• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Що буде з рейтингами Зеленського, Порошенка та Тимошенко — прогноз Віталія Бали

Про що говорять результати свіжих соцопитувань, "ДС" поговорила з директором Агентства моделювання ситуацій Віталієм Балою

Віталій Бала / glavred.info
Віталій Бала / glavred.info
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Після того, як РНБО перетворилася на машину з продукування санкцій, рейтинг Зеленського спочатку перестав падати, а потім навіть показав невелике зростання. Але восени нас чекає нове значне підвищення тарифів. РНБО, закон про олігархів та інші технологічні рішення захистять рейтинг Зеленського про нового обвалу?

В.Б. Я думаю, що не захистять. Але рейтинг навряд чи виріс до 30%, як це показують соціологічні опитування, бо останнім часом вони стали інструментом певних маніпуляцій. І хоча іноді серед них є серйозні соціологічної структури, в мене складається враження, що деякі соцопитування дають похибку в плюс до рейтингу президента. Він вже два роки наче продовжує свою передвиборчу кампанію, і рішення Зе-командою приймаються з точки зору соціологічних досліджень.

А з олігархами влада потрапила в штангу, бо не поставила собі одне просте питання. Так, олігархів більшість людей не любить, можливо, велика частина ненавидить, але що боротьба з олігархами дасть конкретного тим, хто їх не любить? Нічого. З іншого боку, більшість громадян дуже турбує питання тарифів. А Зе-команда хоче ще й прийняти закон про збільшення податків, який торкнеться всіх без винятку. В цій ситуації важко пояснити, чому нібито не падає рейтинг Зеленського.

Незрозуміло і те, чому в опитуваннях нема декількох прізвищ людей, які могли б відібрати частину рейтингу в Зеленського, того ж Разумкова. Схоже на те, шо метою таких маніпуляцій є показ того, ніби альтернативи Зеленському не існує. Місяць тому було опитування, в якому люди сказали , що за два роки вони стали жити бідніше. Восени таких людей стане більше. Тому не бачу жодних підстав для прогнозу, що рейтингу Зеленського є куди зростати.

«ДС» Рейтинг Петра Порошенка не показує серйозного зростання вже багато місяців. Що «Євросолідарність» і її лідер роблять не так?

В.Б. Вони роблять не так дуже багато, насправді. Починаючи з того, що оголосили себе головною опозиційною партією і сказали, що треба об’єднуватися навколо них. Але їх лідер Петро Порошенко при цьому має найбільший антирейтинг, що стримує зростання рейтингу партії.

Крім того, впливають оприлюднені телефонні розмови Порошенка і Медведчука. Реакція на цей резонанс Порошенка і його команди, на мою думку, теж не зовсім правильна і тільки додає сумнівів. Є й інші питанні, які не дають «Євросолідарності» рухатися далі. Скажімо, в питанні продажу землі 70% українців прагнуть референдуму, а «ЄС» проголосувала за продаж, на відміну від Тимошенко, і їм це не додало балів.

Реклама на dsnews.ua

«ДС» Чи є потенціал для зростання у рейтинга Юрія Бойка?

В.Б. Це досить проблематично. Можливо, у випадку, коли не буде більше помітних кандидатів проросійського штибу, таких як Мураєв чи інші, мова може йти про 15-20% на його користь. Але якогось суттєвого фактору для зростання його рейтингу наразі немає.

«ДС» Чи може Юлія Тимошенко значно наростити рейтинг за рахунок земельної або інших резонансних тем?

В.Б. Я думаю, що вона може поборотися за друге місце в президентському рейтингу. Звісно, в тому числі й завдяки питанню про землю, що є дуже чутливим для багатьох людей, навіть для тих, які її не мають. Багато залежить від того, чи зможуть вона та її партія мобілізувати людей на протестні акції.

«ДС» В останньому соцопитуванні «Рейтингу» УДАР, Радикальна партія і "Українська стратегія Гройсмана" майже наблизилися до прохідного барʼєру в 5%. Але за іншими соцопитуваннями їх рейтинг не перевищує 1-2%. Ми бачимо гру зі статистичною похибкою чи згадані партії дійсно могли наростити популярність? За рахунок чого?

В.Б. Зростання рейтингу «Удару» — досить дискусійне питання, але можливо це пов’язано зі з’ясуванням стосунків Кличка з командою президента. Але ні Кличко, ні його партія не артикулювали чітко, що вони будуть йти на парламентські і на президентські вибори. Тільки після того, як вони визначаться, можна буде щось певне говорити про зростання рейтингу, який зараз нібито з 2% зріс відразу до 4%. Щодо інших партій — це може бути тією самою грою, про яку ви говорите.

«ДС» «Сила і честь» Ігоря Смешка знову набирає «прохідні» відсотки, але так було і перед виборами-2019, а в підсумку партія не потрапила в Раду. Чому її рейтинг просів на виборах, хоча стабільно вище 5% за опитуваннями?

В.Б. Я називаю це певною соціологічною аномалією. Ігор Петрович періодично ходить на телеканали, але, з моєї точки зору, він виступає не як політичний діяч, а як експерт. Так, він говорить правильні речі, що стосується безпекових питань, але це не можна розглядати як виступи політичного лідера. Тому ці цифри дивні, а реальним мірилом рейтингу будь-якого політика завжди є вибори.

    Реклама на dsnews.ua