• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Віталій Бала: "Слуги" мислять гаманцем, коли відтерміновують українську озвучку сералів

Чому "слуги народу" не бояться псувати собі імідж непопулярними рішеннями щодо української мови, "ДС" поговорила з політологом Віталієм Балою

Віталій Бала / radiosvoboda.org
Віталій Бала / radiosvoboda.org
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Верховна Рада підтримала внесення до порядку денного засідання законопроекту №5554, що відтерміновує норму про українську мову в трансляції телесеріалів, рекламі й політичній агітації. Навіщо це «слугам» зараз, адже вже майже півроку триває «патріотичний розворот» Зеленського, з яким ця ініціатива ніяк не співвідноситься?

В.Б. «Слуги» хочуть бути всеядними, тобто подобатися різним частинам суспільства. В даному випадку тут ще питання телесеріалів, які приносять дохід великим телегрупам. При цьому ще й особисті якісь моменти, які пов’язані безпосередньо з Зеленським, яким сам прийшов з телеіндустрії, як і його команда. Представники власників найбільших телегруп просто могли вийти, умовно, на Єрмака, та просто попросити про послугу. Звісно, варіант-максимум для них був взагалі скасувати норму про обов’язковий дубляж, але там, певне, розуміли, що це, скоріше за все, не вдасться протягнути без великого шуму. А тут «всього-на-всього» відтермінування на якийсь час, яке, проте, дозволить заощадити певні кошти. Насправді ця ситуація демонструє просту річ — влада ставить особисті інтереси вище за національні інтереси України.

«ДС» Тобто Банкова досі мислить рамками індустрії, до якої раніше належала частина команди президента?

В.Б. Ні, вони мислять гаманцем. Це питання кишені, суто заробляння грошей.

«ДС» Невже в оточенні Зеленського або Єрмака нема людей, які б пояснили їм суперечність цієї ініциативи демонстрованій останні півроку політиці влади, яка хоче залучити на свій бік виборців центру та заходу країни?

В.Б. Я не думаю, що їм це насправді дуже важливо, коли стосується якихось особистих моментів.

«ДС» Під час голосування за включення до порядку денного сесії цього проекту кілька депутатів «Голосу» допомогли владі, проте потім почали відкликати голоси. Команда Кіри Рудик не вірить, що потрапить до наступного скликання, тому треба «кувати залізо, поки гаряче», чи вони могли помилитися від щирого серця?

Реклама на dsnews.ua

В.Б. Звісно, керівництво «Голосу» співпрацює з чинною владою. Неодноразово про це ходили різні чутки, вони періодично голосують разом з монобільшістю, ось і все. Недарма в партії розкол, пішов Вакарчук, Притула, і загалом непроста ситуація.

«ДС» Засідання профільного парламентського комітету, на якому мали розглядати проект, було зірване «Євросолідарністю» та групою її прихильників, партія почала активно піднімати цю тему «на щит». Вона може на цьому виграти певні електоральні бали, чи тема дражлива але вузька, і зараз вона не на часі на тлі іншого?

В.Б. Я думаю, що зараз це не дуже турбує громадян загалом. До того ж є пояснення, що це відтермінування, а не скасування озвучки, дубляжу та перекладу, попри те, що карантин, очевидно, продовжуватимуть ще не раз і не двічі. Якби це дуже турбувало українців, багато людей би вже вийшло на протести, наразі ми цього не бачимо.

«ДС» Як ситуація з ухваленням цього проекту загалом відобразиться на рейтингах влади та опозиції? Можуть її просто забути через деякий час після скасування карантину?

В.Б. Побачимо, соціологія покаже.

«ДС» Які взагалі шанси прийняття цього «антимовного», як його називають в опозиції, проекту, адже відповідна норма про дублювання має вступити в силу вже 16 липня? Чи встигнуть це зробити на нинішній сесії Ради?

В.Б. Поки я оцінив би шанси 50 на 50, адже вони ледве внесли зміни до порядку денного сесії, і голосів було впритик.

    Реклама на dsnews.ua