• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Євген Магда: Саакашвілі посадив Україну на політичний шпагат, звільняти його за будь-яку ціну не варто

Як Україні будувати відносини з Грузією, поки Саакашвілі сидить в тамтешній в'язниці, "ДС" поговорила з директором Інституту світової політики Євгеном Магдою

Євген Магда
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що влада країни виключає передачу Михайла Саакашвілі Україні. Що ми маємо заявити у відповідь вустами міністра зовнішніх справ Дмитра Кулеби, якщо не президента Володимира Зеленського?

Є.М. В будь-якому випадку Україна, як цивілізована держава, має захищати Михайла Саакашвілі як свого громадянина. Я вважаю, що він отримує доволі високий рівень захисту. Далеко не кожного нашого громадянина, який перебуває у в’язниці дружньої нам держави, відвідує український омбудсмен. Говорити , що Україна в цьому питанні нічого не робить я б не ризикнув. Але й казати, що ми за будь-яку ціну будемо вимагати повернення Саакашвілі в Україну — немає об’єктивних підстав. Бо для багатьох людей є незрозумілим, ким таким важливим він є для України. Тому ми маємо вимагати дотримання усіх його прав в ув’язненні, і на цьому в принципі все.

"ДС" Тобто Україні не варто робити серйозні кроки для звільнення Саакашвілі, а заради партнерства з Грузією краще обмежуватися візитами Денысової у в'язницю?

Є.М. Українська влада має для себе визначитися, чи буде вона боротися за грузинського політика так, що каменя на камені не залишиться, або зрозуміє, що стратегічне партнерство з Грузією важливіше, ніж ситуація навколо Саакашвілі. Якого, до речі, можна характеризувати, щонайменше, як політичного авантюриста. Звісно, захищати його, як українського громадянина українська влада зобов’язана, але не бачу підстав кидати абсолютно все на його захист.

Але тут є ще одна одна проблема. Саакашвілі вирішив повернутися в грузинську політику, не вийшовши з українського громадянства. Просте питання: чи пішов він у відпустку, перебуваючи на посту голови виконкому Нацради реформ, коли поїхав до Грузії?..

"ДС" Чи можна сказати, що найкращим виходом для України буде, якщо Грузія домовиться про долю Саакашвілі з західними столицями, у чому б ця домовленість не полягала?

Є.М. Якщо це відбуватиметься без участі України, тоді теза про нашу суб’єктність не підтвердиться. Як на мене, ця ситуація є своєрідним продовженням історії з Надією Савченко. Коли за неї боролися — мало хто міг припустити, якою вона стане в українських реаліях. За винятком тих, хто з нею перетинався під час військової служби у відповідному підрозділі. Але все одно треба було боротися, бо вона — українська громадянка.

Реклама на dsnews.ua

Зараз ситуація складніша, бо Саакашвілі перебуває не просто за гратами, а у в’язниці своєї колишньої батьківщини і нашого стратегічного партнера. Тому Україна повинна бути надзвичайно обережною, але очікувати, що ми все можемо перекласти на Захід, мовляв, ви позаймайтесь там з Саакашвілі, а ми потім погодимося, буде якось несуб’єктно.

"ДС" Ми бачимо, що сили грузинської вулиці не вистачило, щоб не дати владі заарештувати Саакашвілі та утримувати його у в'язниці. На вашу думку, Михайло Ніколозович прорахувався з оцінкою сили вулиці чи він їхав до Грузії чітко розуміючи, що попереду на нього чекає саме в’язниця?

Є.М. Саакашвілі — надто досвідчений політик, щоб не розуміти, що його можуть чекати різні варіанти. Думаю, він розраховував на те, що його не одразу знайдуть і він зможе, перебуваючи на волі, відеозверненнями забезпечити собі політичну реінкарнацію, скажімо, з гучним виходом з українського громадянства чи ще якось. Але грузинська поліція і спецслужби виявилися вправнішими, ніж він розраховував, і встигли ув’язнити Саакашвілі ще до дня голосування. Припускаю, що його підвела завищена самооцінка, бо приліт експрезидента в Грузію мобілізував не тільки прихильників, але й опонентів.

"ДС" До речі, вибори мерів у чотирьох великих грузинських містах, де мають шанси перемогти представники партії Саакашвілі, вплинуть якось на ситуацію з ним чи навряд?

Є.М. Це може дати імпульс новим акціям протесту з вимогою звільнити Саакашвілі. При цьому багато буде залежати від його стану здоров’я. Так, він тримає голодування, і варто віддати належне його мужності, та й у певній його політичній послідовності сумнівів немає.

Але наскільки це буде ефектним? Ми ж розуміємо, що мери — це одне, а державний рівень – інше. І в будь-якому випадку електорат грузинської влади та її партії "Грузинська мрія" буде максимально мобілізований, щоб на цих виборах перемогти, бо він також отримав додатковий стимул.

На жаль, своїми діями Саакашвілі створив Україні проблему і поставив її на своєрідний політичний шпагат: боротися за свого громадянина чи боротися за узгодження позицій в межах асоційованого тріо напередодні саміту Східного партнерства. І Михайло Ніколозович, коли починав свою акцію, в останню чергу думав, які вона матиме наслідки саме для України.

    Реклама на dsnews.ua