• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Віталій Бала: Вибори в Харкові могли призначити тому, що Терехов не може втримати владу

Про майбутні вибори мера в Харкові, найвірогідніших кандидатів та їх можливі альянси «ДС» поговорила з директором Агентства моделювання ситуацій Віталієм Балою

Віталій Бала / radiosvoboda.org
Віталій Бала / radiosvoboda.org
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Рада призначила вибори в Харкові на 31 жовтня. Чому раптом Офіс президента перестав влаштовувати Терехов у статусі в. о. мера? Кейс Луцька показує, що у нас місто може і три з гаком роки жити без обраного мера…

В.Б. Я думаю, що не зовсім коректно порівнювати Луцьк і Харків. Враховуючи, що Харків промислово потужний центр, а також кількість людей, які там проживають. А ще і те, що він знаходиться дуже близько до зони військових дій. З точки зору стратегічних інтересів країни дуже важливо, щоб Харків мав свого очільника, при якому влада б не розбалансувалася. І як би ми не відносилися до Кернеса, але він тримав владу в своїх руках і в тій чи іншій мірі виконував роль, яка у період Революції гідності, а потім під час війни, об’єктивно сприяла тому, що не відбулося "Харківської народної республіки". В Харкові дуже багато інтересів впливових людей, на відміну від Луцька, де є конкретна група, яка домінує над усіма.

Можна припустити, що Терехов насправді не справляється з утриманням влади, і це є однією з причин рішення провести вибори та спробувати акумулювати владу в одному центрі впливу. З іншого боку, рішення про вибори — це компроміс між Офісом президента та впливовими харківськими групами. Та лише згодом можна буде зрозуміти, в чому він полягав.

«ДС» Чи може бути у «слуг народу» свій кандидат в мери не для галочки?

В.Б. Я думаю, що важко зараз уявити людину, яка б могла виступити від «Слуги народу»  і реально претендувати на перемогу. Бо якщо взяти перші чотири прізвища, які так чи інакше фігурують в соціологічних опитуваннях по Харкову, то навряд чи хтось крім них на щось може претендувати. Це Терехов, Добкін, Фельдман та Ярославський. Мені важко уявити, хто за межами Харкова чи в самому Харкові може бути більш потужним кандидатом і претендувати на перемогу.

Два основних кандидати — це Терехов і Добкін. Але до жовтня досить багато часу і поки невідомо, чи захочуть Ярославський або Фельдман втрутитись в серйозну боротьбу, чи все-таки будуть досягнуті якісь домовленості, вони когось підтримають і тим самим збільшать його шанси перемогти на виборах.

«ДС» Тобто Добкін здатний зіпсувати Терехову мерську кампанію аж до програшу? Хто і на яких умовах може підтримати Добкіна? Наприклад, Коломойський, щоб тримати ОП в тонусі?

Реклама на dsnews.ua

В.Б. По-перше, Добкіну потрібна буде фінансова допомога для такої серйозної кампанії, бо він все ж був на певний період трохи відсунутий від всіх процесів і йому треба буде акумулювати ресурс, в першу чергу фінансовий. І людиною, з якою він домовиться, не обов’язково має бути Коломойський. По-друге, це технологічне питання — в який спосіб він буде вести цю кампанію. Раніше він робив заяви, в яких була ставка на достатньо обмежений проросійський сегмент, який навряд чи зможе забезпечити йому перемогу, бо так чи інакше всі кандидати будуть користуватися цим електоральним полем. Тобто Добкіну треба технологічно правильно вибудувати кампанію. А те, що в нього найбільші шанси перемогти Терехова з усіх кандидатів, я впевнений.

«ДС» Все ж таки — на чию користь може бути помітним вплив Ярославського?

В.Б. Це питання перемовин. Залежно від пропозицій, які він може отримати, чи його бажань, які зможуть задовольнити ті чи інші кандидати. І чи захоче він сам приймати участь, чи не захоче, наразі це гадання на кавовій гущі. Зараз якраз починається період серйозних кулуарних домовленостей, який буде тривати щонайменше декілька місяців, коли всі основні гравці будуть уважно спостерігати за ситуацією. Думаю, що буде з’являтися багато соціологічних досліджень, де ті чи інші кандидати будуть доводити потенційним спонсорам своїх виборчих кампаній і різним впливовим групам, що саме вони можуть перемогти. Тобто ми будемо свідками соціологічних змагань, які ми вже зараз бачимо, навіть на центральному рівні. Зараз говорити про те, буде помітним вплив Ярославського на виборах чи не буде, поки що професійно некоректно. Але якщо Ярославський підтримає певного кандидата, це йому, безумовно, додасть балів.

«ДС» Чи буде ОПЗЖ знову висувати Фельдмана і чи є у нього шанси?

В.Б. Ми сьогодні говоримо більше ніж за півроку до виборів і в цій ситуації обговорювати його шанси можна лише умовно. Головне — чи буде у нього таке бажання. І чи будуть йому створювати виборчий фонд або самому доведеться фінансувати власну кампанію. Якщо ОПЗЖ запропонує Фельдману фінансову підтримку — це одна справа. А зараз говорити про це просто так, думаю, несерйозно. Адже процес тільки почався і робити якісь далекоглядні висновки буде схожим на шарлатанство.

«ДС» Чи зможе якось помітно вплинути на хід мерської кампанії Юлія Світлична і її політична сила?

В.Б. Якщо Світлична захоче на вибори піти сама, то її політичні перспективи залежатимуть від рівня підтримки. Програш за малої підтримки покладе, можливо, край її політичній кар’єрі. Втім, процес тільки запущено і буде багато непублічних консультацій, домовленостей, результати яких ми побачимо згодом. Чи будуть основні впливові групи конкурувати або зійдуться на якійсь одній компромісній кандидатурі, з числа яких я не виключаю і Світличну. Лише тоді у неї буде шанс виграти вибори.

    Реклама на dsnews.ua