• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Вірусолог Алла Мироненко: Новий локдаун може не знадобитися

Про третю хвилю коронавірусу в Україні та можливий локдаун "ДС" розповіла вірусолог, доктор медичних наук Алла Мироненко

Алла Мироненко
Алла Мироненко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Світ знаходиться в епіцентрі третьої хвилі пандемії COVID-19. Кількість хворих коронавірусною інфекцією зростає з кожним днем, збільшується число померлих. Голова Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Адан Гебреісус заявив, що однією з основних причин зростання захворюваності ВООЗ вважає штам "дельта". Експерти прогнозують, що він буде домінуючим штамом COVID-19 в багатьох країнах світу, зокрема в США, Великобританії та в деяких державах Європи. В Україні ж третя хвиля тільки почалася. На думку експертів, вона триватиме до зими.

Як тільки зростання захворюваності COVID-19 почало рости, голова МОЗ Віктор Ляшко і головний санітарний лікар Ігор Кузін заговорили про локдаун, назвавши листопад відправною точкою для можливого введення карантину.

Поки листопад не настав, Кабінет Міністрів поспішив внести зміни в карантинні правила. Тепер українці при наявності COVID-сертифікатів зможуть обійти більшість обмежень у "жовтих" і "червоних" зонах. Нові правила передбачають, що COVID-сертифікат буде мати дві варіації — "жовту" і "зелену", а також містити інформацію про вакцинацію, негативний тест або одужання від коронавірусу. При цьому "жовтий" сертифікат означає, що людина отримала тільки одне щеплення, а "зелений" — що вона пройшла повний курс вакцинації. Сертифікати будуть мати кольорові позначки виключно в цифровому форматі.

Навчальні заклади — вузи і школи — в "жовтій" зоні зможуть працювати при наявності не менше 80% працівників з "жовтими" або "зеленими" COVID-сертифікатами. У разі введення "червоної" зони в регіоні навчальні заклади будуть працювати тільки в тому випадку, якщо 100% працівників мають "зелений" COVID-сертифікат.

З приємного, обмеження "червоного" рівня не будуть застосовуватися при наявності "зеленого" COVID-сертифікату. Тобто люди, які вже отримали дві дози вакцини, зможуть спокійно працювати, відвідувати ресторани, кінотеатри, музеї.

І як вишенька на торті — власникам "жовтого" або "зеленого" сертифікатів при перетині кордону не потрібно буде проходити самоізоляцію. Нововведення стосується і людей, які прибувають з тимчасово окупованих територій.

Поки українці тиждень чекатимуть вступу в силу цих нововведень, "ДС" розпитала вірусолога, доктора медичних наук, завідувачку відділом респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. В. Громашевського НАМН України Аллу Мироненко про те, чи так необхідний локдаун, яким періодично лякають нас чиновники.

Реклама на dsnews.ua

"Давайте міркувати логічно й рахувати, — пропонує вірусолог. — В Україні були дві потужні хвилі коронавірусу — зимова, викликана класичним "китайським" штамом, і весняна, яку викликав "британець", коли навесні 2021 року, в березні-квітні, за добу фіксували понад 20 тис. інфікованих. Якщо вірити офіційній статистиці, в результаті після двох масштабних сплесків захворюваності COVID-19 у нас перехворіли 2 млн 317 тис. осіб. Але оскільки офіційна статистика не враховує перехворілих безсимптомно, а також людей, що знаходяться в регіонах, де немає такої кількості лабораторій, як у великих містах, а значить — і широкого доступу до тестів, то цю цифру краще помножити на п'ять. І приблизно отримаємо 11 млн 500 тис. перехворілих. До них додаємо ще тих, хто, за даними Центру громадського здоров'я, в осінньо-зимовий період перехворіли респіраторними хворобами і це був точно не грип — а це 17% населення країни. І якщо взяти за основу, що зараз на території України проживає приблизно 38 млн чоловік і відняти 17% перехворілих якимись респіраторними захворюваннями, то отримаємо цифру в 6,4 млн. Додаємо і отримуємо 16 млн 906 тис. перехворілих українців. Додаємо до них тих, хто вакцинувався, — це ще плюс 6 млн. І в результаті бачимо, що 22 млн 906 тис. чоловік — а це понад 60% населення України — мають вже імунітет від COVID-19. Такі нехитрі підрахунки показують, що, швидше за все, і ми це точно побачимо, третя хвиля не буде такою масштабною, як попередні дві, і ніякий локдаун не знадобиться".

Як правило, суворі обмеження вводять, коли починається колапс в медичній системі, каже Мироненко. Як було цієї весни, коли в лікарнях, які приймали хворих на коронавірус, не було місць, не вистачало кисню, лікарі валилися з ніг від втоми, а карети швидкої допомоги стояли в чергах, щоб заїхати в клініки. Поки ніяких передумов для цього немає. Наприклад, в Київській міській лікарні № 4, яка приймає хворих на коронавірус, з передбачених 53 ковідних койкомісць зараз зайнято 38. Зараз крім 4-ї лікарні ковідних хворих приймають Червоний хутір і Олександрівська лікарня. За словами Мироненко, ніде поки що не відчувається брак місць.

За останню добу в Україні зафіксували 3332 нових підтверджених випадки коронавірусної хвороби COVID-19. Це практично в три рази більше, ніж день тому, коли офіційно було підтверджено 1205 випадків захворювання. За прогнозами експертів Центру економіки охорони здоров'я Київської школи економіки (KSE), такий тренд продовжиться, а темпи будуть прискорюватися через нові локальні центри спалаху. У найбільшій зоні ризику зараз знаходяться чотири регіони — Чернівецька, Львівська, Волинська та Тернопільська області.

При цьому українці, як і раніше, не поспішають вакцинуватися. Упродовж минулої доби зроблено 133 тис. 977 щеплень. Другу дозу вакцини отримали всього 4 млн 884 тис. 904 людини. На думку експертів МОЗ, ситуація в країні залишається стабільно напруженою: у будь-який момент захворюваність може збільшитися. Тому сподіватися на те, що новий локдаун введений не буде, все ж не варто — швидше за все, карантинні обмеження цієї осені нас не обійдуть стороною.

    Реклама на dsnews.ua