього потрібно часу і грошей загалом? Нам вистачить британського кредиту чи потрібно буде залучати гроші з бюджету або інших джерел?

М.С. Не можна відділяти військово-морську базу від флоту, вона його інтегральна частина. Чи вистачить грошей, залежить від проекту, від підрядників. Це ж будівництво, розраховуємо на один кошторис, а виявляється, що ціни змінилися, поки ми працюємо. Коли ці бази будуть спроектовані і стане зрозуміло, хто їх робитиме і яка вартість буде остаточною, тоді можна буде говорити про додаткові кошти з бюджету. Головне — запустити процес, адже Британія погодилася нас підтримати в умовах, коли Україні дійсно потрібно все й одразу. Нам і протиракетну оборону треба, і винищувачі нові закупити, і кораблі будувати, і так далі. Тут ніяких бюджетних коштів не вистачить, зважаючи, що 30 років просто крали. Тому ці гроші почнемо вкладати, а там вже буде видно по конкретних результатах.

    Реклама на dsnews.ua