• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Медіаюрист Роман Головенко: Новий канал Медведчука може почати мовлення вже в березні

Про те, чи вдасться Віктору Медведчуку створити новий телеканал на заміну трьом закритим, що він робитиме для цього і чи втратить при цьому аудиторію "ДС" поговорила з медіаюристом Романом Головенком

Роман Голенко
Роман Голенко / Facebook.com
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Яка доля частот, на яких мовили три канали Тараса Козака, закриті президентським указом? Вони досі належать депутату від ОПЗЖ?

Р.Г. Це прецедент в Україні. Фактично санкції заморозили ліцензії на мовлення цих каналів, але частоти нібито "зависли". Поки що ми не бачимо, щоб Нацрада з ними намагалась щось робити — ймовірно, вони будуть чекати судів, наприклад. Вже є оскарження у Верховному суді, його результатів чекатимуть в тому числі, а частотами тим часом ніхто не користується.

"ДС" Чи можна запустити новий канал на інших частотах, які можуть бути у власності Козака або інших сподвижників Медведчука?

Р.Г. Не чув про те, щоб були інші частоти чи канали або частоти у Козака. Питання, чи є він справжнім власником, чи це підставна особа. Може бути якийсь канал, оформлений на третю особу, який, припустимо, має супутникову ліцензію, можуть і просто купити інший канал. На нього можуть перейти журналісти із трьох закритих каналів, разом із менеджментом і відповідною "редакційною політикою". Вони можуть купити канал в іншого власника і розвивати те, що вони хочуть на базі такої покупки — не думаю, що це зробить саме пан Козак. Тобто, я не виключаю, що у Медведчука можуть запустити телеканал замість закритих на формально іншій юридичній базі.

"ДС" Чи може влада якимось чином заблокувати й новостворюваний канал?

Р.Г. Санкції накладені конкретно на Козака, у якого у власності ці канали, і це зроблено за його звʼязки з терористичними угрупованнями на Донбасі, так це пояснюють. Тобто якщо оформлять на когось іншого — навряд чи можна буде знайти якісь подібні підстави, аби закрити ще й переоформлений канал.

"ДС" А як щодо аудиторії? Вона перетече на новий канал Медведчука?

Реклама на dsnews.ua

Р.Г. Налагодити процес переходу персоналу можна, а перетягнути аудиторію складніше. Адже канали закрили, і частина людей стала дивитись, наприклад, канал "НАШ", та інші. Тобто треба буде постаратися з приверненням аудиторії до нового каналу, при цьому все одно Медведчук має збитки — фінансові, часові й так далі.

"ДС" Щоб уникнути збитків, керівництво холдингу "Новини", до якого входили "112", Zik та Newsone, нібито запропонувало їх журналістам стати співзасновниками медіа і таким чином їх перезапустити. Чи вбереже такий хід від санкцій переформатовані ЗМІ?

Р.Г. Я бачив відповідний лист, який "гуляє" соцмережами кілька днів. Наскільки він правдивий — судити не можу. Але санкції накладено на телеканали, які належать Козаку, і на нього самого. Відповідно, якщо власник буде інший, то санкції не будуть стосуватися каналу або каналів, і у них буде можливість мовити. У нас за законодавством телеканали за явковим принципом подають документи до Нацради з телебачення та радіомовлення, і вона не може відмовити, мусить видати ліцензію.

"ДС" Чи застосовували такий спосіб захисту раніше?

Р.Г. Так, мені здається, що він застосовується не вперше. Трудовому колективу дають частку корпоративних прав: таке, наскільки я памʼятаю, було в Коломойського на "1+1", коли він відчужив частку прав. Тобто формально інший власник, але треба ще повернути ту саму аудиторію, рекламодавців і таке інше — це все не так просто. Окрім того, хтось мовить із супутника, але треба буде домовлятись і з провайдерами кабельних мереж, або інтернет-провайдерами. Наприклад, мій інтернет-провайдер надає мені і послугу телебачення, і це не кабельні мережі, а інша технологія. Зараз їх багато, і з посередниками теж треба домовлятися, щоб канал був представлений в мережах, якщо люди не дивляться ТБ через антену, скажімо.

Тут варто згадати ситуацію із санкціями щодо російських соцмереж. Коли їх запровадили, один із заступників міністра інформполітики Юрія Стеця казав, що вони прогнозували те, що частина користувачів цих соцмереж залишатимуться в них і надалі, будуть виходити туди через VPN і так далі. Але половина, або навіть дві третини аудиторії цих соцмереж відпала. З закритими телеканалами, мабуть, були схожі міркування при запровадженні санкцій. Зараз вони продовжують мовити в Youtube, питання тільки в тому що велика частина їх аудиторії не дуже користується інтернетом, і цих глядачів Медведчук і Козак втратили.

"ДС" Як Ви оцінюєте можливість появи нового каналу Медведчука вже в березні?

Р.Г. Вірогідність цього велика. Наскільки він буде успішний, чи зможе повернути аудиторію та рейтинги – не знаю, але спроба воскресити телерупор Медведчука буде.

    Реклама на dsnews.ua