• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

"Ополченці" в законі. Навіщо Путіну особиста гвардія з бойовиків Донбасу

Сьогодні президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє використовувати службовців в російській армії іноземців у миротворчих та антитерористичних операціях за межами РФ
Фото: Фонд Якісної Політики
Фото: Фонд Якісної Політики
Реклама на dsnews.ua

У документі говориться, що "військовослужбовці, які є іноземними громадянами, можуть брати участь у бойових діях, виконувати завдання в умовах надзвичайного або воєнного стану, збройного конфлікту, а також участь в діяльності по підтриманню чи відновленню міжнародного миру і безпеки або за припинення міжнародної терористичної діяльності за межами території Російської Федерації".

Раніше в положенні про порядок проходження військової служби говорилося, що "виконання завдань в умовах воєнного стану" має відповідати загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права. З правом, в тому числі і міжнародних, в Росії давно покінчено, тому не варто дивуватися, що дії іноземних легіонів в російській армії будуть ігнорувати такі "дурниці", як норми і правила цивілізованого світу. Отже, про що цей указ?

Перше, що варто розуміти, так це те, що підписаний Путіним указ, - це про Україну. Основними претендентами на службу в іноземних легіонів будуть ті бойовики з українськими паспортами, які три роки вірою і правдою служили окупантові. Коли взяли зброю в руки маргіналів Донбасу стало очевидним, що ніякого приєднання до Росії по кримському сценарієм їм не світить, бойовий дух підупав, а перед Росією постало питання, а що ж їй робити з усім тим "матеріалом", який вона приручила?

Звичайно ж, для Російської Федерації ніколи не становило проблеми "кинути" людей, які воюють за її інтереси. І вона, звичайно ж, кинула б і бойовиків Донбасу. Досить згадати, як два роки тому сім'ї втекли в Крим донецьких і луганських любителів "російського світу" насильно вивозилися з півострова в далекі російські дали. Використовувати колаборантів Росія використовує, а ось дбати про їх інтереси - ніколи. Не для того вставали з колін.

Але це все лірика. А в реальності проблема утилізації бойовиків перед російською державою стоїть дуже гостро. У пресі регулярно з'являються повідомлення, як російські прикордонники не пускають російських бойовиків назад в Ростов-на-Дону. А через російські військові компанії, які воювали на Донбасі відправляються прямо в Сирію. Для російської держави вони загроза. За словами самих найманців, за людей їх ніхто не вважає і щадити не збирається. Але у вітчизняних найманців є одна неприємна для путінського режиму особливість. Їм потрібно платити. У разі їх загибелі потрібно платити ще більше, щоб змусити замовкнути родичів. З іноземними громадянами все простіше. Ні тобі витрат, ні "вантажу-200", ні заплаканих вдів і дітей.

Прошу зауважити, що підписаний Путіним указ, що стосується саме контрактників, оплата "кривавого праці" яких обходиться значно дешевше, ніж послуги приватних військових компаній. Саме тому українські громадяни, забруднені "війною за ідеали Лугондонии", - перша цільова група цього указу. Якщо Росія їх не пригріє, їм просто нікуди подітися. Не те, щоб вони рвалися повоювати за "російську ідею" в Сирії або Чечні. Просто вони бояться розплати за ті злочини, які творили проти українського народу.

Другий важливий момент - це регіони, де будуть використані іноземці. Можна не сумніватися, що мова йде не тільки про зонах конфлікту, де сам чорт не розбере, хто, що порушив. Іноземці гарні в спецопераціях гібридного захоплення територій по кримському і донбаському сценаріями. У разі нападу, наприклад, на країни Балтії, Казахстану чи інші території пострадянського простору, іноземці, спіймані на збройному захопленні органів влади, дозволять Путіну ще раз розповісти світові: "Наших військ там немає".

Реклама на dsnews.ua

Третій момент, на який варто звернути увагу, - це чисельність російської армії. Те, що Росія цілком відкрито стала залучати іноземців, свідчить про те, що мобілізаційний ресурс для імперських інтервенцій вичерпаний. Російських громадян все складніше залучати до військових операцій у різних точках світу. Армія, яка налічує 1,2 млн військовослужбовців, існує тільки на папері. Боєздатних частин, здатних виконувати поставлені завдання, в Росії все менше. За підрахунками експертів, число тих, хто в російській армії реально здатний воювати - не більше 250 тис. Росія потребує солдатів, але пошкребти по російських глибинках вже не може. Ось і виходить, що указ Путіна - це і діагноз стану російської армії і її історія хвороби.

І головне - ще один фронт - внутрішній, на якому послуги бойовиків, які пройшли Донбас, можуть дуже стати в нагоді. Параноя Кремля постійно посилюється. Створення Росгвардии - особистої гвардії Путіна, спецвійськ - все це говорить про те, що Путін більше не довіряє казкам про 86% підтримки. Любов безвідповідального патерналиста мінлива. Сьогодні він любить вождя, що в його уявленні є Росія, а завтра раптом полюбить ковбасу і з легкістю відхреститься від "батька російської автократії".

Доля Каддафі не дає Путіну спокою. Ось він і створює всілякі силові підрозділи, які можна використовувати проти власного народу. Ось тільки по мірі деградації економіки Росії все менше залишається гарантій, що путінські соколи будуть розганяти - ні не лібералів і прихильників Навального - своїх що ні на є голодних "крымнашистов". Тому першими російські паспорти під телекамери отримували співробітники українського "Беркута" і змінили присяги українські військові.

Залучаючи на службу легіонерів, режим намагається убезпечити себе за рахунок тих, хто не пов'язаний з Росією. Але в разі небезпеки для Путіна, "миротворча операція" буде проходити недалеко від Кремля, а брати участь в ній будуть ті, хто вже носить друк військових злочинців.

    Реклама на dsnews.ua