• USD 38.4
  • EUR 41.6
  • GBP 48.7
Спецпроєкти

Кейсів з продажу NPL у 2023 році стане ще більше, – фінансист Андрій Волков

Андрій Волков, засновник та керуючий партнер групи компаній "Інвестохіллс" прогнозує, що у 2023 році кейсів з продажу NPL стане ще більше. З такими пропозиціями виходитимуть не лише приватні, а й державні банки

Реклама на dsnews.ua

Про це Андрій Волков написав у своїй колонці на Delo.ua.

За даними "Інвестохіллс", незважаючи на військовий стан, протягом 2022 року обсяг операцій із продажу проблемних боргів порівняно з 2021 роком зріс на 400 млн грн, до 3,97 млрд грн. Головним чином у зв'язку з переходом в управління Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) чотирьох банків. Це Мегабанк і банк "Січ", а також два непроблемні банки з російським капіталом – МР Банк (колишній Ощадбанк) та Промінвестбанк (ПІБ).

"Від реалізації активів цих банків ФГВФО у 2022 році отримав 4 млрд грн із 4,5 млрд грн загальних надходжень. 500 млн грн, що залишилися, – це в основному надходження від реалізації майна банку "Аркада", насамперед від продажу будівлі його головного офісу, за яку Фонду вдалося виручити 351 млн грн", – зазначив Волков.

У той же час, у 2023 році, за його прогнозами, разом з нереалізованими NPL російських банків, що ліквідуються, на ринку можуть з'явитися цікаві активи. Серед них Агентство Офісного Будівництва (позичальник Укрексімбанку), група "Велта" (боржник ПІБ), "Богдан Моторс" (Укрксімбанк), "Альтком" (ПІБ), Електроважмаш (МР Банк), "Зоря"-"Машпроект" (Укрексімбанк) та інші.

Питання, з яким дисконтом продаватимуться ці та інші активи.

За словами фінансиста, залежно від стану бізнесу боржника, його застав, розташування його майна (чим ближче до зони бойових дій – ціна нижча) дисконт за кредитами, що реалізуються, може досягати 99%.

Водночас, щодо боргів тих же російських банків, то вони досить якісні, тому дисконт за ними, на думку Волкова, має бути відносно невеликим.

"Державні банки, які почали виставляти свої NPL на продаж ще наприкінці 2022 року, також намагаються тримати ціну. Саме з цієї причини обсяг торгів за їхніми активами є незначним", – додав фінансист.

У будь-якому випадку, за словами Волкова, протягом року ринок проблемних боргів буде досить жвавим. При цьому подальше зростання NPL у банківській системі також продовжиться.

"На жаль, поки що немає особливих перспектив покращення економічної ситуації в країні. За підсумками 2023 року частка токсичних кредитів у портфелі платоспроможних банків може сягнути 48%, а їх обсяг перевищить 400 млрд грн", – ділиться прогнозами засновник "Інвестохіллс".

    Реклама на dsnews.ua