• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Віталій Бала: Безуглу призначили на роль цапа-відбувайла у "Вагнергейті"

Про нові повороти у "Вагнергейті" та майбутнє скандалу "ДС" поговорила з директором Агентства моделювання ситуацій Віталієм Балою

Віталій Бала
Віталій Бала / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Голова ТСК по "Вагнергейту" Марʼяна Безугла представила "проміжні висновки" комісії. У них провина за невдачу "спецзаходу" повністю покладається на звільнене керівництво спецслужб. На кого в першу чергу розраховані такі висновки — внутрішньоукраїнського адресата, чи вони спрямовані назовні?

В.Б. Все, що відбувається, більше схоже на фарс, а не на роботу тимчасової слідчої комісії. Можливо, це розраховано на двох людей, які сидять на Банковій. А наші зовнішні партнери, які, зокрема, отримують інформацію зі своїх посольств в Україні, все знають і розуміють. Щоб публікувати це, треба не поважати людей, які працюють у згаданих посольствах і готують інформацію для своїх країн. Тому розраховувати, що та дурниця, яка озвучується керівницею ТСК, буде нормально сприйматися, безглуздо.

Це треба враховувати, бо, по-перше, це репутація держави на міжнародній арені, і нам ще доведеться повертати довіру партнерів. По-друге, причетні до цієї справи мають понести покарання, щоб у майбутньому керівник будь-якого рівня перед тим, як щось таке зробити, гарно подумав.

"ДС" Тобто, на вашу думку, комісії Безуглої не вдається технологічно каналізувати "Вагнергейт"? Всі ці історії, що борт спочатку збиралися садити в Туреччині, а не в Києві, що це була не спецоперація розвідки, а "робота по документуванню участі російських військових і найманців у війні проти України" і так далі?

В.Б. Так, не вдається. Висновки комісії, на мою думку, не мають жодного значення. Рівень довіри всередині країни є нульовим, влада забрехалась, а керівник комісії встигла наговорити всіляких нісенітниць. Вона відробляє поставлене владою завдання, як може, в силу своїх компетенцій. Тут більше нічого пояснювати.

"ДС" Чи можуть щось змінити або на щось вплинути свідчення колишнього начальника Головного управління розвідки Василя Бурби, з урахуванням складу ТСК і настроїв в провладній монобільшості? Навіщо потрібно було створювати навколо цього свідка зайвий резонанс, закриваючи і переносячи засідання ТСК?

В.Б. До того часу, поки не почнеться розгляд цієї справи в суді, це просто спроба створити димову завісу і замилити всім очі, якимось чином викрутитися та змістити акценти. Нічого спільного з реальним вивченням справи це немає. Думаю, що влада взагалі не очікувала, що Бурба прийде на засідання. Їх сценарій був зламаний, на Банковій не встигли зорієнтуватися. Крім того, Безуглій, очевидно, не дали з цього приводу ніяких серйозних тез, які вона мала озвучити.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Безугла стверджує, що іноземні розвідки не були в курсі підготовки операції і тим більше не допомагали Україні. Це виставляє брехуном Зеленського, який в інтервʼю Мосейчук 24 червня говорив — "Це точно не була наша операція. Я точно розумію, що ідея цієї операції — ідея інших країн, і те, що Україну максимально затягували в це питання". Це заявляється на прохання наших західних партнерів? Щоб усілякі CNN менше цікавилися у Вашингтоні, чим їх спецслужби займаються в інших країнах?

В.Б. Так, Зеленський говорив абсолютно протилежні з Безуглою речі. Гадаю, це ще раз показує рівень компетентності влади, наскільки адекватно вона реагує на те, що відбувається, і яке буде відлуння від її ж заяв. Не знаю на кого це розраховано, напевно, на якихось ідіотів. Разом з тим, не думаю, що рівень довіри Вашингтону до Офісу президента такий, щоб США зверталися до нас з такими проханнями, як ви припустили. Хіба що на рівні діалогу розвідок такого не можна виключати.

"ДС" Якщо допустити, що абсолютно праві ті експерти, які говорять про злив інформації в РФ після наради у Зеленського, і з урахуванням того, що ніхто з її учасників не поніс ніякого покарання, чи можна говорити, що наші західні партнери готові перегорнути сторінку і більше не дорікати Зеленському цією історією?

В.Б. Якби це було так, я сумніваюся, що зʼявилося б розслідування CNN. Звісно, це непрямий доказ того, що ніхто на Заході не забув історію з "Вагнергейтом", але все, що пов'язане з розвідкою, — таємно, відповідно, і прямолінійного звʼязку шукати не варто.

"ДС" На вашу думку, на які бонуси розраховує Безугла після відпрацювання досить неприємною ролі глави скандальної ТСК? Можливо, зайняти посаду Венедиктової?

В.Б. Думаю, що рішення чинної влади щодо призначення керівника ТСК з точки зору здорового глузду важко пояснити. Адже це людина, яка не має відношення до питань розвідки, а ця справа є Ахіллесовою п'ятою діючої влади, без перебільшення, це питання міжнародного характеру. В мене враження, що її призначили на роль цапа-відбувайла. Щоб у разі чого можна було повісити на неї певні речі, якщо ситуація піде у небажаному напрямку, мовляв, що з неї візьмеш.

    Реклама на dsnews.ua