• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Ольга Кошарна: Україна просить Росію пролонгувати вивезення ядерних відходів, у нас їх зберігати ніде

Про те, як держава управляє Чорнобильською зоною, чи потрібно добудовувати енергоблоки на Хмельницькій АЕС і що відбувається на будівництві сховища ядерних відходів, "ДС" розповіла член колегії Держатомрегулювання Ольга Кошарна

Ольга Кошарна
Ольга Кошарна/Пресслужба "Енергоатома"
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Держава Україна управляє Чорнобильською зоною як дбайливий господар? Або ми чогось не робимо, а щось робимо неправильно?

О.К. Чорнобильська зона — це зона корупції. Основне завдання адміністрації Зони відчуження — це поводження з радіоактивними відходами та, в минулому, будівництво об'єктів інфраструктури для зняття ЧАЕС з експлуатації. Але скоро, схоже, про це взагалі забудуть. Там є підприємство, куди "Енергоатом" має завозити низько- і середньоактивні відходи на зберігання, але вони досі зберігаються на майданчиках АЕС, а не вивозяться в Зону.

Не побудований і завод з переробки високоактивних відходів: спочатку він нібито коштував 400 млн грн, потім керівництво Зони змінилося, і по ТЕО він уже коштував 4 млрд грн, а ємність зменшилася вдвічі. На будівництво претендував "слуга", голова підкомітету з ядерної енергетики комітету з ПЕК Андрій Шипайло, але його все-таки відвадити звідти. Ще в Зоні відчуження був проєкт будівництва заводу зі сміттєпереробки, але його немає, а побутове сміття з Києва туди вже везуть, тварини все це розтягують. А зараз виходить, що основний акцент адміністрація Зони робить на туризмі, та ще й торгує металобрухтом (до речі, за колишнім в.о. голови адміністрації Зони Сергієм Калашником — кримінальні справи, в тому числі і по вивезеному металу).

До речі, в Білорусі завдяки різним агротехнічним прийомам на території із суворим радіаційним контролем домогосподарства виробляють чисті продукти. А у нас в Рівненській області в приватних домогосподарствах молоко досі з підвищеним вмістом цезію, при цьому позбутися його можна за допомогою фероцину, це коштує всього 10 євро.

"ДС" В.о. президента "Енергоатому" Петро Котін назвав 2020 рік "результативним і в багатьох аспектах успішним для компанії". Що він мав на увазі? Хіба для порятунку успішної компанії влада готувала б вкрай непопулярне рішення — збільшення тарифів на електроенергію для населення?

О.К. Рік тому з приходом в "Енергоатом" людей Деркача, в тому числі Андрія Галущенка (він незабаром може стати міністром енергетики. — "ДС"), дирекцію із зовнішніх комунікацій очолив Олександр Курдінович, звільнений з Офісу президента за провал комунікації з регіонами після місцевих виборів (він при Януковичі очолював Нацраду з питань радіо і телебаченню). З його приходом почалася агресивна інформаційна війна з усіма і піар себе улюблених за відсутності реальних результатів. 6 квітня на сайті Міненерго з'явилися фінансові звіти "Енергоатому": збитки 4,8 млрд, чого раніше ніколи не було. З дивідендів до бюджету заплатили нуль, тому що дивідендів немає. Це при тому що їм зменшили відсоток оплати з дивідендів з чистого прибутку (за це боровся Недашковський).

"ДС" У ЗМІ з'явилися повідомлення, що припинені проєкти розвитку, в тому числі ЦСВЯП в Чорнобилі. Так ми припинили вивозити відпрацьоване паливо в Росію або тільки збираємося припинити?

Реклама на dsnews.ua

О.К. Центральне сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) не побудовано, тому що воно буде вважатися закінченим, коли Держархбудінспекція видасть сертифікат замовнику про те, що об'єкт побудований відповідно до проєктної документації. А до цього потрібно підписати акт про прийом в експлуатацію між замовником, підрядником, генпроєктувальником і так далі, цього немає. На сьогоднішній момент система радіаційного контролю не змонтована в проєктне положення, система фізичного захисту теж, а фіззахист — це ж ядерна установка, вона знаходиться під наглядом МАГАТЕ в рамках договору про нерозповсюдження ядерної зброї (між іншим, інспекція МАГАТЕ приїде вже в червні).

Крім того, Держархбудінспекція повинна отримати від "Енергоатому" звіт з аналізу безпеки об'єкта після завершення будівництва. Він мінімум півроку проходить державну експертизу, а перед тим, як винести рішення по об'єкту, інспекція Держатомрегулювання відвідує цей об'єкт, щоб переконатися, що звіт відповідає дійсності. Дві інспекції вже було в цьому році: 5 лютого і 9 березня, і в актах вони пишуть зауваження, в "Енергоатомі" ж розповідають, що в липні завезуть туди відходи. Я вже не кажу про те, що вони домоглися передачі від "Укрзалізниці" будівництва залізничної гілки, але досі немає ні проєкту, ні документації від УЗ.

У мене є лист МЗС РФ, де вони згадують, що наші просили пролонгувати вивезення відходів на півроку, а російські відповідають: давайте вже до кінця року. По суті, проєкт рік простоював, були скандали з "Укрбудом". Потім 9 грудня таємно, без тендеру, підписується півмільйонна угода на монтаж систем цього об'єкта з компанією, яка представляє собою стілець і два столи. У мене є інформація, що ще додаткову угоду підписали на півтора мільярди. У "Атомпроєктінжинірингу" є якийсь Божко, який прославився в 2012 році будівництвом стадіону при "регіоналах", — ось він зараз цим рулить. Цим взагалі правоохоронні органи повинні займатися.

(Для довідки: НАЕК "Енергоатом" вирішила остаточно відмовитися від вивозу відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС на переробку і тимчасове зберігання до Росії. Про це керівник "Енергоатому" Петро Котін повідомив 16 лютого під час Всеукраїнського форуму "Україна 30. Платіжка". — "ДС")

"ДС" Скільки грошей заощадить Україна, відмовившись від послуг росіян з прийому відпрацьованих тепловиділяючих елементів?

О.К. Є різні оцінки, близько 150-200 млн доларів. Колишній президент "Енергоатому" Недашковський стверджує, що ми за 15 років від початку цього проєкту втратили 2 млрд доларів через те, що його добудовують лише зараз. До речі, на Запорізькій АЕС в 90-х побудували сухе сховище відпрацьованого палива цієї станції. Воно було введено в експлуатацію в 2001 році. І 40 млн в рік вони економлять на тому, що не вивозять його в Росію.

"ДС" Коли в майбутньому можливо почати переробляти ці ТВЕЛи, витягуючи уран і плутоній?

О.К. Ніколи. Справа в тому, що є дві технології. Перша — це ізотопне збагачення урану, за що Іран зараз б'ють. Тому що, збагачуючи уран-235, можна зробити ядерну бомбу. Друга технологія, чутлива з точки зору договору про нерозповсюдження ядерної зброї, — це переробка відпрацьованого палива, про яку ви говорите. Фактично переробкою вилучення радіонуклідів, того ж плутонію, урану-235, володіють тільки країни, що володіють атомною зброєю, це дуже брудне радіохімічне виробництво. Крім того, Україні ніхто не продасть технологію, і це економічно невигідно. З наших реакторів ВВЕР-1000 Росія зберігає паливо в Сибіру, вона не переробляє його, переробляє тільки паливо з першого і другого блоків Рівненської АЕС, це проєкт ВВР-440. Оскловані відходи після вилучення корисних радіонуклідів ми повинні зберігати у себе в Україні. Це в рамках міжнародних зобов'язань об'єднаної конвенції щодо поводження з відпрацьованим паливом та радіоактивними відходами. Поки що весь світ йде по налагодженому рішенню з відпрацьованим паливом, і більшість країн, що експлуатують реактори ВВЕР, зберігають паливо на своїй території.

"ДС" Чи потрібні Україні нові атомні енергоблоки? Наприклад, №3 і №4 на Хмельницькій АЕС?

О.К. Я переконана, що при ситуації, що склалася зі зростанням генерації з відновлюваних джерел, колосальним падінням споживання (у нас енергосистема насилу балансується системним оператором майже вручну), два гігавати базової потужності нашій системі не потрібні. Потрібні нові блоки малої і середньої потужності по 300 мегават, які можна будувати на цих же майданчиках. Більш того, в Держатомрегулюванні сумніваються, чи потрібно добудовувати щось на закладених без консервації 40 років тому в Нетішині фундаментах при нових вимогах безпеки після Фукусіми і Чорнобиля.

"ДС" Американська компанія Holtec International пропонувала нам локалізацію виробництва реакторів малої потужності. Як справи з цією ініціативою?

О.К. Проєкт дуже перспективний, але нинішня команда "Енергоатому" нічого не робить в цьому напрямку вже рік. Зараз взагалі малопотужні реактори — тренд світової атомної енергетики. Далі за всіх просунулися канадці, у них відібрано три проєкти за різними технологіями. Вони на державному рівні прийняли програму впровадження цих реакторів, оскільки в Канаді є північні території, де завезення дизельного палива тільки два місяці на рік. По суті, країни Північної Америки випередили Європу, хоча малі реактори не ноу-хау, вони стоять на атомних підводних човнах, на криголамах.

Чим був хороший проєкт з Holtec: він єдиний запропонував локалізацію у нас. В Україні є підприємства "Радій", "Імпульс", ми можемо робити автоматичні системи управління технологічними процесами, які керують реактором. У нас є метал, можливості приладобудування, радіаційного контролю. Тобто у нас є 80% для виробництва. Ми могли б стати хабом, створивши спільне підприємство, отримавши ліцензію разом з Holtec. І продавати ректори, наприклад, Китаю та Індії.

Тиждень тому в.о. президента "Енергоатому" Петро Котін сказав, що зацікавленість в схожому проєкті висловила компанія NuScale. Її малі модульні реактори придатні для виробництва водню, опріснення води та сумісні в роботі з вітроустановками.

"ДС" Нещодавно парламент ухвалив закон про сертифікацію оператора системи (ОСП) "Укренерго", що є умовою для інтеграції об'єднаної енергосистеми України в ENTSO-E. Коли це може статися?

О.К. Це правильне рішення, давно треба було це зробити. Питання полягає в тому, що, хоча "Укренерго" говорить, що ми хоч сьогодні готові інтегруватися, нам перед цим потрібно ізолюватися від Росії і Білорусі. При наших недоліках потужностей маневрування при такій великій частці ВДЕ (9% було в минулому році, а в березні в деякі години вже було 20-25%, тобто 4 з гаком гігавати) — це дуже складно. Практично немає резервів для балансування, і як буде "Укренерго" працювати в ізольованому режимі, я не знаю. Для цього потрібно будувати турбіни газопоршневі, які стоять в гарячому резерві, а хто піде з інвестиціями до нас? Крім того, потрібно, щоб і Європа була готова, це серйозна технічна задача. Насправді 2023 рік, як написано в плані, — це дуже оптимістично.

    Реклама на dsnews.ua