• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

"Нептун" на Лані". Чому російським кораблям варто боятися "Бога моря"

Після анексії Криму і фактичного знищення флоту, наша країна була змушена починати будівництво з "нуля"
Реклама на dsnews.ua

Незважаючи на те, що більша частина бюджетного фінансування витрачається на інші статті, Україні вдалося поставити в стрій шість артилерійських бронекатерів, ведуться переговори про передачу суден з цілою низкою країн: на поверхні насамперед контракт з американцями за "Айлендам", проте як мінімум ведуться переговори ще і по прибережних тральщикам.

Великий резонанс викликало рішення про продовження програми будівництва корветів. І ось днями нова міні-сенсація: віце-адмірал Військово-морських сил України Ігор Воронченко заявив про те, що в 2019 р. флот отримає перший ракетний катер типу "Лань" (раніше планувалося постачання трьох катерів в 2018, 2019 і 2020 рр..).

Інтерес викликає не сам факт будівництва такого катера - в кінці кінців в основі проекту лежить артилерійський катер проекту ТТ400ТР, розроблений миколаївським казенним підприємством "Дослідно-проектний центр кораблебудування" і побудований на одній з гонконзьких верфей у 2012-14 роках Основна новина полягає в тому, що військові впевнені, що до цього часу на озброєння буде прийнято основна зброя цих катерів - протикорабельна ракета "Нептун" (за планами повинен нести вісім таких ракет).

Вперше української громадськості "Нептун" продемонстрували на виставці "Зброя та безпека-2015" у Києві. Тоді ж було заявлено, що розробником є київське Державне конструкторське бюро "Луч". Хоча кияни до цього не займалися розробкою протикорабельних ракет, проте мають багатий досвід створення ракет для протитанкових комплексів і комплексів ППО.

І в цей раз основою стала радянська розробка - дозвуковая маловисотна протикорабельна ракета Х-35, оснащення для виробництва корпусів якої на момент розпаду СРСР перебувала в Харкові на авіаційному заводі. У новій ракеті буде використаний двигун виробництва запорізького підприємства "Мотор Січ".

Реклама на dsnews.ua

Вважається, що ракета "Нептун" буде використовуватися для ураження бойових кораблів і транспортних суден зі складу ударних груп (конвоїв) або наступних поодиноко водотоннажністю до 5 тисяч тонн (з таких судів в основному і складається російський Чорноморський флот). Судячи з прорисовкам, ракета отримає контейнерний старт, а сам контейнер нагадує стандартний від ракет ЗРК С-300.

У 2015-2017 роках роботи над комплексом йшли ударними темпами - за деякими даними, вже зроблені перші пробні пуски, а влітку 2016 року під час візиту глави РНБО А. Турчинова на харківський завод "Радіовимірювач" на задньому плані був помічений ескіз невідомого радіолокаційного комплексу. Візуально комплекс нагадує "Мінерал-МО" (комплекс для наведення протикорабельних ракет), який "Укроборонпром" вказує в каталогах своєї продукції.

Однак проблеми з ракетою сьогодні залишаються. Так, у доповіді начальника науково-дослідного центру Збройних сил України "Державний океанаріум", полковника Андрія Дончака в ході конференції "Створення та модернізація озброєння і військової техніки в сучасних умовах" була озвучена основна проблема - "в розробці головки самонаведення". В принципі це було очікувано - до 1991 р. усі пуски ракети Х-35 здійснювалися з ваговим імітатором радіолокаційної головки самонаведення через відсутність повноцінного зразка такої апаратури. Розробка головки самонаведення ракети завершилася в Росії лише на початку дев'яностих років вході прийняття на озброєння комплексу "Уран".

Хоча всі характеристики "Нептуна" суворо засекречені, проте, судячи з усього, вони будуть близькі до Х-35. Відповідно можна прикинути і "плюси" і "мінуси" майбутньої ракети.
Отже, завдяки малим габаритам пускові установки можуть бути встановлені на дуже широке коло кораблів: від легких ракетних катерів до есмінців або корветів, при цьому дальність ураження цілей буде близько 280 км.

Основною ж перевагою ракет класу Х-35 (а до них відноситься також західні Exocet та Гарпуна) вважається комбінована траєкторія польоту з маловысотным ділянкою на підльоті до мети. Така особливість ускладнює їх виявлення і знищення на безпечній відстані від корабля-цілі.

Є, звичайно, і недоліки, що пов'язані насамперед з дозвуковой швидкістю ракети, що на думку військових фахівців значною мірою підвищує ймовірність її перехоплення корабельними комплексами ППО.

За деякими даними, для озброєння армії пропонується крім корабельного, також комплекс наземного та повітряного базування. Причому, судячи з нещодавно опублікованою інформацією, у Харкові повним ходом йде створення уніфікованої самохідної пускової установки і транспортно-заряджає машини. При цьому ніша таких ракет буде дуже вузька - виключно ураження надводних цілей, по наземним використовувати "Нептун" буде рішуче неможливо.

У тому, що наші конструктори найближчим часом зможуть вирішити проблему з головкою самонаведення сумнівів немає - адже аналог "Нептуна" Х-35 серійно здійснюватися навіть у Північній Кореї. Інша справа - час, якого катастрофічно не вистачає. Адже позбавлені протикорабельного зброї наш флот, як і сили берегової оборони не можуть в повній мірі забезпечити безпеку морського узбережжя країни.

    Реклама на dsnews.ua