• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

Кого потрібно покарати за виступ дружини Лещенка в Москві — інтерв'ю з Юрієм Романенком

Про те, чи повинна держава регулювати культурну діяльність українців у Росії, "ДС" поговорила з політологом Юрієм Романенком

Юрій Романенко
Юрій Романенко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Небайдужа частина суспільства продовжує обговорювати візит дружини Сергія Лещенка, діджейки Анастасії Топольської, в Москву . З огляду на близькість Лещенка до Офісу президента, це якось компрометує Зеленського з його патріотичним розворотом?

Ю.Р. Зеленський ніяк до цієї історії не відноситься, тому що занадто складні ланцюжки для того, щоб вибудовувати такий зв'язок. Отже, по Зеленському ця метушня ніяк не вдарить.

"ДС" Є представники шоу-бізнесу, що пропонують покарати звільненням з УЗ самого Лещенка, оскільки Топольська формально нічого не порушувала. Але дуже багато тих, хто говорить про цькування і заборону на професію. Де шукати середину як місце для істини?

Ю.Р. Топольська не має ніякого відношення до роботи Лещенка і до тієї посади, яку він займає в "Укрзалізниці". Але в той же час виникає дисонанс між тим, що говорить Лещенко, і що відбувається в реальності. Ось він говорить, що УЗ повинна позбуватися від кредитів російських банків, і чим швидше вона їх закриє, тим буде краще, тому що це держава-агресор — він на моєму "Ютуб-каналі" сказав саме так. І одночасно з цим його дружина їздить в Росію виступати в клубах. Тут питання не в тому, що вона туди поїхала, а в тому, як він це пояснює і які це викликає реакції. Лещенко дуже незграбно обʼяснив, сказавши, що Топольська їздила виступати на захист геїв і інших сексуальних меншин, і це така боротьба з Путіним. Ми ж прекрасно розуміємо, що мова йде про гроші, точно такі ж, як і ті, які українська естрада заробляє в Росії, вся ця історія про них.

Давайте просто скажемо, що ми заробляємо гроші, в державі-агресорі заробляємо гроші. Точно так же, як всі українці використовують електроенергію, яка виробляється з урану, виробленого в Росії, купують нафтопродукти, вироблені в Росії, користуються газом, видобутим в Росії. Ми самі себе загнали в логічну пастку, коли ми начебто воюємо з Росією, у нас з нею конфлікт через анексію Криму і Донбасу, але ми продовжуємо користуватися тими економічними зв'язками, що склалися задовго до війни на Донбасі. Потрібно просто і прямо сказати: так, ми це будемо робити — навіщо кривити душею?

"ДС" Чи є легальні цивілізовані способи відрегулювати роботу українських діячів культури на території РФ з урахуванням міжнародних практик? І чи є взагалі такі практики?

Ю.Р. Україна може тільки законодавчо заборонити своїм громадянам їздити на територію Росії. Або можливий такий варіант: якщо ти їдеш на територію Росії, то ти отримуєш якийсь спеціальний соціальний статус або платиш якийсь штраф. Тоді у держави були б якісь важелі, але оскільки вона нічого подібного не робить, жодним чином не обмежує поїздки в Росію, то скандал з дружиною Лещенка і йому подібні — балаканина, яка нічим не закінчиться.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Як повинна реагувати влада в суспільному полі на поїздки умовних Лорак, Лободи та інших у РФ? Робити вигляд, що проблеми немає? Приєднуватися до тих, що засуджують?

Ю.Р. Це у влади потрібно питати, тому що саме у неї є інструменти для вирішення цієї проблеми. Виходить, якщо влада не реагує і не регулює це все — значить, на їхню думку, проблеми немає, інакше приймалися б якісь заходи.

Наприклад, були дії щодо Медведчука, телеканали якого протягом багатьох років робили свою брудну справу. Держава, виходячи з якихось своїх міркувань, прийшла до думки, що треба їх закрити, тому що немає сил вже терпіти. І миттєво приймається рішення, причому в якійсь мірі поза правовим полем, адже в судах довелося б це робити роками. Банкова знайшла лазівку і за допомогою РНБО провела таке рішення, а Медведчук втратив канали. Але це теж до пори до часу, тому що все буде оскаржуватися в суді, який у нас "найсправедливіший і чесний". Тому все, що відбувається, — напівзаходи.

У нас же показують на "1+1" "Сватів", одному з головних акторів цього серіалу ще при Порошенку заборонили в'їзд в Україну за те, що він до Криму через Росію їздив. А сьогодні показують цей серіал на одному з центральних телеканалів. Хіба переглянули цю політику? При цьому ми знаємо, що "Квартал 95" має відношення до цього серіалу. Саме така половинчастість, в якій живе Україна, виливається в ситуації, про які ми говоримо і які ні до чого доброго не ведуть.

"ДС" Якихось російських артистів то вносять в чорні списки Мінкульту, то виводять їх звідти — загальної логіки немає, дії досить хаотичні. А потім до нас приїжджають, скажімо, російські репери, що підтримують анексію Криму. Може, простіше взагалі нікого не пускати, якщо фільтрувати виходить погано? Або пускати всіх — нехай їх "тепло" зустрічають наші патріоти?

Ю.Р. Можна робити все, що завгодно, але потрібно визначитися — в яких ми відносинах з Росією, що ми хочемо. Якби ми вели реальну війну з нею, то, звичайно, обмежили б будь-який в'їзд на територію України з Росії, та й з нашими артистами була б інша ситуація ...

    Реклама на dsnews.ua