• USD 27
  • EUR 32.8
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Вадим Денисенко: Зеленський давно прийняв рішення балотуватися на другий термін

Своїми враженнями від пресконференції Володимира Зеленського з "ДС" поділився директор Українського інституту мабутнього Вадим Денисенко

Вадим Денисенко
Вадим Денисенко
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Свою підсумкову прес-конференцію Володимир Зеленський почав з довгої вступної промови про свої досягнення навпіл з новим відосиком. Це відповідає очікуванням тих, хто ще готовий за нього голосувати? Їх і під час наступної президентської кампанії можна буде купити красивою картинкою?

В.Д. Треба починати з того, що це було достатньо нудно, якщо говорити про вступну частину, в якій президент згадав про відроджуване авіабудування (пресконференція проходила на заводі «Антонов»). З одного боку, ті, хто розбирається в авіабудуванні (а таких мало), знають, що завод на сьогоднішній момент де-факто не має керівника. З іншого боку, в Україні було два спеціалісти, які реально розуміли, як побудувати літак, вони зараз вже не працюють на заводі з різних обставин, в тому числі тому, що їх вижило керівництво цього заводу.

Тому треба розуміти, що з точки зору символіки у Зеленського придумали все правильно, але було б важливіше, якби вони показали щось більше, ніж просто фюзеляж літака. Ми чітко повинні розуміти, що на другому році повноважень президента він не може показати такого об’єкта, яким можна було б пишатися.

«ДС» Вибір майданчика, паралелі між недобудованим літаком «Мрія» і мрією і перспективами України — це вдалі рекламні рішення?

В.Д. З точки зору обивателя, я думаю, що ніхто так глибоко копати не буде. Це було не хороше і не погане, це було посереднє рішення — на три з плюсом або на чотири з мінусом, як на це подивитися.

«ДС» Навіщо Зеленський у виступі багато часу присвятив розповіді, як влада готується до 30-річчя незалежності?

В.Д. Для нього 24 серпня — це така символічна дата, він на неї покладає дуже багато сподівань і вважає, що завдяки «Кримській платформі» зможе перезавантажити «Мінський» і «Нормандський» формати, з одного боку. З іншого, ключові слова, які він говорив — це те, що «я будую країну з нуля», це було повторено кілька разів. Мовляв, до нього нічого не було, і тільки Зеленський почав щось робити — тобто нинішній президент показує, що є зовсім іншим, і лише на 30-му році Незалежності тільки завдяки йому земля почала крутитися.

Реклама на dsnews.ua

«ДС» Чому Зеленський кілька разів повторив, що рішення про другий термін ще не прийняте? Воно насправді не прийняте?

В.Д. Я вважаю, що він давно прийняв це рішення, він хоче балотуватися на другий термін, але це просто такий жанр політичної гри. Не може ж він за три роки до виборів сказати, що я буду висуватися. Тому на це не треба звертати увагу. З моєї точки зору, він робить все для того, щоб вдруге балотуватися.

«ДС» Чи вдалося Зеленському прикритися Медведчуком від бідності, Коломойського та іншого? Це було переконливо?

В.Д. Від питання бідності він прикривався попередниками, тут було два головних меседжі. Перший: в усьому винні попередники і я будую Україну з нуля, тому треба всім потерпіти і почекати. З іншого боку, він багато уваги приділив закону про олігархів — на нього президент зараз ставить, як на ключовий механізм підняття свого рейтингу. Він дав дуже жорсткий посил Ахметову, хоча це можна було показати набагато красивіше. Справа в тому, що залізна руда зараз коштує більше $200, а станом на сьогоднішній день собівартість видобутку руди становить $9 плюс транспортування $5, плюс якісь там корупційні речі, тобто загалом собівартість близько $20. Україна видобуває 70 млн тон руди, множимо на $180 маржинальності і розуміємо, які величезні гроші зараз заробляють найкрупніші гравці на цьому ринку, а це Ахметов, Жеваго, Пінчук, Новинський і кілька людей дрібніших. Якби він пояснив цю історію, все б заграло зовсім інакше.

Окрім того, президент почав говорити, що наступного тижня буде оприлюднено проект закону про деолігархізацію. Якщо в людини є певні статки (що таке певні статки — це для мене загадка), політичні впливи і ЗМІ, то ця людина вважається олігархом. Далі вона повинна позбутися, я так розумію, ЗМІ і якимось чином позбутися політичних впливів — це для мене теж поки що не до кінця зрозуміло. Ось є, наприклад, Віктор Балога, людина, яка контролює певну територію на Закарпатті, має підтримку місцевих ЗМІ, а також є депутатом парламенту і має там певний вплив. От він вважається олігархом? Для мене повна загадка, яким чином це буде визначатися.

Загалом, треба буде дивитися проект закону, але, судячи з усього, в ньому будуть два ключових посили. Перший — це переписування ЗМІ на когось, але у зв’язку з тим, що у нас всі телеканали є збитковими і дотаційними, в цій ситуації хтось буде (ті ж самі олігархи) робити дотації на свої телеканали. Другий — на телеканалах з’явиться певний менеджмент від Банкової, так звані «смотрящіє» — визначені люди з відповідними темниками. Схоже, таким чином буде відбуватися деолігархізація ЗМІ, а з іншого боку будуть відбуватися процеси, пов’язані з антимонопольним законодавством. І, очевидно, пройде певний перерозподіл власності.

Треба розуміти, що правила гри будуть встановлюватися в ручному режимі і кожен день вони будуть нові. Зокрема, хотів би звернути увагу всіх на те, як зараз розвивається ситуація по «Мотор Січі», де підозру пред’явили першому керівнику Фонду держмайна, який в 1993 році дав дозвіл на приватизацію. Строки давності всі пройшли, але я не здивуюся, якщо завтра буде сказано, що такий-то об’єкт був неправильно приватизований, і так далі. Насправді, це відкривається новий ящик Пандори, з яким поки що більше питань, ніж відповідей.

«ДС» Зеленський продовжує «хотіти» миру і закінчення війни, і стверджує, що Україна не має іншого шляху, ніж домовлятися з Путіним. Чи можна виграти другу президентську кампанію з такою позицією?

В.Д. З такою позицією можна виграти будь-яку президентську кампанію. Питання в тому, чи повірять в це. Для мене важливим є те, що президент збирається робити референдум по Донбасу. Він правильно сказав, що до референдумів потрібно ставитись дуже обережно. Хто хоч трохи займався політологією, розуміє, що референдум — це «ядерна зброя». Це ж стосується і питання Донбасу. Тому що питання Донбасу — це зміни до Конституції, з затвердженням чи незатвердженням Мінського формату. Я дуже боюся референдумів з непрогнозованим для країни результатом.

«ДС» Яке ваше загальне враження? Зеленському вже краще вдається роль турботливого батька нації, ніж рік тому?

В.Д. По загальним враженням є декілька важливих аспектів, на яких треба наголосити. Перший, чи не найважливіший, пов’язаний з Кличком. Йому був дан дуже чіткий меседж, який звучав приблизно так: «твоє оточення є корупційним». Де-факто він назвав їх усіх корупціонерами.

Судячи з усього, далі продовжаться наїзди на оточення Кличка і на київську владу, меру було вказано, що він неправильно себе поводить. По суті цей меседж можна розцінювати і трактувати так : «або ти перестаєш займатися дурницями і тихенько підеш, або ми тебе підемо з цієї посади, або готуйся до серйозної кримінальної війни».

Ще один аспект, на який треба звернути особливу увагу, — це заява Зеленського, яку він висловив наприкінці заходу: він сказав про те, що знає, куди рухається, і не повертається назад. В принципі, він був недостатньо переконливим, досить плутано формулював свої речення, видно, що йому тяжко давалася ця пресконференція. Але в той же час у внутрішніх посилах, які він давав, відчувається достатня впевненість в собі. Це стосувалось як олігархів, так і зовнішнього світу. У відповідях на питання про Коболєва він дуже чітко дав зрозуміти, що всі внутрішні питання він збирається вирішувати сам і не збирається консультуватися з тих чи інших кадрових рішень. Це один із найважливіших посилів, який багато хто, можливо, не помітив.

    Реклама на dsnews.ua