• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Чому США не вводять санкції проти оператора СП-2 і не запросили Україну на саміт НАТО - інтерв'ю з Євгеном Магдою

Чи дійсно в останній час слова західних партнерів України розходяться зі справами, і що робити Україні з цією "зрадою", "ДС" поговорила з директором Інституту світової політики Євгеном Магдою

Євген Магда
Євген Магда
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Останнім часом від західних партнерів звучить багато слів підтримки на адресу України, але вони все більше розходяться зі справами. Так, Джо Байден заявив, що США вирішили не вводити санкції проти оператора "Північного потоку-2", адже це "може нашкодити відносинам з Німеччиною", при цьому Україна просила про санкції устами президента і парламенту. Чому Байден у відносинах з Берліном не бере до уваги інтереси України — ми недостатньо цінний партнер?

Є.М. Почнемо з прагматичного. У нас із Сполученими Штатами товарообіг приблизно $4 млрд. Це трохи менше, ніж товарообіг з Білоруссю, в усякому разі за підсумками 2020 року. У Німеччини із Сполученими Штатами товарообіг разів у 40 більше. І з точки зору економіки, вибір тут очевидний. Плюс Німеччина має імідж партнера США. До того ж в політичному сенсі Німеччина Сполученим Штатам дуже потрібна. Це об'єктивна реальність.

Тому тут немає на що ображатися, а потрібно говорити про те, що ми просто будемо далі боротися, як казав Дмитро Кулеба, до того часу, поки не піде газ по "Норд стрім 2". Я б узагалі не казав, що все повністю однозначно і що Сполучені Штати нас здали, в даному випадку це трохи не той підхід. Нам треба думати і говорити про те, як і що ми можемо самі зробити і чого ми можемо досягти, наскільки ми спроможні зараз узгоджувати свої дії з іншими країнами, з тією ж Польщею, яка теж може зазнати втрат, зі Словаччиною. Це речі, які потребують постійної роботи.

"ДС" Україну не запросили на саміт НАТО, який пройде в червні, хоча Дмитро Кулеба не натякав, а прямо говорив, що Україна чекає на запрошення, як і Зеленський…

Є.М. Повернемось до хронології. В 2010 році Верховна Рада ухвалила закон про засади внутрішньої і зовнішньої політики, і там був закріплений наш позаблоковий статус, тобто Україна відмовилася від євроатлантичної інтеграції. Можна говорити, що наша інтеграція в НАТО у 2014 році почалася спочатку.

Те ж саме з європейською інтеграцією, адже ми то сповзали у бік Росії, то поверталися назад. Проте ми отримали минулого року програму розширеного партнерства в складі НАТО, якраз на День Росії, 12 червня. Тому говорити, що взагалі нічого не робиться — буде перебільшенням.

Просто наша влада в період з 2019 року і до квітня 2021 року говорила, що нам ПДЧ ні до чого, ми не будемо стукати в закриті двері. Треба бути послідовними, говорити про речі, що сьогодні існують і діяти не в режимі шоу, а в режимі конкретних та практичних дій, діалогу з людьми, які на сьогоднішній момент зацікавлені у європейській і євроатлантичній інтеграції України. У нас же спрацьовав принцип "хапай мішки — ПДЧ рушає". Це не зовсім нормально і треба робити відповідні висновки.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Якби США хотіли запросити Україну, інші члени альянсу дослухалися б?

Є.М. Для демократів це не дуже реальний сценарій, коли вони отак от підуть "кидати" своїх європейських партнерів заради України.

"ДС" Німеччина устами лідера партії "Союз 90/Зелені" Роберта Хабека спочатку закликала забезпечити Україні зброю, але заяву відразу ж розкритикували в Бундестазі та уряді. Чому?

Є.М. Не забувайте, що в Німеччині йде передвиборча боротьба. Хоча кампанія офіційно не оголошена, але вона триває, і є протистояння між "Союз 90/Зелені" та ХДС/ХСС. Вони наразі йдуть нарівні, і відповідно ці політичні сили багато в чому між собою конкурують. Отже, позиція "зелених" не буде підтримана ХДС/ХСС в нинішній ситуації до виборів, і навпаки. Тому я з цим і пов'язую заяву пана Хабека ще й з огляду на те, що він має продемонструвати німецьким виборцям свою точку зору на перспективи розвитку ситуації з Україною і відносин з Україною.

"ДС" Чи можливе трактування Банковою останніх подій таким чином, що відбувається колективна зрада України Заходом, з висновком "якщо ви нам погано допомагаєте, отже і порад ваших нам слухати не треба"?

Є.М. Це наразі і спостерігається, тому що ми бачили, яка ситуація складалася в "Нафтогазі України", бачили, що США в особі Блінкена говорили з цього приводу. Я вважаю, що заяви Зеленського, коли він говорить, що запуск "Північного потоку-2" буде поразкою Байдена, є контрпродуктивними. А питання, чому ми досі не в НАТО, мене особисто трохи дивують.

"ДС" Які можуть бути внутрішньополітичні і міжнародні наслідки, якщо така лінія буде обрана владою?

Є.М. Я припускаю, що ми в такому разі ризикуємо стати найбільшою сірою зоною Європи. І це справді велика проблема. Ми проти цього боролися тривалий час, у тому числі на Євромайдані. Якщо зараз перетворимось у сіру зону — це дійсно стане для України великою і серйозною проблемою.

    Реклама на dsnews.ua