• USD 36.4
  • EUR 39.8
  • GBP 45.9
Спецпроєкти

Віталій Бала про те, як ОПЗЖ з Фірташем просуватимуть тему нейтралітету України

Чи стане теза про нейтралітет України для проросійських сил замінником тези про дружбу, "ДС" поговорила з політологом Віталієм Балою

Віталій Бала / life.znaj.ua/ скриншот
Віталій Бала / life.znaj.ua/ скриншот
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Дмитро Фірташ написав статтю про Україну як нейтральну Швейцарію, Юрій Загородній та Нестор Шуфрич з ОПЗЖ зареєстрували проект закону про позаблоковий статус України — п'ята колона отримала якісь нові інструкції від кураторів з Москви?

В.Б. Стосовно кураторства — тут така підозра, звичайно, є. Такі заяви виглядають дуже підозріло. Ми вже були позаблоковими і мали нейтральний статус, та коли Росія на нас напала — це нам абсолютно не допомогло. А у зв’язку з тим, що Росія виставила певні вимоги до США і НАТО стосовно неприйняття України до Альянсу, ми побачили, що люди, які роблять такі публічні заяви — як мінімум є агентами впливу РФ. А за великим рахунком, наші спецслужби мали б розібратися, чи ці люди мають якісь зв’язки зі спецслужбами Росії.

"ДС" Чи можна говорити про те, що теза про нейтралітет України стане для ОПЗЖ та інших подібних партій замінником або, швидше, підсилювачем тези про дружбу з РФ?

В.Б. Таким партіям, насправді, дуже сприяє поведінка чинної української влади. Зараз маємо ситуацію, коли при владі випадкові люди, які довели до того, що, попри заяви Джо Байдена, інших західних очільників, мовляв, наші справи без України не обговорюватимуться — все насправді зовсім не так. Нас просто ставлять до відома щодо прийнятих стосовно України рішень, і це є "заслугою" чинної влади.

Враховуючи, що чинна влада все так зробила, від ОПЗЖ з’являється інша теза. Вони кажуть, мовляв, для того, щоб за нас ніхто не вирішував, не було зовнішнього управління і таке інше, давайте будемо нейтральними, а отже — незалежними. Тому така теза дійсно може бути замінником колишнього програмного положення про дружбу з Росією.

"ДС" Яка частина українського суспільства готова підтримати такий геополітичний вектор зараз та з яких причин?

В.Б. Це буде частина, яку показує нинішня соціологія — максимум 15%. Такі люди є, бо тут йде певна маніпуляція питанням миру. Насправді, 99,99% людей в Україні виступають за мир, і, можливо, є якась одна сота романтиків, які хочуть воювати. Але цю маніпуляцію "за мир", як колись була маніпуляція "за дружбу", певна частина буде підтримувати.

Реклама на dsnews.ua

Все залежить від того, як інші політичні сили будуть це спростовувати і коментувати. Адже аргументація з боку проросійських сил не витримує жодної критики — коли Росія на нас напала, ми були в позаблоковому статусі і це, підкреслю ще раз, нам не допомогло.

"ДС" Чи потрібно "слугам народу" та патріотичним опозиційним партіям розгортати інформаційні кампанії, щоб пояснювати українцям, чому аргументи прихильників нейтралітету несприйнятні за нинішніх обставин?

В.Б. Думаю, навряд чи варто приділяти серйозну увагу таким заявам, чи то пак мантрам того ж Фірташа або представників ОПЗЖ, які спрямовані на свій електорат, це ясно. І така робота їхні позиції навряд чи змінить. Владі та іншим політичним силам потрібно акцентувати на тому, що Росія — наш ворог, який щодня вбиває українців. Цей меседж, який має звучати постійно, здатний нівелювати провокаційні закиди проросійської опозиції.

    Реклама на dsnews.ua