• USD 38.3
  • EUR 41.6
  • GBP 48.6
Спецпроєкти

Цукор: вчені назвали користь та небезпеку

Цукор може бути не тільки шкідливим, а й корисним для організму людини. Вся справа лише в кількості спожитого

Реклама на dsnews.ua

На це звертають увагу американські дієтологи, пише УНІАН.

Цукор — це не тільки про додавання сахарози до чаю або вживання солодощів. Природний цукор можна знайти навіть у фруктах, але, коли вчені акцентують на його "шкідливості", то, перш за все, йдеться саме про рафінований цукор.

Слід розуміти, що наш організм потребує "солодкого". Важливо регулювати, яким саме шляхом ми даємо його організму.

"Наші тіла і розум потребують цукру як ключової поживної речовини, але ключове значення має тип цукру, який ми споживаємо", — пояснює директор департаменту психіатрії харчування і способу життя Массачусетської лікарні Ума Найду. 

Водночас, якщо регулювати кількість цукру, то людина без шкоди для здоров'я можна вживати його навіть у рафінованому вигляді. Від нього є своя користь, стверджують лікарі.

У чому полягає користь рафінованого цукру

1. Рафінований цукор — це швидке "паливо" для людини. За словами дієтолога від Jen Messer Nutrition Джен Мессер, рафінований цукор швидко засвоюється організмом. Це корисна властивість, якщо людині важливо швидко "оживити" свій організм після сильного фізичного виснаження. Наприклад, невелику кількість цукру у вигляді суміші вуглеводів, насичених білками, часто дозволяють собі спортсмени після важких навантажень. Це дозволяє організму як слід поповнити власні запаси глікогену.

2. Цукор "корисний" при глікемії. У випадках гіпоглікемії або низького рівня цукру в крові, його вживання може стрімко підвищити рівень глюкози в крові. Не рідкість, коли першим, що дають людини в разі відчуття запаморочення або після втрати свідомості, є саме цукор. Таку практику застосовують і в лікарнях, а після донорства крові всі вже звикли отримувати, як умовну "подяку", щось солоденьке. 

3. Цукор допоможе з'їсти корисну, але "не смачну" їжу. Такий приклад щодо його "користі" наводить дієтолог з Вірджінії Джилл Вайзенбергерм.

"Я б ніколи не змогла скористатися корисними властивостями журавлини без додавання невеликої кількості цукру, тому що сама по собі вона занадто терпка, щоб її їсти", — каже вона.

"Червоні" застереження від вживання цукру

Надмірне споживання цукру, скоріш за все, нагадає про всі "найстрашніші" застереження щодо його вживання. Це ризик появи ожиріння, діабету 2 типу, жирової дистрофії печінки, "карієсної" посмішки тощо. 

"Дієти з високим вмістом цукру також сприяють виникненню факторів ризику серцевих захворювань, таких як високий кров'яний тиск, високий рівень тригліцеридів і запалення", — додає Мессер.

Щодо останнього негативного впливу на організм є нове дослідження вчених. В ньому йдеться про те, що ймовірність появи "хвороб серця" підвищується на 6% при збільшенні кількості споживаного цукру на 5%. Водночас ризик інсульту підвищується на 10%.

Скільки грамів цукру на день безпечно вживати? 

Зважаючи на наведені факти, важливо дотримуватися рекомендованих норм щоденного споживання цукру. За даними Управління з контролю за продуктами і ліками США (FDA), добова норма доданого цукру для людини не має перевищувати 50 грамів. Це приблизно 12 чайних ложок на день, виходячи з раціону на 2 000 калорій. Фахівці радять при споживанні продуктів звертати увагу на етикетки. Адже не завжди очевидно, що в якійсь ковбасі є його чималий відсоток. 

"Зазвичай, якщо в продукті міститься 5% або менше цукру на порцію, він вважається низькокалорійним", — кажуть дієтологи.

Для розуміння, маленька баночка напою Coca-Cola містить 39 грамів доданого цукру. А це вже 78% від рекомендованої добової норми, вказують лікарі. 

Водночас Американська асоціація серця радить їсти ще менше цукру. За її рекомендаціями, чоловік має споживати не більше 36 грамів доданого цукру на добу. Для жінки максимальна норма становить 25 грамів (приблизно 6 чайних ложок). 

Зазначається, що однією з ознак того, що людина переїла цукру, є постійний потяг до солодкого. Також у людей, які ним "об'їдаються", може спостерігатися хронічний біль. Як виявилося, цукор є "співучасником запалення", тому може провокувати такі процеси.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua