• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Віталій Кулик про розслідування Bellingcat щодо "вагнерівців" і масові протести

Новий анонс розслідування Bellingcat про "вагнерівців" та його вплив на внутрішню політику "ДС" обговорила з політологом Віталієм Куликом

Віталій Кулик
Віталій Кулик / facebook.com/vitalii.kulik
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Журналіст-розслідувач Христо Грозєв знову виступив з анонсом виходу розслідування Bellingcat про «вагнерівців» із зазначенням конкретних термінів. З урахуванням того, що всі попередні анонси про терміни не були виконані, навіщо нові? Чому б просто не викласти в один прекрасний день готовий файл?

В.К. Це зберігає інтригу, бо вимагає якоїсь рефлексії від Банкової. Можливо, в цьому зараз і полягає мета Грозєва — спровокувати Банкову на певні хаотичні дії, а оскільки з кризовими комунікаціями у керівництва Офісу президента є проблеми, то вони починають робити якісь помилки. Визнаючи протилежні речі, вони викликають ще більше недовіри до себе.

«ДС» Грозєв обіцяє текстову версію розслідування у вересні, короткий документальний фільм — коли-небудь після, а повноцінний фільм-розслідування — в січні 2022 р. У чому сенс такого розподілу текстового і відеоформатів?

В.К. Це питання більше до тих, хто займається випуском таких продуктів, до розслідувачів, які живуть медійною кон’юнктурою, розуміються на рекламі, на просуванні свого продукту. Наприклад, як Бігус з «плівками Медведчука». Розслідувачі викладають документи, якісь дані, зберігаючи інтригу, розкручуючи свій продукт, набираючи на переглядах на рекламі і т.д.

«ДС» «Ми зверталися до української влади за коментарями, але вони не відповідали. Ми чекали їх відповіді півроку. Але я вважаю, що вони зробили багато позитивних речей, щоб довести, що ця історія — помилкова, що вони не винні», — заявив Грозєв. Чи означає така оцінка, що у висновках розслідування не буде однозначних звинувачень на адресу Зеленського, Єрмака або когось ще з вищих посадових осіб?

В.К. Наскільки я пригадую розслідування Bellingcat, у них ніколи не було однозначних висновків та звинувачень. Вони використовують у розслідуваннях формулювання «це може бути», тобто однозначних висновків та прямих звинувачень та відповідних акцентів нема, навіть у фільмі про Навального звинувачення звучать від нього самого та дійових осіб розслідування. Я не очікую і в цьому розслідуванні однозначних висновків, а от фігуранти, які дають інтерв’ю, зокрема офіцери зовнішньої розвідки, контррозвідники українські, колишні депутати, політики, агенти НАБУ, як Євген Шевченко, чи Юрій Бутусов, як медійник, можуть собі дозволити чіткі звинувачення і розстановку акцентів. Що, скоріше за все, і буде зроблено у цьому фільмі.

«ДС» У чому полягатиме політтехнологічна функція підконтрольної Офісу президента парламентської ТСК, у віданні якої знаходиться в тому числі Вагнергейт, після оприлюднення розслідування Bellingcat?

Реклама на dsnews.ua

В.К. По-перше, фільм не надає усіх відповідей і, очевидно, грунтується на припущеннях. І якихось даних, що мають документальне підтвердження, у цьому розслідуванні, швидше за все, не буде. Завдання ж ТСК — робота з документами, вірогідність яких вона має підтвердити або спростувати. Був наказ, не було наказу, був дзвінок чи його не було. Є таємний документ, який відкриває провадження, чи нема, є накази зовнішньої розвідки чи нема, листування було або ні. Отакі предметні речі і є завданням ТСК, яка має право здійснювати парламентський контроль над діяльністю спецслужб і робити з цього висновки. Для цього депутатам і надано допуск до державної таємниці і до документів з грифом «Таємно».

По-друге, в ТСК є не тільки представники влади, хоча їх там більшість. Серед них є і ті, які критикують владу за Вагнергейт. І незалежно від результатів голосування вони можуть задекларувати свою окрему думку. Тому повною мірою використати ТСК, аби зам’яти скандал, владі не вдасться. Політичні та правові наслідки для влади мали б полягати в тому, що ТСК мала б внести до зали Ради свої висновки, але очевидно, що її підконтрольність Банковій не дозволить цій комісії бути ефективною. 

«ДС» Чи може вихід розслідування в будь-якому форматі серйозно вплинути на внутрішньополітичну обстановку в країні? Спровокувати серйозні протести?

В.К. Не думаю, що ця ситуація стане тригером якогось повстання, де люди б вийшли на вулицю з протестами. Це може призвести до невеликого зростання політичної напруги чи деякої радикалізації частини протестного середовища. Воно і так налаштоване проти президента, тому як електоральна фішка Вагнергейт уже не спрацює.

    Реклама на dsnews.ua