• USD 38.4
  • EUR 41.6
  • GBP 48.7
Спецпроєкти

Що чекає на Мураєва після закриття каналу "НАШ" - інтерв'ю з Віталієм Куликом

Який профіт після санкцій проти каналу Мураєва отримає Льовочкін та чому Банкова не дочекається бажаного ефекту, "ДС" поговорила з політологом Віталієм Куликом

Віталій Кулик / facebook.com/vitalii.kulik
Віталій Кулик / facebook.com/vitalii.kulik
Реклама на dsnews.ua

"ДС" "Канал Євгенія Мураєва "НАШ" потрапив під санкції РНБО та був закритий. Як це вплине на медіаполе? Зокрема, на рейтинги "Інтера", що орієнтується на проросійську аудиторію?

В.К. Частина аудиторії трьох телеканалів Медведчука, які тимчасово переорієнтувалися на "НАШ", дійсно переходитимуть на "Україна 24" та "Інтер". Але закриття "НАШого" — це не вирішення питання електоральної ніші, а питання медійної присутності політиків, "говорячих голів", які були присутні в ефірах закритого каналу.

Тепер вони будуть більшою мірою позбавлені трибуни. Але, говорячи про закриття медведчуківських каналів та каналу Мураєва, варто зауважити, що вони все одно не складали адекватної конкуренції "Прямому" чи "Україна 24". Тому закриття каналу "НАШ" дуже невеликою мірою переформатує медіаполе, майже не вплине на політичні вподобання та не сформує нові виклики.

Дещо втратить доступ до виборців партія "Наші", але навряд чи це знизить рейтинг ОПЗЖ чи вплине на ситуацію на користь "слуг" за рахунок перетоку симпатій від ОПЗЖ. Це не означає, що всі підуть на "Інтер" чи "Україну 24". Ці канали мають своїх глядачів, які як правило дивилися два канали — "НАШ" і "Україну 24", або якийсь російський канал і "НАШ". Тепер вони будуть дивитися російські канали, можливо "Україну 24", і то під питанням. Перерозподілу симпатій, як на це розраховує влада, не буде.

Думаю, "слуги" закриттям каналу вирішили питання наявності медіамайданчика, де постійно лунала жорстка критика влади, на яку вони не встигали реагувати. Канал "НАШ" давав можливість висловитися окремим топ-блогерам, опозиційно налаштованим. Владі, звісно, це не подобалось, їй доводилось ще й відбивати хвилі атак "Телеграм"-каналів, тому прийняли рішення, що краще зачистити всі опозиційні майданчики, крім тих, які належать Ахметову і Порошенку.

"ДС" Кажуть, у санкціях проти каналу Мураєва зацікавлений Сергій Льовочкін. Чи може він, прибравши конкуренцію в медіаполі, відсунути Рабіновича та Медведчука до "нижчої ліги", відібравши у них партію?

В.К. Думаю, що у Льовочкіна одна проблема — у нього немає бійцівського пулу блогерів і "говорячих голів", які були у Рабіновича та Медведчука. Вони все ж таки формували таку групу, використовуючи її в різних модифікаціях для формування пропагандистських хвиль. У Льовочкіна є лише один "Інтер". Чи допоможе Льовчокіну закриття каналу прибрати медійну конкуренцію? Можливо так, в рамках свого пулу в ОПЗЖ. Але, як показує практика, їх фракція давно поділена, домовитись там не можуть те ж дуже давно, і на а даний момент якогось значного профіту Льовочкіну це не дасть.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Чи допоможе медійне посилення Льовочкіну в його меті стати єдиним провідником політики Москви в Україні?

 В.К. Ні, адже Віктор Медведчук хоча й втратив значну частину впливу, але все ще залишається контактером з Кремлем: там досі не довіряють Льовочкіну.

"ДС" Чи піде на співпрацю з Льовочкіним Ахметов, який посварився з ним ще у 2019 році? На яких умовах?

В.К. Як кажуть, ніколи не кажи ніколи. Якщо Льовочкін позбавиться Медведчука, то я не виключаю такої співпраці. Хоча Ахметов та Львочкін створили один одному багато незручних ситуацій, які, як правило, не вибачають в порядному товаристві, але серед наших олігархів це припустимо. Проте за яких умов це може статися, говорити ще зарано. Це стосується політичних розкладів перед майбутніми виборами: поки не сформована мотиваційна матриця, на що буде розраховувати Банкова, на який електоральний кластер орієнтуватиметься президент і його команда.

"ДС" Чому під санкції РНБО потрапив "НАШ", але не його власник Євгеній Мураєв — особливо з урахуванням повідомлень Держдепу США про роль Мураєва у російських планах щодо дестабілізації України?

В.К. Це була інформація британської розвідки, Держдеп США це підтвердив, але там формулювання було досить цікаве. Думаю, що сам Мураєв став жертвою цієї ситуації. Він найбільш договороздатний зі свого політичного середовища. Так склалося, що його телеканал почав генерувати наративи, які не "відкушували" від рейтингу ОПЗЖ, а почали грати проти Банкової. Якби його діяльність грала на розкол ОПЗЖ, Мураєв продовжував би залишатися у політичній грі і ніяких проблем би у нього не виникало.

Проте він опинився у ситуації, коли Банковій треба було прибирати його з медійного поля. Хоча великої користі це не принесе, адже влада могла б його використовувати, як зручного спаринг-партнера.

    Реклама на dsnews.ua