• USD 39.4
  • EUR 42
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Навіщо Разумкову в команді Балога — інтерв'ю з Євгеном Магдою

Про новостворену команду екс-спікера парламенту та її перспективи "ДС" поговорила з директором Інституту світової політики Євгеном Магдою

Євген Магда
Євген Магда
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Подейкують, що Рінат Ахметов відмовився від підтримки проекту "Україна — наш дім", очолити який мав Борис Колесников, і вирішив зосередитися на проекті Дмитра Разумкова як основному на чергові парламентські вибори. Чи виправдана ця ставка?

Є.М. По-перше не думаю, що Ахметов фінансував чи збирався фінансувати проект "Україна — наш дім", тому що все-таки це проект Колесникова, а Ахметов не демонстрував останнім часом гострого бажання податися в політичні проекти і робити це публічно. В цьому разі спрацьовує швидше стереотипне мислення. По-друге, думаю, не лише Разумков може бути предметом інтересів чи впливів з боку Ахметова, тому що він не єдина "зірка". І це досить очевидно.

"ДС" Серед презентованих Разумковим членів команди опинився Андрій Балога, син "господаря Закарпаття" Віктора Балоги. Це такий "привіт" куратору Закарпаття від ОП Миколі Тищенку?

Є.М. Не думаю, що це привіт Тищенку, а просто прагнення команди Разумкова пустити коріння в усіх можливих регіонах — і Закарпаття в цьому сенсі, не є жодним виключенням. Тому міг би бути не Балога, а хтось інший, достатньо впливовий. Адже вистачає політиків, які щось із себе являють та добре говорять, не обов’язково з Закарпаття.

"ДС" Чому, крім представника клану Балог, серед членів команди Разумкова не виявилося нікого з відомих осіб — щоб не затьмарювати фігуру екс-спікера, чи час ще не настав?

Є.М. Так, не затьмарювати — це може бути однією з причин, а інша причина в тому, що давні учасники політичного ринку можуть викликати певну недовіру. Тому до нових проектів запрошують якісь нові обличчя, але Разумков, швидше за все, буде робити акцент на позиціонуванні команди. Йому не потрібні вагомі представники політичної спільноти, які б його затьмарювали. Тим більше, що зараз спостерігається деяке зниження рейтингу Разумкова, щось треба робити.

І мене трохи здивувало, що він на презентації показав усіх, як на весіллі. Якщо Разумков в такому контексті збирається йти на вибори, навряд чи у нього вийде щось хороше.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Що Ви маєте на увазі?

Є.М. Маю на увазі, якщо він буде представляти себе у форматі такого собі "комсомольця", який за все хороше і проти всього поганого без жодної конкретики.

"ДС" Банкова намагається нав'язати меседж про те, що Разумков не має суб'єктності та перебуває під впливом Петра Порошенка. На кого він розрахований?

Є.М. Цей меседж, думаю, розрахований на тих, хто мало цікавиться політикою і не розуміє, що між Порошенком і Разумковим дистанція величезного розміру. Тому тут якраз нічого дивного немає, просто Банкова за будь-якого сценарію хоче притопити Порошенка. І тут в нагоді можуть стати всі жанри…

"ДС" За останні місяць-два насилу згадується хоча б один резонансний виступ Разумкова з питань, що найбільше турбують українців. Чим пояснити цю пасивність? Політтехнологи ще пишуть рекомендації щодо позиціювання? Виборець "команди Разумкова" ще не має свого обличчя?

Є.М. Це проблема, бо йому потрібні інформаційні приводи, і коли їх немає, виникає питання, з чого їх створювати. Бо якщо вже він оголосив про свою публічну політичну активність, її треба якимись певними діями демонструвати, намагатися бути максимально наполегливим і весь час нагадувати про себе. Період, коли йому надавалися різні майданчики як спікеру парламенту безповоротно минув. З точки зору політтехнології, хто б з ним не працював, йому буде важко, бо у Разумкова є власне політтехнологічне бачення і він думає, що сам розуміє, як діяти.

Але проблема в тому (і про це кажуть усі підручники з політології), що сам кандидат не може бути керівником виборчої кампанії. Відповідно йому доведеться або навчитися самому, або ставити керівником когось іншого, скажімо пані Ольгу Туній, а самому займатися її технологічним забезпеченням.

"ДС" На презентації команди було сказано, що Разумков буде займатися створенням партії з нуля, що протирічить поширеному способу покупки вже існуючої структури з її подальшим перейменуванням, ребрендингом і т.д. Це правильний крок, чи Разумков не встигне зробити задумане до виборів?

Є.М. Можуть не встигнути, але тільки у випадку оголошення дочасних парламентських виборів. Але поки Разумков розраховує стати своєрідним консолідатором незадоволених нинішнім політичним життям, його результатами, і намагається шукати нові можливості для себе. Тобто ставка на такий варіант може бути виграшною, якщо буде правильно медійно упакована. Але якщо це буде гра заради гри, наївно розраховувати на щось серйозне.

    Реклама на dsnews.ua