• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Віталій Бала: Якщо Дубінського виключатимуть, ми нарешті побачимо справжню кількість "слуг Коломойського"

Про скандал із виключенням підсанкційного "слуги" олександра Дубінського з фракціїї "Слуги народу", його наслідки для депутата і президента та вигоди, які від цього матиме Ігор Коломойський, "ДС" поговорила з директором Агентства моделювання ситуацій, політологом Віталієм Балою

Віталій Бала
Віталій Бала / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Ситуація з Олександром Дубінським, на якого накладені американські санкції, продовжує розвиватися. На засіданні фракції "Слуги народу" він відмовився виходити з неї добровільно на вимогу президента, більше того, днем пізніше він порадив Володимиру Зеленському звільнити посаду президента України. Якщо президент таки покаже силу, і Дубінського виженуть, чи вийдуть слідом за ним кілька десятків депутатов, розваливши монобільшість?

В.Б. По-перше, конфлікт, який є у Дубінського з чинною владою, тепер вийшов на рівень особистого конфлікту з Зеленським, а президент досить чутливо реагує на такі речі, це справді може його зачепити. Напевно, слід очікувати тепер якихось дій від Зеленського, особливо якщо ми говоримо про відеозвернення та ролики, які були основною вдалою технологією для президента, це його поле.

По-друге, цим роликом Дубінський, як кажуть політтехнологи, "грюкнув дверима", щоб почати свою окрему політичну карʼєру. Можливо, відповідне рішення і прийнято, щоб вивести ситуацію максимально в публічний простір, що дає великі плюси Дубінському і мінуси Зеленському, адже вони фактично стають рівноправними дискутантами. Втягнення президента в цю дискусію особисто було помилкою — безпосередньо вирішувати ситуацію мав би не він.

"ДС" Чи можуть "Голос" і "Довіра" поодинці або й разом підставити Зеленському плече в такій ситуації? Можливо, вони отримають за це якісь посади в коаліційному уряді?

В.Б. На мою думку, ситуація говорить про те, що Коломойський пішов ва-банк, тут не йдеться про якусь коаліцію у випадку формального розвалу монобільшості. Якщо ми говоримо про можливі дочасні вибори, то якась соціологія, мабуть, дає сподівання Коломойському на збільшення свого впливу в парламенті. Це певною мірою є запобіжником від тих негараздів і проблем, які його чекають після приходу до влади нової адміністрації у США. Тобто зовнішні фактори можуть вплинути на внутрішню політику і привести до позачергових виборів Ради.

Якщо буде публічне виключення Дубінського — фактично будемо мати момент істини відносно монобільшості і "Слуги народу". Тут є один нюанс достатньо серйозний: з тих депутатів, які орієнтуються на Коломойського, переважна більшість навряд чи буде в наступному скликанні, і це може вплинути на їх рішення. Мова йде про те, як проведуть перемовини у президента з такими депутатами, що їм пообіцяють. Якщо йдеться про списочників, то проблеми з цим не буде — згадайте, як Томенка й Фірсова позбавили мандату у минулому скликанні. Якщо йдеться про мажоритарників — залежить від того, скільки з них підуть на конфронтацію. В будь-якому разі, якщо Дубінського таки виключать з фракції, то ми нарешті побачимо реально ту кількість депутатів, які є "слугами Коломойського", адже називають різну кількість, і 30, і 40, і більше депутатів.

"ДС" Цього тижня в уряді може зʼявитися новий віцепремʼєр, Юрій Вітренко. Якщо Дубінський усе-таки вийде з фракції сам, чи може Ігор Валерійович обміняти це на призначення Вітренка, а потім і його потенційне премʼєрство?

Реклама на dsnews.ua

В.Б. Насправді, ідею призначення Вітренка підтримує сам Зеленський, тому у нього тут протиріч з Коломойським немає, якщо вважати Вітренка саме сферою впливу цього олігарха, хоча тут ще є питання. Тому Дубінський в такій схемі не може біти "розмінною монетою", яку можна використати, щоб вирішити внутрішні протиріччя та зменшити напругу, яка, поза всяким сумнівом, ще виллється у різноманітні конфлікти та спровокує подальше зниження рейтингу влади. 

    Реклама на dsnews.ua