• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Олександр Азаров: Наша мета – створення партизанського руху в Білорусі за стратегічного партнерства України

Керівник BYPOL про плани щодо повалення режиму Лукашенка та про те, як білоруські партизани допомогли Україні у "рейковій війні"

Керівник BYPOL Олександр Азаров
Керівник BYPOL Олександр Азаров
Реклама на dsnews.ua

Олександр Азаров — керівник BYPOL, організації, створеної колишніми білоруськими силовиками, які звільнилися у 2020 році після фальсифікації президентських виборів у Білорусі. Мета BYPOL — відновлення в Білорусі законності та правопорядку, тобто відсторонення Лукашенка від влади як злочинця, який захопив владу незаконно, і встановлення демократії через проведення демократичних виборів, насамперед у парламент під контролем світової спільноти.

— Коли та чому було створено BYPOL?

— Я вважаю, що Лукашенко вчинив злочин, передбачений ст. 357 ч.3 КК Білорусі — незаконне захоплення влади, що спричинило смерть людей. Внаслідок придушення мирних протестів понад десяток білорусів було вбито, десятки тисяч заарештовано і зазнали тортур і побиття. Лише у перші три дні протестів до лікарень Мінська було доставлено понад 1000 протестувальників, з яких 69 з вогнепальними та мінно-вибуховими пораненнями.

BYPOL був створений у жовтні-грудні 2020 року в Польщі, до нього в даний час приєдналося близько 600 колишніх і, що найважливіше, чинних співробітників різних силових структур Білорусі (МВС, прокуратура, Міністерство оборони, Слідчий комітет, Державний прикордонний комітет, МНС та ін.), завдяки чому ми маємо можливість отримувати актуальну інформацію із системи.

— Розкажіть про цілі та завдання організації, яку ви очолюєте.

— BYPOL підтримує Україну у війні з Росією, вважає РФ агресором у цій війні, ворогом білоруського народу, а режим Лукашенка є співагресором у війні. Путін і Лукашенко мають понести кримінальну відповідальність як військові злочинці, вони мають постати перед Міжнародним кримінальним військовим трибуналом, а ми цьому всіляко сприятимемо. Ми виступаємо за повну незалежність Білорусі від Росії, за встановлення кордону з Росією, якої зараз немає, та за розірвання всіх політичних та військових договорів із цією державою. Україна для нас є стратегічним партнером і ми робимо все можливе, щоб допомогти Україні виграти війну, від цього без перебільшення залежить доля всього світу, в тому числі, звичайно ж, Білорусі. Народ Білорусі — союзник України, режим Лукашенка — співагресор у війні.

— Ким і де ви працювали до захоплення влади Лукашенком у 2020 році?

Реклама на dsnews.ua

— Я підполковник міліції, хоча Лукашенко своїм указом позбавив мене звання. Прослужив у МВС на різних посадах понад 21 рік, останні 11 років служив у центральному апараті МВС начальником відділу, перед звільненням викладав оперативно-розшукову діяльність в Академії міліції Білорусі.

Зараз я координатор Об'єднаного Перехідного Кабінету Білорусі за планом Перамога та підпільним рухом у Білорусі, основний напрямок моєї діяльності — створення партизанських осередків усередині Білорусі в рамках плану Перамога для боротьби як з російськими окупаційними військами, так і з їх союзником — злочинним режимом Лукашенка.

— Це те, що BYPOL пропонує білорусам замість мирного протесту?

— Вивчивши результати мирних протестів у Білорусі 2020 року, ми дійшли висновку, що таким шляхом режим Лукашенка не перемогти, тим більше сам Лукашенко заявляв, що перестане бути президентом лише тоді, коли його винесуть із кабінету ногами вперед. Тому наші фахівці, які мають досвід у військовому плануванні, розробили план Перамога, який було оголошено у травні 2021 року. Цей план закликав білорусів приєднатися до нього через чат-бот у Телеграм. До цього плану приєдналося близько 200 тисяч білорусів. Спочатку план було розраховано на повторний масовий вихід громадян на вулиці. Однак режим Лукашенка запустив безпрецедентні репресії, внаслідок яких було заарештовано та відправлено до місць позбавлення волі тисячі білорусів, які відкрито висловлювали протест проти незаконного захоплення влади Лукашенком. Понад 1450 білорусів офіційно визнано Євросоюзом політв'язнями. Лише за 2020 рік було заарештовано і зазнало репресій близько 40 тис. осіб. Репресії не припиняються, щодня режим публікує відео із новозатриманими людьми. У зв'язку з цим, а також з урахуванням ситуації, що склалася в регіоні, план Перамога модернізується під створення партизанського руху та використання тактики партизанів, напрацьованої нашими предками ще в період Другої Світової війни. Ми вважаємо, що Білорусь окупована Росією, Лукашенко фактично є її ставлеником і виконує будь-які побажання свого сюзерена. Ми виступаємо за створення національно-визвольного руху за стратегічного партнерства України.

— Яким чином режим Лукашенка реагує на загрозу з боку BYPOL?

— Наразі Слідчий комітет Білорусі закінчив розслідування кримінальної справи стосовно мене та інших співробітників організації, я звинувачуюсь у скоєнні нібито 11 кримінальних злочинів, у тому числі за тероризм та зраду державі. Режимні ЗМІ пророкують мені смертну кару як покарання. Мене це не лякає і не зупинить, свою боротьбу я та моя команда продовжуватимемо до Перемоги над режимами Лукашенка та Путіна.

— Розкажіть, будь ласка, про "рейкову війну" та інші акції білоруських партизанів на підтримку України.

— У лютому 2022 року, коли Росія розпочала повномасштабну війну проти України, близько 30 тис. білорусів записалося до плану Перамога, ми отримали близько 5 тис. повідомлень з проханням дати план дій, щоб допомогти Україні. У зв'язку з цим BYPOL оголосив проведення проти російських військових поїздів "рейкової війни". Що було підтримано білоруським лідером Світланою Тихановською. Наші партизани всередині країни у лютому-березні провели десятки акцій зі знищення залізничної сигналізації та релейних шаф, що призвело в перший тиждень до повної зупинки залізничного руху з постачання залізничним транспортом військових вантажів у бік Києва під час повномасштабного наступу російських військ. А згодом до значного уповільнення руху та перешкоджання своєчасній доставці боєприпасів, палива, живої сили та техніки противника до місць бойових дій у районі Києва, що певною мірою допомогло відкинути ворога від Києва та вигнати його за межі України на північному напрямку. Водночас білоруські кіберпартизани здійснили атаку на внутрішню мережу Білоруської залізниці. Окрім цього, білоруські партизани спільно з українськими партнерами провели акцію в лютому 2023 року на військовому аеродромі Мачулищі під Мінськом проти російського розвідувального літака А50, внаслідок чого радіолокаційну антену літака було пошкоджено, літак убув на ремонт і досі не повернувся. Слід зазначити, що таких літаків у Росії, за різними оцінками, 7-9 штук, до їхніх завдань входить виявлення ППО та інших військових об'єктів на території України та передача координат для здійснення ракетних обстрілів.

Режим Лукашенка дуже жорстко відповів на акції партизанів, у справі про Мачулищ, за словами диктатора, було заарештовано близько 60 білорусів, які насправді не причетні до проведення акції. На щастя, учасники акції вчасно виїхали та приєдналися до BYPOL. Карателями режиму проводилися масові арешти жителів прилеглих до місць проведення акцій населених пунктів, щодо партизанів застосовувалася вогнепальна зброя. У районі залізниці було обладнано кулеметні гнізда. Двом партизанам з метою залякування вже після затримання прострілили ноги. Це звірство демонструвалося режимом на державних каналах. Затриманих партизанів засуджено на тривалі строки позбавлення волі аж до 20 років.

    Реклама на dsnews.ua