• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Владислав Трубіцин: "Успішний Київ" буде домагатися проведення масштабного аудиту комунальних підприємств

Голова комісії Київради з питань підприємництва, промисловості та міського благоустрою про реформи в системі міського управління, які чекають столицю

Владислав Трубіцин
Владислав Трубіцин
Реклама на dsnews.ua

Владислав Трубіцин — з тих молодих політиків, яких прийнято називати «новими обличчями». Він став депутатом Київради від партії «Слуга народу» на виборах 2020 року вперше і з ходу очолив одну з найбільш проблемних комісій — підприємництва, промисловості та міського благоустрою. Таке призначення здивувало багатьох, адже раніше Трубіцин був відомий у відносно вузькій сфері антикварів і букіністів: тут зосереджений його бізнес.

У нинішньому скликанні Київради важко окреслити провласну більшість: депутати практично всіх фракцій отримали посади голів комісій і «своїх» заступників голови КМДА. Значну роль в тіньовій політиці в Києві грають різні депутатські об'єднання — як формальні, так і неформальні.

Трубіцин — один з тих, кому приписують роль сірих кардиналів. Він очолив міжфракційне об'єднання «Успішний Київ», до складу якого увійшли понад 30 депутатів. В інтерв'ю «ДС» Владислав Трубіцин розповів про проблеми міського благоустрою та специфіку торгівлі в Києві, а також про реформи в системі міського управління, які чекають столицю.

«ДС» До початку своєї депутатської кар'єри ви були відомі в антикварному середовищі, а також як книговидавець. Як потрапили в політику?

В.Т. Я вже тривалий час допомагаю людям, які створюють культурний продукт, наприклад — підтримую музей Михайла Булгакова на Андріївському. Поворотним моментом стала боротьба за збереження книжкового ринку «Петрівка». Я захищав одночасно і своїх колег, які продають книги, і місце, яке встигло стати культовим для багатьох киян. На певному етапі я зрозумів, що мені як громадському активісту не вистачає важелів впливу на своєму рівні, коли процес виходить в політичну площину. Тому коли мені запропонували балотуватися до Київради, у мене не виникло сумнівів.

«ДС» Як саме ви отримали таку пропозицію? Вам подзвонили з офісу партії «Слуга народу» з пропозицією балотуватися? Чи не було сумнівів у виборі політсили?

В.Т. Я минулого літа доклав чимало зусиль, щоб зберегти книжковий ринок. Мені з колегами вдалося домогтися, щоб на цю проблему звернула увагу КМДА, була зустріч в Офісі президента. Коли почалася виборча кампанія, зі мною зв'язалися представники штабу партії «Слуга народу» і запропонували балотуватися в депутати Київради. Я розумів, що це — можливість набагато ефективніше і з більшою відповідальністю підходити до справи, тому у мене не було сумнівів.

Реклама на dsnews.ua

«ДС» Тепер ви стали депутатом Київської міської ради і очолили комісію з питань підприємництва, промисловості та міського благоустрою. Напрямки роботи комісії досить широкі?

В.Т. Так, це і благоустрій, і торгівля в Києві, в тому числі ринки, ярмарки і так звані МАФи. Також — контроль за санітарним станом, безпритульними тваринами. За всіма цими напрямками є багато проблем. У сфері відповідальності постійної комісії діяльність двох департаментів, а саме департаменту благоустрою та департаменту промисловості та підприємництва, включаючи комунальні підприємства, які їм підпорядковані. Всі проєкти рішень, які відносяться до цих сфер, готуються і допрацьовуються нашою комісією, перш ніж Київрада за них проголосує.

«ДС» Уже не перший рік в Києві досить гостро стоїть проблема контролю за МАФами. Чи можливий, на ваш погляд, цивілізований малий бізнес в кіосках?

В.Т. Так, цивілізована торгівля в МАФах можлива, коли вона доповнює ринки, магазини і торгові центри, а не замінює їх. У Європі вона теж є — вулична їжа, сезонні товари, ярмарки. Але вона виконує допоміжну функцію, не заважає проходу людей, не псує вигляд міста, а навпаки, наповнює активностями. У Києві МАФи конкурують зі стаціонарною торгівлею. У них продається те, що продається і в стаціонарних магазинах — одяг, господарські товари, побутова техніка, а також присутня сфера обслуговування — перукарні, відділення банків, мобільний зв'язок. МАФи створюють цілі нагромадження з десятків і сотень споруд. Вони намагаються виграти конкуренцію за рахунок економії на оренді, податках, залученні покупця — вони знаходяться буквально у нього під ногами. Від цього страждають жителі і міське середовище — люди намагаються назавжди виїхати туди, де немає цих кіосків, місто недоотримує гроші з податків, погане міське середовище негативно впливає на інвесторів.

«ДС» Сферу МАФів називають однією з найбільш корупційних. Навколо знесення незаконних кіосків періодично виникають суперечки і скандали. Як, на вашу думку, можна позбутися корупції в цій сфері?

В.Т. Штрафи за незаконну установку кіосків не змінювалися з 1994 року, вони настільки низькі, що недобросовісним бізнесменам простіше працювати без документів і платити копійчані штрафи, ніж працювати законно. Ми з міським головою та колегами готуємо проєкт рішення про нове положення «Про міський благоустрій», яке розробляється, по суті, з нуля. У нього закладено багато як фундаментальних речей, так і, наприклад, збільшення штрафів. Це істотно змінить ситуацію в цій сфері.

«ДС» Що стосується благоустрою. Мер столиці Віталій Кличко досить активно займається цим в останні роки. Ремонтуються дороги, парки, сквери, будуються яскраві об'єкти. Як, наприклад, знаменитий скляний міст. Все це, напевно, добре і правильно, але недостатньо, щоб зробити відчутно більш комфортним щоденне життя киян. Можете назвати головні проблеми в благоустрої міста і чи бачите ви шляхи їх вирішення?

В.Т. Головна проблема — відсутність якісного і цілісного міського середовища в Києві. Можна створити новий парк, але щоб до нього потрапити, необхідно перейти кілька незручних підземних переходів, обійти стихійну парковку, подолати ряди МАФів. Люди можуть купити дороге житло, але навколо будуть все ті ж проблеми. Вони створюють величезний дискомфорт, сильно впливають на якість життя. А для маломобільних — людей старшого віку, людей з інвалідністю, батьків з дітьми — часто ці перешкоди стають нездоланними.

Середовище повинне бути доступним і безпечним для найуразливіших жителів. При реконструкціях і ремонтах вулиць необхідно дотримуватися принципів Vision Zero, роблячи міське середовище безпечним. Необхідно робити зниження на з'їздах, а при перетині із другорядними дорогами і під'їздами — не знижувати тротуар, а робити плавне підвищення дороги на рівень тротуару. І робити це не через раз, а в кожному перетині, щоб доступне середовище було цілісним.

Стихійну торгівлю і нагромадження МАФів біля станцій метро необхідно прибирати. Її необхідно переносити туди, де їй місце — на перші поверхи будівель, ринки, торгові центри. Потрібно прибирати парковку з тротуарів — процес уже почався в центрі міста, але за його межами проблема досі не почала вирішуватися.

«ДС» Окрема проблема благоустрою міста — бродячі тварини. Нещодавно Київрада затвердила цільову програму по цій темі — як місто планує вирішувати це питання?

В.Т. У Києві почали хоч якось вирішувати проблему з безпритульними тваринами лише 3-4 роки тому. Їх вакцинують, проводять стерилізацію, щоб зупинити розмноження, відзначають кліпсами. Щорічно більше 700 тварин знаходить господарів. Але існуючий притулок для тварин дуже маленький, його можливостей недостатньо, щоб вирішити проблему, до того ж він знаходиться далеко за містом. В рамках цільової програми виділено 80 млн грн на будівництво нового Центру захисту тварин європейського зразка в Дарницькому районі — він зможе прийняти в кілька разів більше тварин, там з'явиться ветеринарна клініка з сучасним обладнанням. Будівництво вже почалося, і ми очікуємо, що найближчим часом проблему безпритульних тварин вдасться істотно зменшити, зробивши місто комфортнішим і безпечнішим.

«ДС» Ви обрані до Київради вже за новою виборчою системою і представляєте округ в Оболонському районі. Вам знайомі проблеми вашого округу? Чи підтримуєте контакт зі своїми виборцями?

В.Т. Я представляю округ, в який увійшов Оболонський район. Я живу тут уже багато років, і проблеми округу мені близькі так само, як і всім жителям. Найбільше проблем накопичилося з житлово-комунальним господарством — вимагають заміни ліфти і комунікації, необхідний ремонт під'їздів і прибудинкової території, утеплення. Є проблеми з доступністю міського середовища, особливо для людей з інвалідністю та маломобільних. Також багато міжквартальних проїздів перебувають в жахливому стані.

«ДС» Минулого тижня ви очолили міжфракційне об'єднання «Успішний Київ». Розкажіть, що це за об'єднання і які його цілі?

В.Т. В результаті виборів в Київраді з'явилося багато нових облич, депутатів, які пішли на вибори, щоб показати зовсім інший підхід до роботи. І в рамках нашої роботи в Київраді почав формуватися суспільний запит на об'єднання не по політичних фракціях, а по загальній ідеї з перезавантаження окремих напрямків роботи департаментів КМДА та комунальних підприємств. Тому що депутати голосують за бюджет, за програми, а потім кошти розходяться незрозуміло куди. Завдання об'єднання — створити умови, в яких в Києві розвивається економіка, приходять нові інвестиції, а разом з тим створюється екологічно чисте, комфортне і урбаністичне середовище. Ми будемо працювати над створенням в столиці максимально ефективної системи управління містом.

«ДС» Хто входить до складу цього депутатського об'єднання? За яким принципом туди входять депутати? Чи буде об'єднання ще розширюватися?

В.Т. До нього увійшли 30 депутатів з фракцій «Слуги народу», «УДАРу», «Європейської солідарності», «Батьківщини» і ОПЗЖ. Ми відкриті для всіх, хто поділяє наші цілі і погляди на майбутнє Києва.

Наші найближчі плани — це перевірка і збільшення ефективності роботи районних адміністрацій, які є найбільшими розпорядниками коштів в місті. Те ж саме стосується комунальних підприємств. Їх в місті неймовірна кількість — 1900. Більшість з них є збитковими, багато взагалі не мають ніякого смислового навантаження для міста. А є ряд комунальних підприємств, від якості роботи яких безпосередньо залежить якість міського середовища: стан і безпека доріг, якість води, теплопостачання, наскільки комфортними і доступними є парки, сквери, набережні. Тому ми хочемо провести масштабний аудит комунальних підприємств, вивести на зовсім інший рівень ті, які стратегічно важливі для міста, і вирішити долю тих комунальних підприємств, які непрофільні для міста.

«ДС» Чи можлива конструктивна робота в рамках одного об'єднання депутатів, які представляють різні політичні сили?

В.Т. В об'єднання входять депутати, які мають спільне бачення майбутнього столиці. Незалежно від політичних уподобань люди готові конструктивно працювати в інтересах Києва, поліпшення життя городян. В цілому, в цьому депутатському скликанні Київради є взаєморозуміння. Тому я з оптимізмом дивлюся на реалізацію наших цілей.

«ДС» Як ваше об'єднання планує будувати взаємини з мером Віталієм Кличком? Як партнери, союзники чи опоненти?

В.Т. Ми відкриті до діалогу та конструктивної співпраці з усіма державними і громадськими структурами з метою напрацювання нових механізмів організації публічного управління в столиці. Якщо хороші ініціативи пропонує Віталій Кличко — ми їх підтримуємо, я впевнений, що наші ініціативи точно так же будуть знаходити підтримку у мера.

«ДС» Яким ви хотіли б бачити Київ через п'ять років?

В.Т. Моя мета, щоб Київ був комфортним, безпечним і доступним для всіх і кожного. Столиця повинна бути привабливою для бізнесу та інвестицій. Міське середовище і громадський транспорт повинні не змушувати людей страждати і думати про переїзд звідси, а робити життя якісніше.

    Реклама на dsnews.ua