• USD 39.5
  • EUR 42.1
  • GBP 49.3
Спецпроєкти

Віктор Небоженко: Якщо "слуги" не дочекаються конвертів — голосувати їх ніхто не змусить

Про причини нестабільного голосування монобільшості за ініціативи влади "ДС" поговорила з політологом Віктором Небоженком

Віктор Небоженко
Віктор Небоженко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Вийшовши з канікул, монобільшість у Верховній Раді несподівано провалила кілька важливих для Банкової голосувань. Так, депутати не підтримали створення ТСК для перевірки діяльності уповноваженої Ради з прав людини Людмили Денісової. Не набрала 226 голосів пропозиція включити до порядку денного президентські законопроєкти про подвійне громадянство та економічний паспорт українця. В Офісі президента знову проблеми з управлінням "слугами"-депутатами?

В.Н. Ні, все пояснюється досить просто. "Слуги" трохи витратилися, їм треба поповнити свої запаси після тривалого відпочинку за кордоном, тут немає жодного важливого політичного моменту. Відповідно, поки ситуація з "конвертним" фінансуванням депутатів монобільшості не вирішиться (а їм нібито вже місяць затримують виплати), картина з голосуваннями будь-яких важливих для Зеленського та Єрмака ініціатив залишатиметься такою самою. Все дуже прозаїчне, "вранці гроші — увечері стільці".

"ДС" Які у Зеленського та Єрмака є варіанти посилити дисципліну у фракції, крім горезвісних конвертів з готівкою ?

В.Н. Вони не можуть запропонувати більше нічого. Зважаючи на все, для монобільшості не залишилося жодних інших стимулів. Адже на Банковій ідеї та пропозиції своїх же депутатів нікого не цікавлять, і вже давно. Хоча одразу після їхнього приходу до влади, навіть ще рік тому, все було зовсім не так — були "слуги" з очима, що палали, які вірили, що можуть щось змінити.

Тобто чим далі слабшатиме влада і падатиме рейтинг президента Зеленського, тим частіше його Офісу доведеться спиратися на купівлю голосів народних депутатів парламентської більшості. Адже багато хто з тих, хто завдяки Зе-команді випадково потрапив у політику, до парламенту, більше ніколи до неї не повернуться, і тому хочуть максимально забезпечити себе у фінансовому плані на майбутнє.

"ДС" Не голосували за проєкти влади і сателіти монобільшості — групи "Довіра" та "За майбутнє". Люди Коломойського та Веревського з Хомутинником чекають на якісь нові цікаві пропозиції від влади в новому році?

В.Н. Безперечно. Економічна ситуація погіршується, і це відбивається у тому числі на бенефіціарах згаданих вами груп — Андрія Веревського, Віталія Хомутинника, Ігоря Коломойського, його компаньйона Ігоря Палиці, страждає їхній бізнес. Відповідно, вони чекають не якихось, скажімо, посад, а цілком конкретних економічних преференцій від влади, на кшталт дешевого газу, яким уже користуються структури Косюка та Веревського. Більше пільг, дотацій, сприяння — саме це тільки потрібно олігархам, які стоять за "Довірою" та "За майбутнє". Саме за таким принципом вони працювали з Банковою завжди, і прізвище керівника ОП чи самого президента для них не має жодного значення.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Об'єднання Разумкова з часу своєї реєстрації поповнилося лише двома депутатами. Чому такий скромний прогрес і наскільки існування цього об'єднання заважає Банковій керувати своїми депутатами ?

В.Н. Управляти "слугами" об'єднання Разумкова Банковій не заважає, тому що його представники не надто йдуть проти течії. Саме тому поки що це МФО не розширюється, попри початковим прогнозам його засновника та деяких коментаторів. Колишній спікер досі не позиціонував себе, не розкрив, а чим він та його люди, власне, відрізняються від "слуг". Сам Разумков від того ж Стефанчука відрізняється хіба серйозністю напоказ, та ще, може, тим, що таки прийшов у Раду з політики, а не з КВК.

Тобто причина скромного прогресу зовсім не в тому, що колишній спікер не може, скажімо, знайти фінансування, спонсора. У зв'язку з цим, як відомо, часто згадують Ахметова — мовляв, він вирішив підтримати Разумкова. Але наші олігархи завжди розкладають яйця в різні кошики, і ставку тільки однозначно на Разумкова ніхто, звичайно, робити не буде. Поки що проєкт "Розумна політика" не злетить, якось особливо помітно заважати Банковій він не зможе.

    Реклама на dsnews.ua