• USD 27.1
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Володимир Омельченко: Лукашенко справді може припинити транзит газу газогоном "Ямал — Європа"

Як міграційна криза отримала газовий вимір і в чому гра Путіна, "ДС" поговорила з директором енергетичних програм Центру Разумкова Володимиром Омельченком.

Володимир Омельченко/Центр Разумкова
Володимир Омельченко/Центр Разумкова
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Міграційна криза на білорусько-польському кордоні посилюється, і Олександр Лукашенко у відповідь на можливе закриття кордону з Польщею заявив, що перекриє постачання газу газогоном "Ямал — Європа". Його проєктна потужність – ні багато ні мало 32,9 млрд куб. м на рік. Чи спроможний Лукашенко виконати цю загрозу?

В.О. Думаю, сам він не здатний, лише за допомогою своїх східних партнерів. По суті, через нього Володимир Путін доносить меседж своїм європейським партнерам, щоб вони якнайшвидше сертифікували Nord Stream 2, поки не пізно. Інакше Європа може залишитись без газу, і Лукашенко налаштований рішуче.

Тобто це такий тонкий шантаж Володимира Путіна, який він здійснює через Лукашенка. Звісно, у Кремлі сидять цікаві люди, вони справді можуть дати команду Лукашенку припинити транзит газу, зробити це його руками. Проводиться спецоперація, а як вона задумана — плану, сценарію, мети та всіх тонкощів ми не знаємо, можемо лише здогадуватися.

"ДС" Якщо газогін таки зупинять, чи зможе ЄС перекрити нестачу газу з інших напрямків — північноафриканського, норвезького? Чи різко збільшити постачання ЗПГ?

В.О. Ні, через ці напрями не зможе. Це можна буде зробити лише за допомогою використання українського маршруту. Тут питання навіть не в потужностях цих напрямів, а в ресурсах. Є газогони, є LNG-термінали, а ресурсів немає.

"ДС" Чому немає ресурсів?

В.О. Частина з них вже законтрактована європейськими компаніями, але далеко не все. Решта ресурсів поділена між Китаєм, Індією, В'єтнамом, Південною Кореєю та іншими азіатськими країнами з Тихоокеанського регіону, а також Латинської Америки, де зараз зростає споживання газу.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Чи може ця загроза Лукашенка справді підштовхнути Брюссель не розширювати санкції? Чи, навпаки, слід очікувати різкішої реакції — у відповідь на шантаж?

В.О. Це, звісно, вже не енергетика, а чиста політика. Думаю, Європі варто було б досить жорстко відповісти. Бо якщо не введуть санкції, зокрема, можливо, проти "Белавиа" — Лукашенко відчує смак крові та йтиме далі. Тобто зараз він разом із Путіним тестує Захід на міцність: як далеко можна зайти, влаштовуючи провокації та погрожуючи. Залежно від відповіді ЄС вони далі розглядатимуть різні сценарії.

Як вирішать у ЄС — поки що незрозуміло. Але судячи з тональності останніх заяв європейців, поступатися Лукашенку поки що не мають наміру. ЄС лише розглядає можливість проведення переговорів з ООН та Білоруссю щодо репатріації мігрантів, що скупчилися на польсько-білоруському кордоні, через аеропорт Гродно.

"ДС" Отже, можливе перекриття білоруського газового транзиту може додати до нашої труби газу замість газогону "Ямал — Європа"?

В.О. Теоретично може, і це єдиний маршрут, яким Кремль може пустити газ. Але це можливість, а не ймовірність. Сумніваюсь, що це входить до планів Москви.

Окрім транзиту через Україну, наслідком перекриття білоруського транзиту, звісно, стане ще більше зростання цін на газ у Європі. Це, безумовно, позначиться і на Україні: нам дуже складно буде купити цей газ, адже є брак ресурсу, і за законами ринку він підштовхуватиме ціни до зростання.

    Реклама на dsnews.ua